Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

radu_cucos2006
Subiect Autor

schimbare scaune fata,,

11 Aug 2014, 13:51

Buna ziua, am un Seat ibiza din 2001, 1.9 TDI 110cp 2usi,, as dori sa_mi spuneti ce scaune rabatabile se potrivesc in locul celor originale,,,, scaunul de la sofer este cam ros,, si as dori sa le schimb tinand cont ca am suspensie stock sport,,si scaunele *dure*..
As mai avea o intrebare,, referitoare la suspensie,, ar trebui sa schimb arcurile? amortizoarele? sau ambele ? sa o fac mai moale,, tremura dantura in gura,,,
se potrivesc si de pe alta masina? gen golf 3. 4..?
Seat Ibiza 1.9 TDI 110CP ASV

dany19940
Moderator

Re: schimbare scaune fata,,

11 Aug 2014, 14:25

Teoretic ar merge de Golf 3. De G3 am pus si pe Arosa ca s-o mai inalt si inmoi, ca tot Sport avea. Dar scaune nu stiu. Trebuie masurata distanta intre role la tine si apoi sa vezi la G3 sau G4 cat este. Sau imbraci scaunele tale...
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

radu_cucos2006
Subiect Autor

12 Aug 2014, 07:55

merci, mai astept pareri,, poate a mai fost cineva cazul meu,,,
Seat Ibiza 1.9 TDI 110CP ASV

Hoffmann

13 Aug 2014, 11:57

In primul rand eu consider ca tu cauti sa te complici. In locul tau ( daca as avea putin timp liber ) ori mi-as cauta niste scaune bune la dezmembrari ( gasisem la un moment dat o Cordoba in doua portiere faina pe la Sibiu ) ori un tapiter bun si faci scaunele actuale ca noi ( e mai scump dar pentru masina ta merita ). Legat de suspensie....nu stiu cum vine din fabrica a ta, cu amortizoare gaz sau ulei, cu arcuri sport sau nu, dar cel mai bine e sa verifici intr-un program OE sa vezi cum a facut-o mama natura si sa iei si tu aceleasi piese OE sau AM....in cazul AM ia niste amortizoare/arcuri de la producatori mai buni gen Sachs, KYB,etc....nu pune panarame gen Optimal, Meyle, Unix sau mai stiu eu ce alte facaturi. Amortizoarele si arcurile nu le schimbi la fiecare revizie.
Drumuri bune !!!