Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

bgd_b92
Bogdan
Subiect Autor

Nu ai masina pe numele tau ? ce riscuri iti asumi ?

28 Iul 2014, 17:30

Am gasit un articol interesant pe 4tuning..majoritatea riscurilor le stiam, insa prima, in care spune ca daca esti lovit de cineva, se constata ca el este vinovatul si esti nevoit sa iti repari masina..m-a cam dat peste cap..am vorbit cu un prieten de la asigurari si mi-a spus ca nu ar fi nicio problema...
Cazul meu:
Masina cumparata RO, an fabricatie 2006, taxa nu este platita, am contract de vanzare cumparare, o am trecuta la financia, ITP / RCA valabile, nu sunt proprietar in talon si carte ; mi-a spus ca ar trebui sa am asigurarea RCA pe numele meu in vederea inmatricularii pt a fi 100% in legalitate ; stiu ca risc o amenda oricand prin faptul ca nu am inmatriculat masina pe numele meu in 30 de zile, insa ma deranjeaza foarte tare ideea accidentului care sa nu fie din vina mea, spre exemplu imi da cineva dauna totala si sa nu ma despagubeasca ; ramane sa ma mai interesez..va tin la curent ; va postez si anuntul ;
http://www.4tuning.ro/legislatie-auto/1 ... 23278.html
Eu personal nu trag pe nimeni in piept, platesc impozit pt masina, am asigurare, masina este impecabila tehnic si estetic, fara nicio problema pe drum, RAR facut recent, posed contract de vanzare cumparare ; singura problema este ca nu sunt de acord sa platesc taxa, dupa cum s-a discutat si ras discutat de atatea ori, este o hotie pe fata, masina fiind inmatriculata RO ; practic pt un logan CHEL din 2004-2006, 1.4 75 cp euro 3, taxa este ~ 1000 euro iar masina costa 1700 euro ;
Daca cineva stie ceva in plus decat stiu eu, referitor in special la faza cu accidentul...va rog postati :hi

bertzi43
B-82-AJS

Re: Nu ai masina pe numele tau ? ce riscuri iti asumi ?

28 Iul 2014, 20:15

exemplu:cazul tau
lovesti pe cineva pe trecere....te sperii/te doare la bascheti lasi masina acolo si fugi,vine politia verifica masina si il salta din pat pe nea Ion ca a ranit un pieton si a fugit de la locul accidentului cand el habar nu are ce s a intamplat.(in locul pietonului iti poate fi cineva cunoscut...ce faci?)
PS:in legatura cu taxa induci in eroare,loganul este euro4 si taxa e in jur de 300euro...deci rezonabil :twisted:

Seat Leon 1M Stella,1.6 16v,105 cp...
Imagine

bgd_b92
Bogdan
Subiect Autor

28 Iul 2014, 20:44

ma..fara suparare, dar la fiecare post de al meu ma iei numai la misto..eu nu iti vorbesc asa ; am cerut ajutor intr-o problema ; eu nu induc lumea in eroare deloc, motorizarile 1.4 din perioada 2004-2006 sunt EURO 3 ; taxa este ~1000 euro cat am mentionat ; iar masina o am trecuta la financiar, deci stie politia de unde sa ma ia stai fara grija ; vanzatorul stia ca nu voi plati taxa de timbru atunci cand am cumparat-o si a acceptat acest compromis ca sa isi ia banul pe ea ; la asta te-ai gandit ? daca vroia sa fie sigur ca o trec pe numele meu mergea cu mine si isi lua numerele inapoi, ce zici , merge ? si stai fara grija, nu sunt vreun iresponsabil ( asta pt ca ai facut referire la cazul meu ) sa circul cu viteza mai ales la trecerile de pietoni sau in cazul in care doamne fereste se intampla vreun accident mai intai acord primul ajutor, nu ma uit la masina ca s-a spart un far sau las cheile acolo si plec ; mai gandeste-te si tu cand faci afirmatii dastea...daca ai ceva concret de spus si la subiect ok, apreciez, daca nu, nu am chef sa raspund la provocari pe acest forum...bafta

exo_luci

28 Iul 2014, 23:17

Eu mai am un papuc diesel...am facut la fel ca tine am inregistrat masina doar la financiar pe firma si e cu numere de Arges...acum vreo 4 luni a intrat unu care nu a vazut stopu in ea...nu am avut probleme la asigurari , m-am facut ca ploua am dat copia dupa buletin de la fostu proprietar..mare grija sa nu ai in talon trecut instrainat catre...
Bmw e92 335D

Ex :Ibiza 1,9 tdi cupra 2??cp

bgd_b92
Bogdan
Subiect Autor

29 Iul 2014, 06:37

Am trecut instrainat catre..

tibetan_afurisit

29 Iul 2014, 08:11

Ma ocup de masini de ceva ani asa ca iti pot spune ca :
-poti merge linistit cu masina
-singurul neajuns e ca in momentul cand ai probleme ce necesita prezenta la asigurator trebuie sa vii cu proprietarul din carte pentru ca asigurarea e pe numele lui.
- Daca pe baza contractului de vanzare ai scazut de la fisc masina de pe numele vanzatorului si ai declarat-o la fisc pe numele tau si platesti impozit ,ai fisa de inmatriculare cu stampilele de la fisc,nu vei avea probleme la inmatricularea vehicolului pe numele tau indiferent cand si daca vei face acest lucru.

Nu ai facut bine ca ai trecut pe talon "instrainat catre" pentru ca trebuie sa scrii catre cine este instrainat ,semnatura si data cand vechiul proprietar a facut asta.
Conform legii trebuie sa inscrii masina pe numele tau in 30 de zile de la data inscrisa pe talon iar acum la un eventual control in trafic poti primi o amenda.
Daca nu scriai nimic politistul nu avea de unde sti ca tu ai cumparat masina si cand.
Seat Cordoba 1,4/100CP
http://exmeislibris.blogspot.ro/
Psihologu' de serviciu.

bertzi43
B-82-AJS

29 Iul 2014, 09:30

chill bogdane nu am nimic cu tine insa induci putin in eroare eventualii cititori ai forumului :twisted:
e normal ca orice asigurator sau autoritate sa ceara prezenta proprietarului din acte(cum ai citit pe vestitul site contractul de vanzare-cumparare e frectie)
politia si administratia financiara nu au baza de date comuna(se lucreaza la asta)deci daca iei vreo amenda de rovigneta se duce la proprietarul din talon
ps:loganul din 2006 este euro4....deci taxa rezonabila
ps1:masina ta este euro 4 motor 1.6(de curiozitate ai incercat sa depui actele la administratie pt calcularea taxei sa vezi cat este taxa?)te scutea de multe batai de cap cat tii masina
ps2:si ca sa te ajut in cazul care ai vreun incident (sper sa nu)poti face un contract de comodat intre fostul proprietar si tine sa nu mai ai batai de cap cu constatatorii...costa max 200ron la un notar :tongue

Seat Leon 1M Stella,1.6 16v,105 cp...
Imagine

bgd_b92
Bogdan
Subiect Autor

29 Iul 2014, 09:48

@tibetan :
- mi-a spus un baiat de la asigurari ca daca fac asigurarea in vederea inmatricularii pe numele meu ( numele de pe contractul de vanzare cumparare ) nu as mai avea probleme ?! ( asta ma intereseaza foarte tare )
- platesc impozit, am fisele si tot, stiu ca nu am probleme sa o inscriu , insa nu vreau sa fac acest lucru datorita timbrului de mediu
stiu ca nu este bine, nu am luat-o direct de la proprietarul din carte, deci nu scrie instrainat catre mine ( da stiu ,e nasol la o verificare a actelor ) ; eu personal nu as fi trecut "instrainat catre " ; mersi de info

@bertzi : taxa la a mea este ~450-500 euro ; stiam de contractul de comodat, insa nu cunosc proprietarul ; oricum masina mea este la vanzare, dar ma interesa asa ca idee...

gamer555
ClubSEAT Admin

29 Iul 2014, 09:58

inseamna ca tu nu ai un singur contract de vanzare - cumparare ci o cascada de contracte de la proprietarul in CIV pana la tine, corect ? iar daca e la vanzare inseamna ca o sa mai adaugi si tu un nou contract la cascada in cazul in care o dai, corect ?

Cosmin
Admin

29 Iul 2014, 10:16

In general evit sa intru in discutii complicate, mai ales cand e vorba de hartii, contracte si alte chestii incurcate. Nu e sanatos sa imi incarc mintea cu tot felul de rahaturi. Insa de data asta fac o exceptie.

Ca si sfat (sau ca principiu, in general) cred ca e bine ca astfel de incurcaturi sa fie evitate de la bun inceput. Sunt de acord ca taxa de mediu e enorma, ca toti din conducerea tarii ne f*t cum vor ei, ca sunt niste jeguri si ca ar trebui arsi pe rug. Insa problema e ca toate mizeriile aste se rasfrang asupra noastra. A ta, in cazul de fata.

Asta pentru ca de obicei politia aplica legea, iar legea spune ca esti obligat sa iti transferi dreptul de proprietate intr-un anumit termen. Nu ii intereseaza ca de fapt tu nu vrei sa platetsi taxa, ca platesti doar impozit etc. Daca te prind, te ard. Mai ales ca asigurarea e pe numele tau, insa masina ba.

Eu daca as fi in locul tau (insa ma bucur ca nu sunt si ca nici nu o sa fiu vreodata), as incerca sa gasesc inca o tip ca tine care e de acord sa cumpere o masina de la proprietarul anterior. E bataie mare de cap si mai devreme sau mai tarziu tu vei avea de suferit (mai mult sau mai putin).

Singura modalitate de a iesi din astfel de incurcaturi e sa nu intri in ele de la bun inceput. Insa asta e doar parerea mea, iar eu sunt in general un tip comod, prefer sa nu am multe chestii care sa imi manance nervii. Pe de alta parte, unora le place sa traiasca periculos. Din posturile tale cad ca esti un tip de buna credinta, ca singura problema e taxa, insa crede-ma ca nu stii niciodata ce se poate intampla.
In plus, se sanctioneaza si actiunile si tentativele de evitare a platii taxei de mediu. Iar in cazul tau (si a celorlalti dinaintea ta) fix asta e.

Succes! Speri sa descurci itele...
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini

bgd_b92
Bogdan
Subiect Autor

29 Iul 2014, 10:53

Gmr : exact ; insa am doar un contract intre mine si proprietar ; asigurarea este valabila in momentul de fata si este pe numele proprietarului din carte. Baiatul de la care am luat masina facuse actele cu proprietarul din carte cu 1 zi inainte sa o cumpar eu . Mulumesc tuturor pt detalii. Pe mine ma intereseaza in cazul unui accident care nu este din vina mea daca ma despagubeste asiguraratorul in situatia de fata. Stiti ceva concret?

tibetan_afurisit

29 Iul 2014, 12:12

bgd_b92 scrie:
@tibetan :
- mi-a spus un baiat de la asigurari ca daca fac asigurarea in vederea inmatricularii pe numele meu ( numele de pe contractul de vanzare cumparare ) nu as mai avea probleme ?! ( asta ma intereseaza foarte tare )

E corecta afirmatia: in vederea inmatricularii.Dar trebuie s-o inmatriculezi in termenul prevazut de lege.
Asigurarea in vederea inmatricularii se face pe minim 6 luni,pe numele tau,si se lasa necompletata rubrica cu numarul de inmatriculare pentru ca poate schimbi numerele.Asa cere politia la inmatriculare.
Baiatul de la asigurari o sa-ti spuna ca-ti face asigurarea si o sa-ti ia banii dar trebuie sa-ti si spuna ca ,daca nu o inmatriculezi pe numele tau (pentru ca e RCA,adica raspundere civila,si nu raspunde masina ci persoana ) in cele 30 de zile asigurarea e nula.
Asadar,in cele 30 de zile daca se intimpla ceva e valabila,dupa 30 de zile de la data semnarii contractului de vanzare si implicit a emiterii politei de asigurare,daca nu ai inmatriculat-o e ca si cand nu ai avea.

Nu ai alta solutie decat sa faci asigurarea pe numele proprietarului din carte si in eventualitatea ca o sa ai nevoie de asigurator cauti proprietarul sau,daca poti si te descurci la asigurator,cu o copie a buletinului acestuia.

Edit
Si pentru ca in titlul topicului exista intrebarea, ce risc iti asumi?
Risti sa nu dai de proprietar sau sa nu doreasca sa se deplaseze pina la asigurator (poate fi un tip mai comod) si sa platesti tu din propriul buzunar eventualele daune.
Seat Cordoba 1,4/100CP
http://exmeislibris.blogspot.ro/
Psihologu' de serviciu.

bgd_b92
Bogdan
Subiect Autor

29 Iul 2014, 15:36

Mersi frumos ; am copie de pe buletinul proprietarului ; sper sa nu fie cazul..daca nu o va lua nimeni cred ca o sa ii platesc taxa si o pastrez mult si bine ; :hi

bgd_b92
Bogdan
Subiect Autor

30 Iul 2014, 08:23

OT
bertzi, intrucat m-ai contrazis de 2 ori, am facut niste sapaturi, si toate loganurile pana in septembrie 2006 ( 09.2006 ) inclusiv sunt EURO 3 ; nu prea imi sta in fire sa dezinformez. bafta :hi

Bynx
Meme

30 Iul 2014, 12:26

Fara sa intru in vreo polemica cu tine sau cu altcineva, nu ai scris tu in acest topic ba ca taxa e ~1000 euro pentru Logan, apoi ca e ~450-500 de euro?
Eu ce sa inteleg? :hi
Seat Leon 1M 1.9 TDI

“Oh, people can come up with statistics to prove anything, Kent. 14% of people know that.” Homer Simpson