Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

tekolinooo
Subiect Autor

Reglaj ambreiaj Leon 1M

27 Aug 2014, 13:23

Salutari dragi colegi, de ceva vreme inspectez ambreiajul sa vad daca se poate regla.
Avand in vedere faptul ca este hidraulic stiu ca nu se poate regla, cel putin teoretic.
In drumul meu spre atot-cunoastere am gasit tija de sub ambreiaj, care regleaza pozitia efectiva a pedalei. Dupa parerea mea, tija respectiva afecteaza si ansamblul ambreiaj, m-am gandit sa o strang cateva rotiri sa vad daca va tine mai jos sau nu.
Ideea e ca, eu am ambreiajul nou ( are 1 an si 15k km ) si totusi tine de la jumatate in sus (teoretic n-ar fi bine sa tina asa, dar la benzinarele noastre cam asa tine) Ma dereanjeaza la schimbare 1-2 , mai ales in ture mici, cand am impresia ca a terminat de cuplat (tinand deja acceleratia constant) ii dau drumul si bruscheaza, ca si cum ar tine spre ultimul sfert al cursei. De mentionat ca face asa doar pe 1-2 , restul tine imediat cum ridic piciorul.
M-am obisnuit cu asta, nu-mi dau seama daca face exact ca la inceput, insa nici dupa schimb n-a tinut semnificativ mai jos.

Nu stiu ce sa zic de problema reglajului,vazusem pe un forum american o tehnica ( inutila in opinia mea ) , se taie tija de la disc ( sau ceva asemanator ) apoi se foloseste un racord pentru scurtarea cursei ei, fiind mai rapida schimbarea de presiune din placa iar ambreiajul avand un raspuns mai prompt.

Voi ce parere aveti, reglarea pedalei de ambreiaj ( din tija de care spuneam, aflata fix in spatele pedalei ) ar afecta semnificativ ansamblul ambreiajului. Daca as face o aerisire a lui as mai rezolva din problema? Dar daca as schimba si lichidul de frana ( fiind acelas cu cel din ambreiaj ) ?

Raule

Re: Reglaj ambreiaj Leon 1M

28 Aug 2014, 05:40

Eram si eu tripat pe chestia asta cu ambreiajul care tine sus..dar dupa un timp m-am invatat si nu mai bruscheaza deloc si pot sa stau si-n panta..
Despre rotirea tijei am vazut mai multe pareri pe vw forum..
Leon 1.6 16v 2004 BCB