Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

• 1
  • 84
  • 85
  • 86
  • 87
  • 88
  • 143

ovydu

Re: Retrofits & upgrades pt. Seat, recodari si adaptari VCDS

20 Iun 2011, 19:50

multumesc mult Cosmin.

coxaru

21 Iun 2011, 23:10

Imi cer scuze din start daca pun o intrebare care poate a mai fost pusa de cineva dar am citit vreo 20 de pagini din topikul tau si am lasat-o moarta..
ma intereseza daca la un leon 2004 fab pot schimba din clima normala in climatronic, ce componente trebuie sa procur si daca trebuie ceva programare mai speciala decat cu vagcom-ul
multumesc anticipat

Stima!

Cosmin
Admin
Subiect Autor

22 Iun 2011, 09:06

Da, se poate.

AI nevoie de carcasa (airboxul ) de la climatronic, panoul de comanda climatronic, cativa senzori, refacerea partiala a instalatiei electrice si BS cu VCDS dupa montaj. Evident, reumplerea instalatiei cu freon si reumplerea cu lichid de racire (trebuie scos in timpul operatiunii - sau siglilate furtunele care intra in radiatorul de la climatizare).

Cu piesele nu te pot ajuta, pot in schimb sa te ajut cu montajul / setarea.
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini

quartz75

Rugaminte si Scuze daca ai mai raspuns la intrebarea asta

24 Iun 2011, 13:35

Buna,

Am un Seat Cordoba Vario 2001 44Kw e vreo 2 zile din senin nu mi se mai inchid usile de la telecomanda de pe cheie (cheia cu telecomanda) am inteles ca ar trebui resincronizata cheia si am incercat in mai multe feluri, dar nu am reusit, ledu rosu de pe cheie se aprinde. Ma poti ajuta.

multumesc

Cu respect Cristian M.

Smoky

25 Iun 2011, 10:40

Salut. Are cineva idee daca pe leon reference 2009 (facelift) casetofonul are iesire pt statie ?

Multumesc anticipat :)
Leon reference 1,6l benzina 2009. loading...

lucix

26 Iun 2011, 01:34

Salut!

Am un Leon Facelift 1.4 tsi, cu computer de bord fara maxidot. Vreau sa stiu daca se pot monta ceasurile cu maxidot de pe un leon facelift diesel 1.6, si in cazul in care se pot monta, ce piese mai sunt necesare pentru a functiona corect?
Mentionez ca este versiunea sport cu cruise control, comenzi pe volan, faruri halogen.

Multumesc!
Seat Leon 1.4 TSI 2011

Cosmin
Admin
Subiect Autor

27 Iun 2011, 08:17

quartz, vezi ca procedura de resincronizare manuala e scrisa in manual. Daca nu te descurci, te pot ajuta eu, insa trebuie sa vii la Sibiu.

Smoky, playerul nu are iesire separata pt. amplificator.

lucix, se pot monta ceasurile. Cel putin teoretic. Se pare ca la Seat imibilizatorul cu AF dupa 2006 nu e cu cod "saritor". Marea problema la montajul ceasurilor diesel pe motoare benzina e ca turometrul va avea gradatiile de diesel. Eventual putem schimba si folia cu gradatiile, luand-o de pe masina ta.
Nu mai sunt necesare alte piese, totul va functiona ok. Lasa-mi un mesaj daca esti interesat, te pot ajuta eu cu montajul.
Imagine

Smoky

27 Iun 2011, 14:25

multumesc cosmin pt raspuns.

mai am o intrebare si banuesc ca asta e topicul potrivit:
Cine stie un service de incredere in bucuresti unde sa imi montez si eu boxe+amplificator+subwoofer (care le am deja) ?
Leon reference 1,6l benzina 2009. loading...

dzaraider
ClubSEAT Team

27 Iun 2011, 14:47

Smoky Pot sa iti recomand eu...BeLoud se numeste service-ul si numai cu asta se ocupa baietii(tuning audio....de la antifonare pana la SUB-uri si difuzoare)...sunt undeva pe langa real Vitan. Intra pe http://www.be-loud.ro/ pentru adresa si numere de contact.

Numai bine.
Seat Leon FR 1.4TSI MY2016 >> http://clubseat.eu/viewtopic.php?f=206&t=22753
EX 2:Seat Leon S copa 1.2TSI >> http://clubseat.eu/viewtopic.php?f=5&t=15871
EX 1:Seat Leon Referance 1.9 TDI >> http://clubseat.eu/viewtopic.php?f=5&t=9162

AlexCl

29 Iun 2011, 23:05

Salut.

Imi cer scuze daca nu postez bine, dar caut pe cineva cu un VAG-Com sau VCDS in Bucuresti pentru un prieten cu un VW polo care ar vrea sa isi rezolve niste erori si sa activeze/dezactiveze una alta :). Daca are cineva "jucaria" si putin timp, dati-mi un pm va rog. Ajutorul ar fi contra cost normal :)

Cosmin
Admin
Subiect Autor

30 Iun 2011, 14:46

Cateva chestii privind schimbarea instrument cluster-ului (cesurilor de bord) la Leon 1P Facelift (valabil si pt. Altea 5P facelift)

Imobilizatorul la modelele Seat de pe platforma PQ35 nu a urmat "trendul" celor de la modelele VW / Skoda de pe aceeasi platforma. Daca la VW incepand cu anul de fabricatie 2006 fisierul .bin din imobilizator nu mai putea fi citit cu diverse softuri non-oem, la Seat lucrul asta era posibil pana la modelul 2009. Lucru testat de mine personal.

La VW / Skoda dupa 2006, codul PIN al immo era unul "saritor", adica se schimba la fiecare incercare de interogare. De asta adaptarea imobilizatorului (la schimbarea ceasurilor sau ECU) era (si este) posibila doar la dealer, prin adaptare online.

La modelele Seat 2011 (testat azi de mine), situatia e identica. Nu mai poate fi citit pin-ul de la immo prin conectorul OBD.
In cazul de care vorbesc, partea proasta e ca codarea diverselor module (ABS / ESP MK60 EC1) nu mai poate fi facuta manual, decat via SVM (Software Version Management).

In concluzie, pt. cine e interesat de operatiunea de schimbare a ceasurilor la modell facelift, procedura se poate face cu succes doar la dealer, online, prin conectare la serverele VW AG. La fel si codarea modulelor si refacerea BS ce au legatura cu operatiunea de schimbare a ceasurilor / adaptare a imobilizatorului.
Imagine

shauru

05 Iul 2011, 07:31

Cosmin scrie:
Ovidiu, sa o luam pe rand..

18104/P1696/005782 - Powertrain Data Bus: Implausible Message from Steering Column Controller

- Verifica maneta de semnalizare..Cruise controlul functioneaza? Vezi in MB pe adresa 16 daca functioneza butoanele de pe maneta.

01044 - Control Module Incorrectly Coded

- verfica codingul la CG. Foloseste gateway intall. list, e posibil sa nu fi codat ceva bine (mai ales daca ai adugat alte elemente electronice originale)

00526 - Brake Light Switch-F
008 - Implausible Signal - Intermittent

- verifica sigurantele si verifica switchul de frana pe adresa 03 (ABS).

00361 - Heater Element for Auxiliary Heater (Z35)
014 - Defective
01299 - Diagnostic Interface for Data Bus (J533)
005 - No or Incorrect Basic Setting / Adaptation

- cred ca trebuie schimbat radiatorul de la incalzirea auxiliara. verifica-l mai intai (e destul de complicat de scos, pt. ca trebuie sa dai jos tot bordul - e incastrat in airboxul de climatizare - . Inainte verifica parametri in MB.
- verifica si cablajul. Radiatorul e legat la CG prin doua fire impletite (maro / portocaliu - rosu / portocaliu, parca). Sunt de 0.35 si sunt impletite, nu ai cum sa le ratezi. Verifica continuitatea.

Patrick, nu cred ca merge CH / LH pe modelul tau. Insa nu prea m-a interesat subeictul, asa ca mai cere si alte pareri.

Referitor la cruise, trebuie sa cumperi cateva piese, sa le montezi si sa faci activarea tempomatului.Inainte sa cumperi piesele, verifica ce tip de centrala electrica e pe masina. Daca e de forma 6Q1-937-049-xxx sau 6Q0-937-049-xxx, e ok, suporta cruise.
Daca e de forma 6Q2-937-049-xxx, va trebui inlocuita si asta si schimbata cu una dintre versiunile de mai sus.

Salut Cosmin, codurile astea vin de pe masina mea, si intr-adevar nu imi functioneaza Cruise Controlul, nu stiu ce are, am incercat toate butoanele, am avut pe Toledo-ul 1M si stiu cum ar trebui sa functioneze. In plus, Ovi a sters eroarea, dar mai am o problema, dupa ce merg cativa km cu masina, imi creste turatia si sta constant la 1000 rpm. Era o eroare legata de releul de incarcare (cred), dar nu mai tin minte exact. Multumesc mult de tot de ajutor. Apropos, o recomandare pe PM pentru un vopsitor bun daca stii, am de indreptat si vopsit aripa spate stanga, chiar deasupra rotii.

Cosmin
Admin
Subiect Autor

05 Iul 2011, 08:30

Si acum functioneaza cc?
Referitor la vopsit, eu sunt din sibiu. pot sa iti recomand pe cineva, insa e din sibiu
Imagine

shauru

05 Iul 2011, 11:11

Tot nu imi functioneaza, mi=-e sa nu fie din maneta, desi toate celelalte functii sunt ok pe ea, ma refer la semnalizare si pozitia de parcare. Sunt din buc/ploiesti, si nu am drum pe acolo, caut mai pe aproape.

supuranvlad

14 Iul 2011, 13:16

Salut, am si eu o intrebare!Ieri m-am jucat putin cu vag comul si am acitvat unele chestii pe masina!Am activat si follow me home..dar nu functioneaza chit ca in vag-com e bifata!Mentionez ca am senzor de lumina si ploaie
seat leon 1.6 102 cai(1P)
  • 1
  • 84
  • 85
  • 86
  • 87
  • 88
  • 143