Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

POtti

Re: Nu ai masina pe numele tau ? ce riscuri iti asumi ?

03 Sep 2014, 07:20

Uite exemplul meu poate te ajuta... La fosta mașina am avut un accident nu din cauza mea nu a fost nici o problema la asigurări doar ca a trebuit sa vina și proprietarul mașinii... Daune destul de mari 15000 RON. (carpatica asig)

Mașina actuală este trecuta pe mama viitoarei soții la fel am avut un accident nu din vina mea și iar nu a fost nici o problema doar a trebuit sa fie și ea prezenta la asigurări pt a da o semnătură. Dauna minora 1500 RON. (aliantz tiriac)
Seat Leon 1p facelift 1.9 TDI ecomotive (CJ 61 DAM)

bgd_b92
Bogdan
Subiect Autor

03 Sep 2014, 08:45

Da..mersi ; asta este problema ; ca in cazul unui accident la mine nu va putea sa vina proprietarul ; deja am avut o discutie cu el, voi detalia la mine in topic :hi mersi pt info tuturor

andimiroiu
Andrei

03 Sep 2014, 17:13

POtti scrie:
Uite exemplul meu poate te ajuta... La fosta mașina am avut un accident nu din cauza mea nu a fost nici o problema la asigurări doar ca a trebuit sa vina și proprietarul mașinii... Daune destul de mari 15000 RON. (carpatica asig)

Mașina actuală este trecuta pe mama viitoarei soții la fel am avut un accident nu din vina mea și iar nu a fost nici o problema doar a trebuit sa fie și ea prezenta la asigurări pt a da o semnătură. Dauna minora 1500 RON. (aliantz tiriac)

De asta aveam si eu nevoie, de un exemplu clar din viata reala, de o confirmare, nu de posturi de pe internet si de pareri.

Acum sa o luam invers: a fost refuzat cineva de catre firma de asigurari pentru motivul ca masina este inmatriculata pe alt nume ? (acelasi caz, masina pe numele tatalui/altei persoane, tu la volan insa nu esti vinovat de accident).

playmo

03 Sep 2014, 18:01

Dar chiar nu e asa scumpa o procura comparativ cu bataia asta de cap cand nu ai masina pe numele tau... Zic si eu. De ce nu preferati asa?

Aveti masina pe numele altcuiva, cel mai probabil din cauza taxelor mari.. faceti si o procura si scapati de griji. :yh
Every day I see my dream.. Leon 1M 2003 TopSport 1.8 20vT

POtti

03 Sep 2014, 19:08

Se poate face un "contract de comodat" care se face pe o perioada de timp și atunci cred ca nu mai este nevoie de proprietar. În acel contract se pot specifica anumite probleme și condiții.
Contractul de comodat este un contract care se poate încheia intre 2 sau mai multe persoane fără a avea vreo o pretenție financiara
Seat Leon 1p facelift 1.9 TDI ecomotive (CJ 61 DAM)

bgd_b92
Bogdan
Subiect Autor

03 Sep 2014, 19:42

playmo scrie:
Dar chiar nu e asa scumpa o procura comparativ cu bataia asta de cap cand nu ai masina pe numele tau... Zic si eu. De ce nu preferati asa?

Aveti masina pe numele altcuiva, cel mai probabil din cauza taxelor mari.. faceti si o procura si scapati de griji. :yh

Pentru unii conteaza si aia 4-500 lei cat costa o procura, pt altii si aia 5-600 euro cat e taxa, pt altu banu nu are valoare ; eu personal nu am cu cine sa fac procura pt ca nu mi-a vandut-o proprietarul ; in cazul in care le-am avut pe restul pe numele tatalui, el s-a deplasat cu mine personal si s-a ocupat ; ca idee, cand m-a atins tanti aia si aveam YBZ-ul, el s-a dus sa mi-o faca la asigurare ;
Socramiu a fost lovit de unul acum ~1.5 -2 ani ; el are o duba de 3.5 T ; nu era pe numele lui, la fel ca in cazul meu ; i s-a cerut la momentul respectiv copie dupa C/V si parca ceva dupa fiscal...dar stiu sigur ca si-a reparat-o si NU ERA PROPRIETAR ; de asta spun ca acum nu stiu cum se practica..deci stiu caz concret in care nu a trebuit sa se prezinte proprietarul din acte la asigurator, dar vechi de 1-2 ani ;

playmo

04 Sep 2014, 10:11

Faci misto de mine? e 60 de lei o procura. De unde 4-500 lei ? :shock:

bgd_b92
Bogdan
Subiect Autor

04 Sep 2014, 10:37

E scump pt auto ; acum 1,5 ani am vrut sa fac pt seful meu si era 300 lei la notar ; acum am inteles ca s-au scumpit actele intocmite pt asa ceva...desigur, poate gresesc ; dar eu asa stiu ; fiecare se poate interesa la un notar :hi

p.s : se pare ca ai dreptate ; 45 lei + tva o procura...http://notariat-tineretului.net/procura/procura-auto
oricum deja numai inteleg nimic..eu am fost personal si mi-a spus ca ma costa 300 lei ca sa iasa don` sef cu masina din tara pana in Turcia......

playmo

04 Sep 2014, 12:08

Cred ca ti-a inclus si benzina pana acolo.. :yah

Nici macar contractul de comodat nu e atat. :hi

bgd_b92
Bogdan
Subiect Autor

05 Sep 2014, 15:33

Stie cineva daca am vreo sansa sa imi recuperez taxa in cazul in care o inmatriculez ? masina este deja inmatriculata RO, nu are timbrul de mediu platit; :hi

p.s : inca ceva, stie cineva daca pot face un contract de comodata / procura cu proprietarul din acte daca acesta nu mi-a vandut-o mie personal ? adica intre noi 2 a mai fost un intermediar

ionutblv
BLV SCENTS

05 Sep 2014, 19:08

playmo scrie:
Faci misto de mine? e 60 de lei o procura. De unde 4-500 lei ? :shock:

Făcută în românia, dar daca e plecat proprietarul.?

hTC 5 sute

gamer555
ClubSEAT Admin

05 Sep 2014, 20:48

Pt procura trebuie sa fie prezente in fata notarului ambele persoane obligatoriu. Procurile se pot face si in strainatate la ambasada dar costa mult mai mult si e mai complicat

mihai.b

06 Sep 2014, 00:01

Cel de 300 lei este contract de comodat (preturile pot sa difere in functie de notar cred). Iti da dreptul sa folosesti masina altcuiva, inclusiv in strainatate (unde evident trebuie sa il ai si tradus). Nu mai confundati dreptul de folosinta cu reprezentarea in fata institutiilor/firmelor de asigurare. Poti sa folosesti masina dar asta nu inseamna ca in cazul unui accident (vinovat sau nu) poti sa si reprezinti proprietarul in relatia cu asiguratorul, politia, fiscul etc.