Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

adycoco93
Subiect Autor

Trebuie segmentare?!?! Need help!

20 Aug 2014, 19:55

Am un Seat 1.6 16V 2001 mot. AUS.
De curand masina mea a inceput sa mearga in 3 pistoane, mai apoi mai rau nu tragea, si se auzea ca tractorasu (probabil 2 pistoane). Mentionez ca asta se intampla periodic, nu conteaza daca motorul e rece sau cald, deci are momente cand merge perfect normal. Initial am probat bujii, fise, scanteie, totul OK, am curatat si injectoarele. Mai apoi am scos bujiile de tot si surpriza...2 dintre ele negre...le-am schimbat si dupa o proba de cativa km iar negre. Intrucat in ultimii 3000 km am completat 2l de ulei mi-a spus prietenu care m-a ajutat sa o desfac ca trebuie segmentat motorul. Am primit vestea cu groaza si as vrea sa aud si alte pareri intrucat mi-e groaza sa fac o "operatie pe cord deschis" Seatului meu.
Va multumesc anticipat!
"If one day speed kills me, don't cry for me, cause I was smilling.".

Seat Toledo 1M, 1.6 16V, 2001

DTC123

Re: Trebuie segmentare?!?! Need help!

20 Aug 2014, 20:07

Aceleasi simptome am avut si eu la seatul meu, tot ca si al tau. La mine s-a aflat ca doar bujia 3 facea probleme. Mi-a zis si mie un mecanic ca a trebui segmentat motorul, dar altii au spus ca nu. Am preferat sa nu fie segmentat. Chiar azi am fost sa o "ridic" de la service. La mine intra ulei la bujia 3 si motorul mergea in 3 pistoane in loc de 4. Tot timpul dupa ce curatam bujia 3 de ulei, mergea perfect 2-3 sapt. dupa care facea la fel.
Dar daca doua bujii sunt negre, posibil sa fie ceva mai grav. >>> viewtopic.php?f=42&t=18670
Seat Exeo ST, 2.0 TDI, 120cp
Ex. Seat toledo, 1.6 benzina, 105cp

Phlom

Re: Trebuie segmentare?!?! Need help!

17 Sep 2014, 16:14

Dacă intră ulei, nu e vorba de segmenți rupți sau piston crăpat? Compresia e verificată?