Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

Vise
Subiect Autor

Putin ajutor va rog!

22 Aug 2014, 16:57

Salutare, sunt membru nou si viitor șofer. Dupa ce imi voi lua permisul am de gand sa imi achiziționez un Leon 1M, diesel. Sunt interesat in mod special de motorizarile de 131 si 150 de cai. De ceva timp ma tot documentez, am planuri mari pentru mașinuța asta, acum in funcție de fonduri, bineînțeles. Primul lucru pe care vreau sa il fac este un soft, iar de aici si prima intrebare. Din cate am inteles sunt mai multe tipuri de softuri. Unul care este facut pentru fiecare motorizare(mai ieftin), iar unul care este facut special pentru masina in cauza(inevitabil, mai scump). Ce imi recomandati, având in vedere ca fondurile sunt limitate? A avut cineva probleme cu primul tip?
Al doilea lucru pe care am de gand sa il fac (dupa ITP :D ) este sa ii scot catalizatorul+finala si sa ii fac un traseu din inox cap coada. A facut cineva asa ceva? Am inteles ca la motoarele diesel operatiunea asta ajuta turbina, deci nu dăunează cu nimic. Multă lume spune ca sunetul este de vis după, acum rămâne de vazut. Întrebarea este daca mai trec ITP-ul dupa, dar nu ar fi si o problema, pentru ca suntem romani in România si ne descurcam :D. Ar fi o idee si sa pun finala sport pe traseul custom, dar nu stiu daca aduce mari schimbări.
Am mai multe idei, dar cele de sus sunt principalele.
Mai am cateva întrebări despre masina.
1. Merita sa mi-o iau la 18 ani? Sa iau ceva mai mic?
2. Consumul la motorizarile pe care le-am menționat nu cred ca ar trebui sa ma dea pe spate (am speranțe la un 6-6,5), bineînțeles fara modificările pe care vreau sa le fac.
3. Cum sta la capitolul calitate? Au ceva probleme la motor? Va dați seama ca nu cred ca am șanse la una cu mai putin de 200.000 km reali, deci ar trb sa ma pregatesc sa bag bani si in motor?
Cam atat deocamdată, daca mai am neclaritati intreb pe parcurs. Mulțumesc celor care chiar au de gand sa ma ajute. Astept si ceva mistocari, dar pădure fara uscături n-ai sa vezi.

dj.gaby94

Re: Putin ajutor va rog!

23 Aug 2014, 00:28

Bine ai venit pe forum!

Parerea mea: avand in vedere ca ai 0 experienta, atat ca sofer cat si ca bonus la asigurare, o polita rca te va usca de bani. Asa ca sfatul meu e sa-ti iei ceva cu motor mai mic. Eu sunt posesor de 1.4 16v, si sunt foarte multumit. Consumul in oras e intre 8-9, iar in afara 7. Mers relativ sportiv, nu exagerat.

Fa un an doi de experienta, si apoi treci la ceva mai mare! :cheers
Seat Leon S 1.4 16v 2002

Vise
Subiect Autor

Putin ajutor va rog!

23 Aug 2014, 09:46

Salut, mulțumesc pentru sfat.
Am uitat sa menționez ca acum urmează doar sa intru in legalitate, de condus tot conduc de ceva timp, am si niște antecedente cu Politia, ma rog, nu intru in detalii.
Nu se pune problema de ceva mai mic, iar motorul pe care il vreau eu pun pariu ca are consumul mai mic decat 1.4, atat in oras cat si pe autostrada la viteze de 130km/h +, având 6 viteze.
Inca odata mulțumesc pentru sfat si mai astept păreri.

dj.gaby94

23 Aug 2014, 10:37

Fa intai o simulare la asigurare, si apoi vei sti daca se merita sau nu. :drive
Seat Leon S 1.4 16v 2002

tekolinooo

23 Aug 2014, 11:08

Ideal ar fi sa iei ceva ce e fiabil, daca iei din tara risti sa ai probleme cu turbina ( nu toti le ingrijesc asa cum trebuie ) . Eu unul am luat la 18 ani 1.6 16v, a trecut mai mult de 1 an si inca nu ma satur de ea. Daca esti tanar cu siguranta primii 1000 km vei scoate toti caii din masina (ceea ce nu te sfatuiesc, lafel cum nici sa conduci fara permis nu te sfatuiesc ) . Problema nu este de experienta de condus masina la tineri, ci de experienta de drum in toate conditiile, oamenii nu sunt atenti si merg cu graba in sange, pietonii se arunca pe trecere , etc.

Si eu sunt de parere ca poti merge pe un 1.6 16v sau 1.9tdi dar nu de 150 cai, alea sunt de regula cam forjate. Nu-ti iei masina de 150 de cai sa schimbi la 2000, nu?:))

Succes cu achizitia si sa auzim de bine !!! :drive :hi

Vise
Subiect Autor

23 Aug 2014, 12:35

Masina o sa o trec pe numele lu tata, nu e problema de asigurare... Nu o sa fie astronomică.
Tekolino m-am gândit la faza cu forjatul dar sper sa am noroc. Masina o sa ma duc singurel sa mi-o aduc din Germania, părerea mea e ca e cel mai bine. Ca sa fiu sigur o sa iau si cateva Testere :)).
Mersi frumos pentru sfaturi, sănătate multă!

tekolinooo

23 Aug 2014, 22:09

E o alegere buna, cu ocazia asta mai apar in tara si masini ingrijite. Sunt unele masini de la nemti foarte bine aranjate

str77

24 Aug 2014, 08:10

Nici eu nu recomand masina peste 100 cai.

Eu am inceput pe o masina cu 116 cai si am facut o mica prostie - 2 luni am stat pe tusa.
Apoi am avut 40,80,106 si acum 150, dar dupa 9 ani de condus.

motoru de 80 de cai era 1.2 16V, avea evacuarea si filtru sport - perfecta pentru nevoile mele.

Eu zic ca si un 1.4 e suficient pentru ce vrei tu si ai tot timpul dupa 4-5 ani sa treci si la ceva mai mare.
Parerea mea :hi
Just a Black ARL

Vise
Subiect Autor

24 Aug 2014, 10:07

Frate, problema ar fi următoarea. Nu prea am bani sa schimb mașinile de la an la an , asa ca teoretic stau cu masina asta pana o sa imi iau eu alta, si daca tot mi-o iau, o sa imi iau ceva calumea.
Stiu ce inseamna motor de 1.2, la care apeși accelerația acum si iti aprinzi o Țigară pana incepe si el sa accelereze, mai ales in deal.
Nu o sa ma schimb, raman la diesel, din cateva motive simple.
Mulțumesc de sfat!

tekolinooo

24 Aug 2014, 11:05

Nu zice nimeni sa te schimbi, e o alegere buna masina ta, insa trebuie sa fii constient ca pe drum ai mai multe responsabilitati cat si obligatii. Crede-ma ca eu in prima zi in care am luat permisul , am plecat cu masina in oras, iar dupa 2 ore de mers in aglomeratie am dus-o acasa si am plecat cu bicicleta ( si eu conduc de la 14 ani, tata si varul meu m-au pus macar o data pe saptamana la volan, stiam sa merg si sport si la consum, am facut si karting destul de mult timp, am dat si rezultate acolo, insa e o diferenta de la cer la pamant) . Acum am 19 ani si 20.000 km cu masina, abea acum pot spune ca stau foarte relaxat la volan, dupa ce am vazut ce ai de facut in orice situatie, fie ea buna, fie ea rea. :d

dj.gaby94

24 Aug 2014, 12:35

Ce zice tekolinoo e adevarat... Pana acum ai avut pe cineva langa tine, eventual cu pedale de ajutor, si fara sa iti dai seama pentru tine e o siguranta, in caz ca o sfeclesti. Dar asta ti se poate intampla chiar si la motor de 1.2, deci totul se rezuma la viteza excesiva si lipsa de experienta. Alege ce motor vrei, insa usor cu viteza. Acum esti viteaz, ca multi altii pe care din nefericire ii vedem pe la tv. Sa conduci e usor, sa conduci fara incidente ani de zile, e mai greu acum.

Ca idee, nu recomand masina cu peste 100cai. Nu uita ca ai 18 ani, iar daca acum iti iei masina cu 180cai, nu spera ca la 25 sa-ti iei bugatti cu 1001. Placerea de a conduce nu consta numai in cai putere. :hi
Seat Leon S 1.4 16v 2002

Vise
Subiect Autor

24 Aug 2014, 13:10

Corect, corect si iar corect. Nu va contrazic pe nici unul pentru ca aveți mare dreptate.
Am condus de la inceput in toate stilurile, pe câmpii si șosele libere, "drifturi" in parcări si chestii...

Ma rog, ideea e ca sunt destul de constient ca o sa am pe mana o tona de fiare...
Nebunie tot o sa fie, in limitele bunului simt daca pot sa zic asa ca na, totusi sunt 18 ani :)). Dar asta doar cand se poate si nu pun pe nimeni in pericol...
Mulțumesc pentru sfaturi!

tekolinooo

24 Aug 2014, 17:01

Ma bucur ca sti care e treaba :) atunci sa ne auzim cu bine si sa prezinti masina cand o cumper. Cat mai multe seaturi in club, cu atat mai mare comunitatea :)

Radu Tamas

25 Aug 2014, 08:59

Uita,am 20 de ani,prima mea masina a fost un corsa B de 1.2,si credema la 20 de ani cand mi-am luat SEAT-ul ma-m bucurat foarte mult ca nu am avut o masina puternica din prima,pentru ca am invatat sa fiu rabdator,am forjalit corsa ca oricine la 18 ani.Pe scurt ai grija mare la viteza,si incearca sa ramai calm la orice situatie,sfatul mea ar fi sa mai astepti macar cu softul.Toate cele bune si bafta la examen!
Toledo 1M;Black Magic;105 CP;Normaly aspirated;LOVE IT!!

bgd_b92
Bogdan

25 Aug 2014, 09:30

Cati km faci ? de ce vrei neaparat diesel si nu un turbo pe benzina sau o benzinara aspirata de ~125 cp ? ARL-ul sa stii ca nu e asa ieftin la intretinere ; uite-te la un kit ambreiaj + volanta ( ~550 euro fara manopera ) ; consumul intr-adevar este ok pt ceea ce poate ; insa daca ai de gand sa o folosesti urban, eu zic sa iti iei gandul de la diesel ; plus ca o sa o gasesti cu foarte multi km pe cand o benzinara ai sansa sa o gasesti si mai ieftin si mai intretinuta ; problema nu ar fi caii putere, un hatchback cu peste 120 cp este mult mai placut la condus ; pe mine personal mai rau ma streseaza o masina pe care trebuie sa o turezi de o ia dracii ca sa ce..? sa prinzi viteza la deal ? si eu cand mi-am luat permisul conduceam masina din semnatura, insa am condus si masini mult mai puternice, si eram mult mai constient si relaxat fiindca stiam ce se intampla daca virgula calc acceleratia ;