Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

• 1
  • 82
  • 83
  • 84
  • 85
  • 86
  • 143

TIBI

Re: Retrofits & upgrades pt. Seat, recodari si adaptari VCDS

17 Apr 2011, 14:21

Salut Cosmin.
Stii cum se da jos oglinda dreapa?Ma refer cu tot cu suportul de pe portiera.
Unu mi-a trecut si lovit oglinda,iar acum mi se misca din suportul de pe usa.
Se pliaza,merge tot numai ca se misca .
SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator

Cosmin
Admin
Subiect Autor

18 Apr 2011, 08:20

Eyeonu, din pacate nu am imagini cu ansamblul motor / evacuare la nici un model VW. Incerc sa iti gasesc, insa nu promit.

Tibi, trebuie sa dai manerul usii jos (ala de plastic, nu manerul de actionare a incuietorii), sa scoti partea din mijloc (chestia aia imbracata in material textil de pe fata de usa) si apoi ai loc sa desfaci prin interior oglinda. Cauta pe forum ca era un link "cum sa demontezi fata de usa". Sunt si imagini acolo. O sa il caut si eu si iti pun aici imaginile.
Nu e necesar sa demontezi toata fata de usa.
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini

TIBI

18 Apr 2011, 11:44

Iti multumesc Cosmin :hi .
Stiu cum se dau jos fetzele de usi(intra prin presare,cu ajutorul unor ''tzamburusi'' parca)
SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator

Cosmin
Admin
Subiect Autor

20 Apr 2011, 17:10

Succes, Tibi!
Da-mi un semn daca nu te descurci..

Am si eu o rugaminte la voi, astia care mai cititi pe aici..
Ma intereseaza codul de la modulul convenience de la un leon sau altea care are maxi dot si are meniul convenience accesibil din butoanele de pe maneta de stergatoare. De preferinta cu an de fabricatie pana in 2007.

So..cine care maxidot (nu conteaza daca masina e diesel sau benzina) si are meniul convenience pe maxidot si are vreun scan (log VCDS) al masinii, va rog frumos sa il postati aici.
Programele de piese si informatiile de la dealer nu ma ajuta, pt. ca exista diferente intre modele si difera diagrama electrica in functie de anul de fabricatie.

Multumesc frumos.
Imagine

cosminidis

02 Mai 2011, 16:28

Cosmin, ai idee te rog daca si cum se poate dezactiva auto-hold-ul la Leon FL 2011?
Limba română: terms of use - http://diacritica.wordpress.com/2009/08/10/limba-romana-terms-of-use/

Seat Leon Style 1P 2.0 TDI CR (CFHC) DSG 140 CP Crono Yellow
Seat Leon Style 5F 1.2 TSI 110 CP Tornado Red

Cosmin
Admin
Subiect Autor

03 Mai 2011, 08:42

Hill hold assist functioneaza in legatura in modulul ABS / ESP, la masinile cu sistem de franare MK60. Insa chestia asta nu cred ca poate fi activata sau dezactivata, pt. ca exista mai multe tipuri de module (unitati electronice de comanda) ABS / ESP.

Ca sa renunti la ea, trebuie inlocuit modulul ABS cu o versiune lowline. Chiar vrei chestia asta? S-ar putea sa pierzi si sistemul de monitorizare a presiunii in pneuri..
Imagine

cosminidis

03 Mai 2011, 10:16

Nu, nu vreau asta :). Ma gandeam ca poate exista o adresa "ascunsa" pe care nu am vazut-o in VCDS pentru dezactivare autohold. Adevarul este ca nu ma deranjeaza chiar asa mult....
Limba română: terms of use - http://diacritica.wordpress.com/2009/08/10/limba-romana-terms-of-use/

Cosmin
Admin
Subiect Autor

03 Mai 2011, 10:26

:)
Dupa cum ti-am scris si pe mail...Curiozitatea a omorat pisica :tongue
Mare atentie cu VCDS-ul ala.. Chiar nu e o jucarie..
Imagine

vlad_m

03 Mai 2011, 13:31

Salut Cosmin!
Mi s-a aprins in bord martorul cu "motorasul" si in urma scan-ului a aparut o eroare cu nr. 19559, ceva cu intake valve..., ai idee ce poate fi? Masina se comporta perfect normal, fara pierderi de putere sau altceva.
Leon 1P Stylance 2.0 TDI 140cp + TCM
viewtopic.php?f=5&t=2551

cosminidis

03 Mai 2011, 13:58

Cosmin, eu cand eram mic eram tare bun prieten cu ciocanul. Distrugeam orice jucarie ca sa vad cum e inauntru. Cand m-am facut mare m-am facut inginer, din acelasi motiv :).
Lasand gluma la o parte, incerc sa pastrez curiozitatile astea in niste limite rezonabile, nu fac Quake prin setarile VCDS inainte sa intreb. Iti multumesc mult pentru rabdarea si perseverenta cu care suporti toate intrebarile si tampeniile pe care le tot postez pe aici.

Cosmin
Admin
Subiect Autor

03 Mai 2011, 15:28

Vlad, trebuie sa vad un log complet (sau eventual ce informatii suplimentare sunt in legatura cu eroarea aia).

Cosmin, si eu sunt extrem de curios din fire. Si vorba ta, trebuie sa desfac sa vad ce e inauntru sau sa invat tot ce e de invatat despre orice obiect pe care il am :)
Stiu ca esti o persoana cu capul pe umeri, mai exagerez si eu cu glumele despre curiozitate. :)
Referitor la intrebarile tale, crede-ma ca nu sunt deloc tampenii. Sunt chestii care m-au framantat si pe mine, altfel nu as fi stiut sa iti raspund :tongue
Imagine

mr.claude

Re: Montaj elemente electronice, adaptari si recodari VAG COM

03 Mai 2011, 19:38

Cosmin scrie:
Ai dreptate, insa merge si cu VAG COM. Am facut operatiunea la cateva Seat-uri (inclusiv Leon).Daca ai VAG COM, pot sa-ti spun cum se face. E o chestie de cateva minute. Se recodeaza central convenience (long coding), pentru inchiderea / deschiderea geamurilor si / sau trapei din telecomanda.
In ce priveste rabatarea oglinzilor, e alta discutie, dar se poate face si asta.
Anunta-ma daca ai unde sa faci operatiunea si iti dau detalii.
Salut Cosmin! Se poate si la masina din semnatura (cu exceptia oglinzilor care nu cred ca au motorase de rabatare)? Iar ca o a doua intrebare...la ce se refera (ce fac) functiile (pe ce masini sunt disponibile): "setarile (sau mai bine zis functiile masinii referitoare la coming / leaving home) difera in functie de ce varianta de central electronics control module (CECM) e instalata pe masina. In mod normal, pt Coming Home Active (dar la tine nu e cazul, ca e deja activat) "path-ul" e urmatorul:
- Central electronics - Long Coding - se modifica byte 00, bit 07
Pentru leaving Home Active, aceeasi chestie, dar se modifica byte 00, bit 05.
In mod normal, odata ce accesezi long coding / long coding helper, o sa vezi optiunile care se pot pur si simplu bifa sau nu. Repet, setarile si modificarile difera in functie de ce varianta (cod) de CECM e pe masina, de anul fabricatiei, de nivelul de echipare etc."
:cheers
P.S.
Am eu cu ce sa fac doar daca poti sa-mi detaliezi un pic.
Seat Cordoba 1.4 16v 2003 motor: BBY, 75 CP Dotare Sport Rosu Emotion

Cosmin
Admin
Subiect Autor

04 Mai 2011, 08:20

Ce am detaliat eu mai sus e valabil doar pt. masinile de pe platforma PQ35 (Leon, Altea, Golf, Jetta etc.).
Din pacate la tine nu se aplica (Cordoba). Coding-ul modulelor electronice la Ibiza / Cordoba / Polo etc. nu e "long coding" (ca sa zic asa), e suma optiunilor individuale de pe modulul respectiv.
Imagine

mr.claude

04 Mai 2011, 15:52

Deci "no way" sa am geamuri care se ridica-coboara din telecomanda :( (fara ajutorul alarmei, care no am ;)), mentionez ca de prin intermediul cheii se poate face (la inchidere daca tin apasata cheia, se inchid toate geamurile deschise, iar la deschidere viceversa).
Ai cumva cunostinta cum se demonteaza geamul la usile din spate (are doar un singur locas la mijlocul usii, iar acolo are ceva asemanator cu ce are la manerele usilor?... nici vorba de suruburi cum am vazut in DIY), pentru ca am 2 switch-uri defecte la 2 usi (spate dreapta, fata sofer) pentru lumina din interior. Merci anticipat.
Seat Cordoba 1.4 16v 2003 motor: BBY, 75 CP Dotare Sport Rosu Emotion

Cosmin
Admin
Subiect Autor

04 Mai 2011, 18:15

Geamurile se pot seta sa se ridice / coboare din telecomanda, insa nu cu VCDS. Sunt mai multe softuri care fac chestia asta (unul dintre ele e VDS Pro), insa din pacate eu nu te pot ajuta.
Referitor la demontare, o sa iti pun zilele astea niste imagini, sa iti faci o idee despre pasii ce trebuie urmati.
Imagine

• 1
  • 82
  • 83
  • 84
  • 85
  • 86
  • 143