Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

Sabinv
Subiect Autor

Probleme stabilitate

19 Aug 2014, 12:25

Salutare si bine v-am gasit. :)
De aproximativ 3 luni sunt fericitul posesor al unui Seat Leon 1p, a.f. 2008, 1,4 benzina, 86c.p.
Masina este aproape ok, exceptand faptul ca, de aproximativ 1 luna, are un comportament usor ciudat pe sosea. Imi da senzatia ca nu are stabilitate corespunzatoare in curbe iar atunci cand, in mers, trag stanga-dreapta de volan, masina nu raspunde instant cu da mai degraba o senzatie de barca.
I-am verificat mecanica si suspensia in service si totul pare a fi in regula.
De mentionat este faptul ca de aproximativ 2 luni, masina are gume noi Hankook Kinergy Eco 425.
Este posibil ca acest comportament sa fie generat de anvelope? A mai intalnit cineva probleme de genul?
Multumesc anticipat de raspunsuri.

bgd_b92
Bogdan

Re: Probleme stabilitate

19 Aug 2014, 13:04

In niciun caz. Si eu mi-am luat tot hankook kinergi eco si sunt super multumit. In servis cum ai verificat-o? " ochiometric", cu niste lacatusi? Fa un test de amortizoare pe stand. Doar ele pot fi cauza. Daca iese sub 50-60%, e clar.

Sabinv
Subiect Autor

19 Aug 2014, 13:08

Iti multumesc pentru raspuns. Mi-ai luat o piatra de pe inima. Chiar ma ofticam ca am luat cauciucuri noi si am surprize dinastea.
De verificat nu am verificat in spatele blocului, ci la service la Bosh, in Brasov, si de asemenea masina a fost verificata si la statia ITP. In ambele cazuri, "mecanicii m-au asigurat ca e super ok" :/
Cred ca urmeaza sa ii fac test la Seat in cazul asta. :D

bgd_b92
Bogdan

19 Aug 2014, 13:15

Degeaba faci teste unde e mai scump sau la reprezentante. Fa un test pe un stand de amortizoare..e ~70 lei testul. Instabilitatea in cazul tau nu poate veni decat de la arcuri sau amortizoare..daca nu ai nicio problema dar vrei sa fie mai stabila, cumpara niste arcuri eibach pro kit, concepute pt amortizoare stock ; vei avea o garda putin mai joasa ( ~ 2cm ) si stabilitate mult mai buna

Sabinv
Subiect Autor

19 Aug 2014, 13:19

Multumesc pentru sugestie insa, unde stau eu, 2cm in minus pot insemna avarii semnificative pe sub masina :)
Am sa tin totusi cont de testul de amortizoare. Multumesc inca o data.

Sabinv
Subiect Autor

05 Sep 2014, 10:40

Salut.
Tocmai ce am venit de la reprezentanta Seat.
Am facut testul de amortizoare si se pare ca sunt in parametrii normali. :/
Mai aveti ceva idei/sugestii?

sandman

05 Sep 2014, 11:56

ce inseamna parametri normali? ce rezultat ai obtinut?
Audi A4 Avant B8 2.0TDI 170CP 2011 -AICI
ex: Seat Leon 1P Facelift 1.4TSI 125 CP 2010

raoultrifan

01 Oct 2014, 06:33

Stiu ca poate parea puerila intrebarea mea, dar totusi, cu scuzele de rigoare: poti te rog verifica presiunea in cele 4 pneuri?

Spun asta pentru ca am o masina ca a ta, cu jante de 16", iar daca presiunea scade sub 2 bari, in curbe (in oras, viteza mica) am senzatia usoara de "barcuta". Mie mi-a scazut presiunea imediat ce s-a racit vremea afara, deci cam de la inceputul lui Septembrie, dar dupa umflarea pneurilor masina nu se mai inclina in curbe (cel putin nu simt eu).

Presiunea normala ar trebuie sa fie cam asa:
- 2.5 bari pe rotile fata;
- 2.3 bari pe cele din spate.
(vezi pe capacul de la rezervorul de carburant)

Stima,
Raul.
Seat Leon 1P, 2008, white, BXW 1.4 16V, 69KW/94ps/144Nm (resoft by TCM-Turbo).

bgd_b92
Bogdan

01 Oct 2014, 07:38

Pai daca arcurile si amortizoarele nu sunt problema, atunci nu are ce altceva ; poate e un efect placeboo de-al tau ; oricum, amortizoarele si arcurile chiar daca ies ok pe test, cu timpul si km ele tot se uzeaza...deci masina nu are cum sa mai fie ca noua ; cel mai bine compari cu o alta masina identica cu a ta..

Sabinv
Subiect Autor

27 Oct 2014, 19:27

sandman scrie:
ce inseamna parametri normali? ce rezultat ai obtinut?

Salut,
Scuze pentru raspunsul intarziat. Am sa fac un scan la rezultat si am sa il postez aici in zilele urmatoare.

Sabinv
Subiect Autor

27 Oct 2014, 19:28

raoultrifan scrie:
Stiu ca poate parea puerila intrebarea mea, dar totusi, cu scuzele de rigoare: poti te rog verifica presiunea in cele 4 pneuri?

Spun asta pentru ca am o masina ca a ta, cu jante de 16", iar daca presiunea scade sub 2 bari, in curbe (in oras, viteza mica) am senzatia usoara de "barcuta". Mie mi-a scazut presiunea imediat ce s-a racit vremea afara, deci cam de la inceputul lui Septembrie, dar dupa umflarea pneurilor masina nu se mai inclina in curbe (cel putin nu simt eu).

Presiunea normala ar trebuie sa fie cam asa:
- 2.5 bari pe rotile fata;
- 2.3 bari pe cele din spate.
(vezi pe capacul de la rezervorul de carburant)

Stima,
Raul.

Salut Raul,
Din prostie aveam 2.5 bari in toate patru rotile insa nu cred asta sa fi fost problema.
Ulterior am facut directia fata-spate si senzatia de barca s-a ameliorat.

Sabinv
Subiect Autor

27 Oct 2014, 19:33

bgd_b92 scrie:
Pai daca arcurile si amortizoarele nu sunt problema, atunci nu are ce altceva ; poate e un efect placeboo de-al tau ; oricum, amortizoarele si arcurile chiar daca ies ok pe test, cu timpul si km ele tot se uzeaza...deci masina nu are cum sa mai fie ca noua ; cel mai bine compari cu o alta masina identica cu a ta..

Salut,
Efect de placebo era daca mancam un cubulet de zahar si senzatia de barca disparea :p
Nu cred intr-adevar sa fie suspensiile de vina. Cred sincer ca, desi in teste la service bucsile de la bara stabilizatoare au parut a fi in limita normala de uzura, ele sunt cauza. Saptamana viitoare am sa imi fac ambitia sa le schimb si postez aici rezultatul.
Ideea cu comparatul e foarte buna. Nu am avut ocazia sa ma dau cu un alt Leon 1p pana acum, doar cu ibiza insa si aceea statea mai bine pe drum decat leutul meu :/