Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

• 1
  • 74
  • 75
  • 76
  • 77
  • 78
  • 143

Cosmin
Admin
Subiect Autor

Re: Retrofits & upgrades pt. Seat, recodari si adaptari VCDS

02 Mar 2011, 09:20

Eu am observat ca la mine iarna cand temperaturile sunt sub zero cu mult (-10 / -15), hayonul nu imi "sare". Adica nu se deschide singur. In schimb, cand e mai cald afara, merge fara probleme.

Tibi, lampile pt. lumina din zona picioarelor (fata si spate) sunt 3B0 947 415 B. Costa in jur de 45 de lei bucata si au becul inclus.
Pt. legaturile electrice mai ai nevoie si de conectorul aferent (2 pini) 893 971 632. Se leaga la centrala electrica si se activeaza cu VCDS. Daca ai maxidot, poti seta intensitatea luminii de la picioare din maxidot.

Exista si alte variante (improvizatii) ca sa treci peste activarea cu VCDS (poti sa le legi la plafoniera).

Cauta initial la dezmebrari..Eu am gasit de la un passat si am luat lampile, coenctorii si vreo 15 cm din cablaj.
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini

dzaraider
ClubSEAT Team

03 Mar 2011, 13:05

salut,
poate sa ma indrume si pe mine cinva in bucuresti la un service unde au vcds si se si pricep sa activeze niste functii de care am vb cu cosmin mai devreme (macar sa imi spuna concret daca se poate sau nu)?
am fost in weekend la 2 service-uri si tot ce mi-au zis a fost ca nu am erori si ca ei nu stiu cum ca s-ar putea face asa ceva daca masina nu a venit cu functiile respective din fabrica.

Drumuri libere si preturi la carburanti cat mai mici.
Seat Leon FR 1.4TSI MY2016 >> http://clubseat.eu/viewtopic.php?f=206&t=22753
EX 2:Seat Leon S copa 1.2TSI >> http://clubseat.eu/viewtopic.php?f=5&t=15871
EX 1:Seat Leon Referance 1.9 TDI >> http://clubseat.eu/viewtopic.php?f=5&t=9162

mendez

03 Mar 2011, 20:00

As vrea sa stiu daca cineva a adaptat un kit xenon aftermarket la un far cu lupa OEM.

Am acum montat kit xenon pe far cu oglinda si ma cam satur de flashuri, dar nu vreau sa renunt la lumina, si oarecum as vrea sa pastrez principiul de functionare, doar ca un far cu lupa focalizeaza lumina , si nu o impreastie peste tot ca si oglinda.

Nu as vrea nici sa dau o caruta de euro pe becuri D1S pe controllere senzori cablaje si mai stiu ce, pentru ca la revanzare , daca o sa fie cazul.......

Si inca ceva in interiorul camerei aceleia cu lupa, e un fel de lamela care dupa care am citit eu coboara si urca pentru a focaliza faza lunga si scurta, lumina de faza lunga e tot timpul doar ca lamela o blocheaza facand faza scurta. intrebarea e lamela acea cum trebuie sa fie ca sa fie faza scurta , asta in cazul in care reusesc cu becuri xenon aftermaker, sa fie blocata pe faza scurta.

Becul xenon OEM e diferit de becul xenon din kiturile chinezesti ?! , in sensul ca e mai lung sau alte lucruri care ar putea influenta focalizarea fascicolului de lumina, asta daca e cazul, si lupa e construita dupa specificatiile unui anumit bec.

precizez ca am un far OEM cu lupa pe care as putea incepe testul.
Seat Altea 2004 Rojo Emocion 1,9 TDI 77KW, 105CP , BKC

Cosmin
Admin
Subiect Autor

04 Mar 2011, 09:22

Ca si punct de plecare ia in considerare faptul ca un far bixenon original are un conector cu 14 pini, fata de cel halogen care are 10 pini.
Ai nevoie de un adaptor de la 10 la 14 pini - asta doar ca sa faci conexiunea intre farul xenon OEM si instalatia originala a masinii.

In rest, dupa cum ti-am mai spus si pe PM, nu stiu cum ai putea monta kit xenon aftermarket in farul bixenon OEM.
Imagine

cosminidis

04 Mar 2011, 14:45

Alt punct bun de plecare este faptul ca este ilegal in majoritatea tarilor europene sa iti pui kit aftermarket fara instalatie de autoleveling si spalare a farurilor. La noi nu stiu cum este (dar presupun ca este interventie neautorizata la instalatia de lumini), iar daca vrei sa pleci in concediu prin vest s-ar putea sa vezi ce inseamna aplicarea legii.
Mai bine lasa masina asa cum a fost gandita din fabrica, ca stiu mai bine aia de la VW cum trebuie sa mearga luminile decat niste chinezi care fac luminite de brad si kituri de xenon. Parerea mea.
Limba română: terms of use - http://diacritica.wordpress.com/2009/08/10/limba-romana-terms-of-use/

Seat Leon Style 1P 2.0 TDI CR (CFHC) DSG 140 CP Crono Yellow
Seat Leon Style 5F 1.2 TSI 110 CP Tornado Red

mendez

04 Mar 2011, 15:23

Tot ce te opreste in Romania sa pui xenon aftermaket pe faruri cu oglinda e respectul pentru ceilalti. Am iesit afara de multe ori am batut noptile pe toate autostrazile si nici un echipaj nu m-a oprit vreodata fie nemti fie unguri.
Aceasi poveste e si cu jantele puse pe masini care nu au trecut in talon acest lucru, polo cu jante de 17, leon cu jante de 19, golf cu jante de 19, twingo cu jante de 16 si povestea poate continua.

Un lucru vreau sa precizez, chiar daca pui xenon pe oglinda poti oricand sa cobori cu o treapta pozitia oglinzii, si nu mai rupi chiar asa ochii.

Folosesc kitul xenon de prin 2007 si inca merge deci la capitolul chinezarie, nu e chiar asa de prost facut.

Pe mine ma intereseaza daca a pus cineva vreodata in far cu lupa, xenon, implicit modificarile aduse instalatiei, trecerea de la 10 pini la 14, daca se poate adapta motorasul de la farul cu oglinda la cel cu lupa, modificand manual pozitia fascicolului de lumina, solutie mult mai simpla si mai ieftina decat controlerele si senzori de pe suspensie, ceva in genul farurilor dectane cu drl, care pana la urma tot o chinezarie sunt, daca ne gandim ca folosesc motorasul farurilor stock.

Intr-un singur cuvant vreau sa fac ceva in genul farurilor dectane, doar modificarea sa fie pe farurile bixenon OEM.

eddy_wtx
LowRider

04 Mar 2011, 16:08

Si eu am vazut prin Europa de Vest, atatea kituri xenon montate de nu mi-a venit sa cred! Circula fara probleme

Cosmin
Admin
Subiect Autor

04 Mar 2011, 19:13

Cu mufele adaptoare de la 10 la 14 pini te pot ajuta eu.
Se conecteaza la instalatia originala a masinii, sunt facue din conectori OEM si cablaj (fire) OEM.
Lasa-mi un mesaj daca esti interesat.

Singura problema ar fi sa pui motorasele din farurile cu halogen in farurile cu xenon. Sfera din varf difera in circumferinta. Presupun ca s-ar putea adapta.
Imagine

mendez

05 Mar 2011, 10:41

Asta e farul pe care il am, si deja am o problema, credca are si AFS sau cum se numeste , ca are miscare orizontala, si jucandu-ma cu el l-am dus maxim intr-o parte si e blocat in pozitia aia, trag de el dar se aude doar un parait.

Imagine Imagine

Poate cineva sa explice ce reprezinta acele mufe Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine

Pana una alta trebuie sa gasesc o metoda sa adaptez becul H7 xenon chinezesc la gaura aia pentru becul D1S si sa gasesc o metoda sa fac o clema, sa-l tina acolo fix. Are cineva un motoras stricat de la un far cu oglinda, de care se poate lipsi, pentru a vedea cum se poate modifica.

Cosmin
Admin
Subiect Autor

05 Mar 2011, 20:35

- Mufa alba 5 pini - conectorul de la servomotorul pt. AFS (misca fasciculul d eluminia pe orizontala si verticala)
- Conectorul metalic e de la becul D1S.
- Conectorul de la baza (in exterior) e de la power module (balast).

Mai exista un conector (da fapt doua), de culoare neagra, care intra in modulul AFS (exact sub "lupa" )

mendez scrie:
Pana una alta trebuie sa gasesc o metoda sa adaptez becul H7 xenon chinezesc la gaura aia pentru becul D1S si sa gasesc o metoda sa fac o clema, sa-l tina acolo fix. .

:) Mult succes!
Imagine

BALTAZAR2003
Moderator

05 Mar 2011, 21:13

Nu inteleg de ce vrei sa adaptezi un bec h7 cand gasesti la 80 euro setul de 2 becuri d1s? adica tot contravaloarea unui set de ht cu ridicatoare de tensiune separate?.
La care nu va trebui sa modifici nimic, bagi mufa si functioneaza...
?
:hi
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp, 2008, Rosu Emocion
Imagine

mendez

06 Mar 2011, 10:08

Am gasit pe net balast+bec d1s la 450ron
Inafara de cablul de la 10 la 14 pini de ce as mai vea nevoie sa-l fac sa funtioneze ca un far bi-xenon OEM.

Motorasul care il misca lupa in sus si in jos+ senzorii de pe brate - pret?!
modulul de miscare orizontala - pret?!

Ar mai fi ceva sub torpedou parca- pret?!
Nu vreau preturi fixe vreau doar sa-mi fac o idee, daca nu cumva merita sa cumpar daca o sa gasesc faruri OEM de pe ceva leon cu toata instalatia.

mchereja

07 Mar 2011, 00:00

Salut, am facut si eu o scanare cu Vag-Com si am eroarea asta:

Address 46: Central Conv.
Controller: 1C0 959 799 E
Component: 2U Komfortgerát HLO 0003
Coding: 00067
Shop #: WSC 06402
2 Faults Found:
01044 - Control Module Incorrectly Coded
35-00 - -
00928 - Locking Module for Central Locking: Front Driver Side (F220)
27-10 - Implausible Signal - Intermittent

Pot eu sa modific ceva sa nu mai apara? Mersi.
Intr-o lume sufocata de Volkswagen si Dacia, un SEAT e o pata luminoasa de culoare...
Seat Toledo 1.9 TDI 90 CP 2002 ALH
BN - 27 - CAM

Cosmin
Admin
Subiect Autor

07 Mar 2011, 09:32

Mendez, piesele pt. xenon OEM sunt urmatoarele..Pt. preturi, suna la dealer sau trimite mail. S-au modificat destul de mult in ultima vreme.

Servomotor autolevelling / AFS x2 buc 1P0 941 295 B
Gas discharge bulb D1S x 2 buc N 105 661 01
Control unit for gas discharge bulb x 2 buc 4L0 907 391
Power module for gas discharge bulb x 2 buc 7L6 941 329 A

Pe langa astea mai ai nevoie de capacele de protectie (care nu se potrivesc de la farul cu halogen), si celelalte becuri (semnalizare, pozitie etc) si carcasele ambelor farurilor

Sistemul de autolevelling:

Senzor fata 1K0 941 247 B 433.78 lei
Senzor spate 1K0 941 273 E 438.65 lei
Unitate control autolevelling / AFS 5M0 907 357 A 719.34 lei

Pt. ca sistemul sa functioneze, ai nevoie si de centrala electrica model highline si evident, de refacerea legaturilor electrice, recodare si reglaj faruri.

mchereja, modulul de convenience e codat incorect. Recodeaza-l la vechiul cod pe care l-ai notat inainte de efectuarea modificarilor. Si mai e o problema cu incuietoarea de la sofer. Verifica conexiunile electrice.
Imagine

mendez

07 Mar 2011, 10:04

Sa cumperi noi piesele nu te poti apropia de ele, adica poti lua noi daca ai ceva accident doar, un far, un senzor, un balast in genul asta, sa faci toata instalatia costa cat o masina mica.

Gasisem undeva pe net intalatie "completa" 400 Euro, e un pret mai rezonabil, daca e intradevar "completa" raportata la valoarea ei de noua merita zic eu

Mersi Cosmin de rapunsuri, un lucru m-ar mai interesa, o metoda eficienta de a desface farul, am citi de apa calda, uscator de par pe undeva , cuptor cu microunde, daca cineva a facut asa ceva sa detalieze pasii.
  • 1
  • 74
  • 75
  • 76
  • 77
  • 78
  • 143