Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

• 1
  • 98
  • 99
  • 100
  • 101
  • 102
  • 143

Cosmin
Admin
Subiect Autor

Re: Retrofits & upgrades pt. Seat, recodari si adaptari VCDS

13 Ian 2012, 09:33

Inca odata va rog, NU MAI SCRIETI MESAJE PRIVATE IN CARE CERETI SFATURI PT. REZOLVAREA DIVERSELOR PROBLEME / RETROFIT-URI, DETALII DESPRE DTC-URI.. ETC..!!!

Jur ca nu mai raspund la nici un mesaj privat ce trateaza aspectele astea..Scrieti mai oameni buni aici, nu am nimic de ascuns, e un forum public si ar fi frumos ca toata lumea sa invete ceva sau sa participe la discutie...Si inainte sa intrebati, folositi search-ul..Fac munca voluntara aici, asa ca nu va bateti joc.. Nu intrebati aceeasi chestie de un milion de ori..

Si acum ultimul mesaj privat la care mai raspund..

dragos.serban scrie:
pentru luminile de la picioare ai cumva si o schema unde se amplaseaza, gasesc precablaj la reprezentanta? E pe lista de modificari pe care vreau sa le fac in perioada urmatoare. Iti multumesc.

Pinul 1 de la lampa il legi la J519 (CECM) - B/7 iar pinul 2 la un EP. Cealalta lampa o legi in paralel. Apoi recodezi adresa 09, byte 0, bit 2.

Gesesti cablaj la dealer (ti-am mai spus).
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini

Cosmin
Admin
Subiect Autor

13 Ian 2012, 09:44

Cosmin, am gasit detalii despre operatiunea de schimbare a manetei de la cutia DSG. Tipul asta a pus o maneta de DSG pe tiptronic. A iesit ok, insa e putin de munca, mai ales daca maneta provine de la VW sau Audi (in cazul tau).

Mai multe info aici.. http://forums.vwvortex.com/showthread.php?3616710
Imagine

cosminidis

13 Ian 2012, 11:22

Ce fain, exact aia este maneta pe care vreau si eu sa mi-o pun. Arata superb! Piesele nu sunt foarte scumpe, ~100 eur maneta + husa cu cusaturi rosii. Multumesc pt link, o sa studiez cu atentie, sper sa am indemanarea necesara ca sa fac operatiunea singur.
Limba română: terms of use - http://diacritica.wordpress.com/2009/08/10/limba-romana-terms-of-use/

Seat Leon Style 1P 2.0 TDI CR (CFHC) DSG 140 CP Crono Yellow
Seat Leon Style 5F 1.2 TSI 110 CP Tornado Red

HUNTER
HUNTER

13 Ian 2012, 22:07

vreau sa imi poatez aici multumirile care le aduc lui Cosmin pentru timpul care l-a pierdut cu cruise controlul pt leonul meu,cu frigul care l-a mancat 2 zile si imi cer scuze pentru nervii care i-am provocat cu operatiunea asta.e un adevarat meserias,si un om de milioane.multumesc frumos Cosmin. :hi :hi :hi

Cosmin
Admin
Subiect Autor

14 Ian 2012, 13:15

Marius, pentru putin. Mi-a facut placere..Eu imi cer scuze ca n-am rezolvat-o din prima, insa e bine ca acum totul e ok.
Iti multumesc pt. rabdare si suport, multumesc lui Andrei pt. ceai si lui Cristi (Al Bundy) pt. tip-ul cu conectorul de la switch-ul de ambreiaj defect. A fost prima data cand am montat cruise la 1M :oops:

PS: Am trimis pachetul, in cursul saptamanii viitoare cel mai probabil va ajunge. Te tin la curent.
Multumesc frumos pt. tot si vorbim zilele astea.. :hi

Si acum, pt. cine vrea sa faca operatiunea de retrofit cruise control la 1M, cateva aspecte:

- la motoarele pe benzina, NU exista cablajul intermediar, din conectorul T10e la ECU (T121). Trebuie fie cumparat (insa e nesimtit de scump pt. 4 fire), fie facut de la zero. Eu l-am facut de la zero, ar fi fost pacat sa aruncam cu banii aiurea.
- Conectorul din ECU (cel putin la 1M 1.6 AUS) contine si pinii neutilizati. Practic doar i-am scos din locas si i-am conectat la fire.
Imagine

HUNTER
HUNTER

14 Ian 2012, 14:41

placerea a fost de partea mea,sa lucrez cu tine,si iti multumesc inca o data....multumesc pt volan,luni rezolvam si partea financiara.

CIOBY R H U

18 Ian 2012, 21:56

sal cosmin.am o problema si sper sa imi dai un sfat.acum 5 luni am fost la un service pt ca aveam air bag-u aprins in bord.mi-a taiat mufa de sub scaunul dreapta fata,a legat firele direct,a sters cu vcds-u erorile si nam avut treaba juma de an.acum o sapt mi-a aparut din nou eroarea.am fost la el din nou,a tras putin de fire sub scaun si mi-a zis ca s-au intarit firele si ca e „de la ei„ firele fiind de slaba calitate si ca daca se mai aprinde in bord trebuie sa schimbe fire pe sub scaun.azi dimineata s-a aprins iar eroarea :( spune-mi te rog daca ai mai intalnit un caz ca al meu ca ma dispera sa am aprinse erori in bord si alerg de mult cu problema asta.
saru mana mult anticipat si sper ca nu te-am plictisit.
sal drumuri bune :drive
Seat Leon SPORT-UP Magico Black
CUPRA LOOK & SOUND

Cosmin
Admin
Subiect Autor

19 Ian 2012, 08:53

Am mai auzit de problema asta..E destul de complicat sa schimbi cablajul. Verifica legaturile ce sunt facute pe direct..S-ar putea sa nu fie izolate firele bine.. Ce eroare iti da? Airbag ingniter, upper limit excedeed?
Imagine

CIOBY R H U

19 Ian 2012, 17:15

nu stiu exact ce eroare da ca nu am apucat sa vad pe laptop ce scria.o sa ma duc inapoi la el si ii spun sa mai verifice legaturile.e posibil sa fie cumva si mufa de la scaunul din stanga???
ms frumos de raspuns.
sal drumuri bune
CUPRA LOOK & SOUND

Cosmin
Admin
Subiect Autor

19 Ian 2012, 19:46

Teoretic e posibil sa fie oricare dintre conectorii de la airbaguri..(din scaune sau plansa de bord)
De asta te-am intrebat ce eroare ai si unde..
Spune-i sa iti faca un scan complet si posteaza-l aici. Abia atunci iti pot spune sigur ce e de facut.
Imagine

CIOBY R H U

20 Ian 2012, 00:14

am inteles ms mult
CUPRA LOOK & SOUND

Twist3R

24 Ian 2012, 18:43

Salut Cosmin... Ma poti ajuta si pe mine ??? La un seat leon 1p din 2008 se pot monta lumini in usa ?:) Recent mi-am achizitionat si o plafoniera spate..pentru ca nu aveam..si as dori sa stiu cum se demonteaza plafonul pentru a-l taia si a monta lampa ... multumesc

Cosmin
Admin
Subiect Autor

24 Ian 2012, 20:04

Se pot monta lumini in usi. Vezi ca am detaliat cu cateva posturi mai in spate.

Ca sa demontezi plafonul, trebuie sa demontezi ornamentele de pe stalpii A, B si C, plus parasolarele si manerele de deasupra usilor. Il scoti apoi cu totul si fixezi plafoniera, apoi refaci legaturile electrice.
Imagine

Twist3R

25 Ian 2012, 00:47

mersi mult :) Dar daca am airbaguri in stalpi e vreo problema ?:) cat despre luminile in usi...nu ma prind unde as putea sa pun lampile..ma poti ajuta cu niste poze ceva?

TIBI

25 Ian 2012, 07:44

Salut Cosmin,
ai idee cum as putea sa pun un arc pe telescopul haionului,pe tija mai exact?La mine face doar un clanc si il salta cat sa intre degetele.
Am vazut clipuri pe youtube,insa nimeni nu zice cum a pus resorturile si de unde au fost luate.
SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator
  • 1
  • 98
  • 99
  • 100
  • 101
  • 102
  • 143