Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

• 1
  • 87
  • 88
  • 89
  • 90
  • 91
  • 143

gamer555
ClubSEAT Admin

Re: Retrofits & upgrades pt. Seat, recodari si adaptari VCDS

29 Aug 2011, 12:15

MYG00 scrie:
Va salut! felicitari cosmin pentru ceea ce faci :)
mi a captivat atentia postul tau si am reusit sa l citesc in ultimele doua zile
sunt posesorul unui leon 1m 1.6 16V 2003 BCB si as vrea sa stiu cam ce pot sa fac la el.....am observat k majoritatea modificarilor sunt pentru 1p
as fii interesat pentru:
- up\down geamuri din telecomanda (merg cu cheia)
- BC (daca se poate pune pe ceasurile actuale)
- Cruise control
- Incuierea usilor in mers
- Avarii la franare de urgenta
- Coming Home / Leaving Home
- Magazie CD digitala pe USB pe playerul meu AURA
daca se mai poate ceva sa mi zici :D
ti am lasat un PM cu datele masinii
multumesc

ai cateva raspunsuri mai jos:
- up\down geamuri din telecomanda (merg cu cheia)
merge activat, eventual vorbeste cu andrei.toledo din galati
- BC (daca se poate pune pe ceasurile actuale)
- Cruise control
au fost mai multi care si-au montat, vezi detalii pe thread la nmihai67 si dany19940
- Incuierea usilor in mers
asta e simplu de activat cu vag-com
- Avarii la franare de urgenta
din cate stiu, nu merge activata
- Coming Home / Leaving Home
- Magazie CD digitala pe USB pe playerul meu AURA
xcarlink era varianta pe care o luasem si eu in calcul pentru 1M cand eram posesor

dany19940
Moderator

29 Aug 2011, 13:10

La ce a zis Gamer mai sus, adaug: coming/leaving home si avarii la franare de urgenta nu se pot activa la 1M (nu exista ca optiuni), dar se pot monta module aditionale care fac functiile astea. Eu am pus la mine coming/leaving home. Deasemeni si lui Liviu12s. Ridicare/coborare geamuri activez si eu, dar distanta e cam mare pina la tine (si pina la Galati e cam la fel). Cu privire la BC - cam multe de facut si nu cred ca merita investitia.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

cosminidis

29 Aug 2011, 13:20

Cosmin scrie:

Cosmin, daca gasesti codul pt. stopuri, pot sa iti fac o oferta mai avantajoasa ca la dealer pt. acelasi produs.OEM, nou, in ambalaj original.

Referitor la volan - cum crezi. Eu l-as schimba cu totul, sunt mari sanse sa nu iasa bine (fara sa jignesc pe nimeni, eu sunt reticent la chestia cu cusaturile).

Referitor la schimnbator - cauta si pe vwvortex, parca era si acolo un DIY.

Am cautat volan de FR, dar am gasit doar simplu, fara padele de DSG in spate. Si ala era foarte scump, gen 300 EUR. Deci cusaturile ar fi o varianta mai de buget. Din ce poze am vazut eu pe aici arata frumos ata aia, ai avut experiente neplacute cu cusaturile?

Am vazut DIY-ul de pe vwvortex, dar nu eram sigur daca merge maciuca si la Leon. Daca merge la Jetta probabil ca merge si la mine. Tu poti sa imi dai pe PM un pret pentru maciuca aia de Audi?
Limba română: terms of use - http://diacritica.wordpress.com/2009/08/10/limba-romana-terms-of-use/

Seat Leon Style 1P 2.0 TDI CR (CFHC) DSG 140 CP Crono Yellow
Seat Leon Style 5F 1.2 TSI 110 CP Tornado Red

volvol

30 Aug 2011, 09:39

Cosmin scrie:
Evacuarea (cu tot cu tipsuri) are codul de acolo..5P9 071 002. Insa acolo nu se mentioneaza si de CCZB.

Daca intrebi la dealer, spune-i sa verifice pretul pe partea de accesorii, nu in ETKA.

O sa mai caut si eu sa vedem pt. CCZB daca exista alt cod.

Referitor la evacuare...
E cel mai probabil facuta de Remus Gmbh Austria, sub brand Seat Sport (am eu una identica, mai putin tipsurile). NU accentueza sunetul motorului (cel putin la rasnita mea). Cu alte cuvinte, nu e o evacuare performance (cum e Milltek, Blueflame etc). E doar pt. look.

EDIT: N-am gasit nimic pt. CCZB. De fapt, pt. Leon FL in aplicatia pe care o am eu sunt disponibile doar evacuari duble (stanga dreapta), insa fara tipsuri duble (adica 2 pe stanga, 2 pe dreapta).

Imaginea de mai sus e pt. evacuarea de Altea FL. Sunt 99% convins ca se potriveste pe Leon, insa s-ar putea sa fie nevoie de ceva adaptari. Cel mai bine e sa intrebi la dealer, sau, mai bine, direct la importator.
Scrie-mi un mail / mesaj sa iti dau o adresa de mail.

Am fost si eu azi la dealer, intradevar pentru Leon sunt disponibile doar evacuari duble, nu quad (toba finala cu iesiri stanga/dreapta si 2 tipsuri pentru care este necesara si o alta fusta spate). Pretul de peste 2.000 RON, doar toba finala.

Ne-am uitat si in catalogul de piese originale VW. O toba finala de G6 GTI costa fix 2.000 RON, fara tips-uri. Ramane solutia cea mai de buget + ca poti alege ce modele de tips-uri vrei sa-i pui.

O toba finala + tips-uri de la o firma care produce evacuari sport, costa in jurul a 1.000 Euro (depinde de la ce firma iei).

Mersi Cosmin.
Scirocco 2.0 TSI - 0 -> 7200 rpm
ex Leon FR 2.0 TSI DSG

lau_03

30 Aug 2011, 10:51

volvol scrie:
O toba finala + tips-uri de la o firma care produce evacuari sport, costa in jurul a 1.000 Euro (depinde de la ce firma iei).

La 1.250 eur iei turbo-back de la BlueFlame (VW GOLF MK6 2.0 TFSi Gti 2008 -> FULL SYSTEM IN DE CAT/100/200 CELL HI-FLOW CAT TWIN STAINLESS 3.50"/4.00" TRIMS)
Sau de la Milltek... cam acelasi pret!!! :glasses
leon 1.4 TSI
---
Imagine - http://clubseat.eu/viewtopic.php?f=98&t=17841
Cosmetica Auto - detailing profesional interior/exterior/motor - polish auto - reparatii parbrize - reconditionari faruri - inscriptionari oglinzi

Cosmin
Admin
Subiect Autor

30 Aug 2011, 11:12

Corect, Lau are dreptate.. Daca vrei sa investesti, ia ceva profi.
Daca vrei neaparat evacuarea finala de G6 GTI, o putem gasi la un pret mai bun decat 2.000 de lei. Iar decupajul in bara spate poti sa il faci tu. Eu n-am mai dat banii pe fusta aia, am facut decupajul singur.

Revin cu imaginile promise colegului edu..

Ai mai jos imaginea cu versiunea AK (5 conectori, identica cu multe alte versiuni - BL, de exemplu)

Imagine

Aici ai comparativ BL (identic cu AK) si BT - se vad clar diferentele, nu are rost sa mai insist.

Imagine
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini

Andrei_BV

30 Aug 2011, 19:01

@Cosmin & Cosminidis
Stop-uri OEM cu LED-uri pentru Seat Leon FL
NU STIAM CA E ASA O MARE PROBLEMA CU STOP-URILE ASTEA
"colegul de la BV" nu stie cod-urile, iar factura e in contabilitate (la o firma care nu e a mea)
dar MAINE personal voi merge la dealer-ul de unde le-am cumparat si voi cere codurile
daca nu se gaseau nicaieri si era asa o mare problema cu obtinerea acestori coduri se putea trimite un PM
nu este nici un secret si chiar vreau sa va ajut cum pot
deci maine seara - COD-urile sunt aici pe forum

@Cosminidis - nu stiu cu cine ai vb la Porsche, dar se pare ca nu stiu ce vand!!!, Stop-urile care le am eu vin STANDARD pe Seat Leon FR 2011 (inclusiv pe configuratorul online, daca te uiti la Seat Leon FR la dotari standard, apar aceste stop-uri)

toate bune

Cosmin
Admin
Subiect Autor

30 Aug 2011, 20:06

Andrei, chill.. :)

Am vazut ca te-au intrebat multi colegi detalii despre stopuri si parca ti-au tras cu clestele cuvintele din gura..Sau ma rog.. literele de pe tastatura.
De asta am crezut ca e confidential pretul, manopera, codul de produs etc..
Momentan eu nu mai am acces la ultimele update-uri pt. ETKA, pt. ca altfel nu ar fi fost o problema obtinerea codurilor. Sunt blocat momentan la MY 2011.
La dealerul Seat din SB (cu care eram in relatii foarte bune) nu mai pot sa merg pt. ca au renuntat la licenta (sau au fost constransi sa renunte - inca nu e clara treaba) iar alti dealeri PoRo nu iti furnizeaza coduri de piese decat in situatia in care te tragi de sireturi cu aia de pe-acolo..Ceea ce nu e cazul meu (dupa schimbul de emailuri cu ei - desi nu cred ca ar face legatura).

De asta e o problema cu codurile alea..

Totusi, iti multumim pt. amabilitatea de a impartasi codurile si pretul si asteptam cu sufletul la gura. Mersi fain :)
Imagine

cosminidis

31 Aug 2011, 10:56

@Andrei_BV: scuze daca te-ai simtit ofensat de posturile mele, nu asta a fost intentia. Informatia conform careia stopurile astea nu sunt disponibile ca optionale a fost obtinuta de la dealer, care mi-a facut fwd la un mail schimbat cu cei de la PoRo. Porsche dixit ca nu exista stopurile astea in lista. Ma cam indoiesc, dar asta a fost raspunsul lor.
De ce ma indoiesc? Daca eu imi iau un FR+ cu stopuri cu LED (da, stiu ca acum FR vine standard cu stopurile astea) si ma buseste unu' in spate, cum se repara? Cum aduce dealerul piesa?

@Cosmin: dealerul zice ca nu a gasit piesa in "IPACS". Trebuie sa se uite in alta parte?
Limba română: terms of use - http://diacritica.wordpress.com/2009/08/10/limba-romana-terms-of-use/

Cosmin
Admin
Subiect Autor

31 Aug 2011, 11:52

Da, spune-i sa se uite in ETKA. Stopurile respective NU sunt accesorii originale, sunt piese de schimb. Incerc sa iti fac rost de un VIN de Cupra 2012, care are stopurile din fabrica.
Vorbim.
Imagine

Andrei_BV

31 Aug 2011, 19:26

iata si cod-urile promise

1P0945111H
1P0945112H
1P0945107N
1P0945108N
astea apar pe factura

cosminidis

31 Aug 2011, 21:04

Multumesc Andrei, am trimis la dealer. Cosmin, crezi ca poti sa faci rost de pret pentru codurile date de Andrei si pentru maneta de DSG cu cod 8P1713141BQBZ - http://oemplus.com/index.php?main_page= ... cts_id=388 ?

Multumesc,

MYG00

01 Sep 2011, 01:14

Va multumesc pentru ajutor!
Deocamdata o sa mi achizitionez un xcarlink (pare destul de ok) si cand mai fac rost de bani o sa mi pun si CC
Pentru incuierea usilor in mers ce treb sa fac? (am inteles ca merge cu VCDS)...si vroiam sa va ma intreb ceva :D la mine cand inchid masina din telecomanda apas odata pe lacatel si se inchuie la a 2-a treapta, iar cand o deschid daca apas odata se deschide decat usa de la sofer si celelalte 3 raman inchise la prima treapta(trebuie sa apas de 2 ori sa se deschida toate). As vrea sa stiu daca pot sa o fac ca atunci cand o inchid sa apas odata sa se inchida la prima treapta si daca apas de 2 ori sa se inchida la a 2-a treapta, iar cand o deschid sa ramana cum e acum...sper ca m ati inteles :D

Cosmin
Admin
Subiect Autor

01 Sep 2011, 12:35

Incuiere / descuiere selectiva si auto lock / unlock se poate face cu VCDS.
Recodeaza adresa 35 sau 46, in functie daca masina are geamuri electrice doar fata sau fata / spate si daca e cu AF pana in 2001 sau dupa 2001.

Cosmin, lasa-mi cateva zile, te rog.
Mersi
Imagine

MYG00

01 Sep 2011, 14:44

Are geamuri electrice fata/spate si e din 2003
  • 1
  • 87
  • 88