Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

Catalin Radu
Subiect Autor

Igienizare/curatare/stergere/reparare zgarieturi/polish

25 Iul 2014, 11:12

Salut !! Incep acest topic deoarece nu am gasit ceva strict pe problema sau asemanator (sau am fost chior si n-am vazut :D )!

Voi cu ce curatati masinile in interior/exterior ? Ce spray-uri, sampoane, lavete, tratamente folositi ?
Eu unul am urmatoarea problema: am facut curat in masina si pe bord aveam cateva picaturi de solutie ramase de cand am pulverizat pe parbriz...si m-a mancat in :idea: sa incerc sa sterg cu servetele uscate..bineinteles, datorita materialului aceluia "moale si zgrunturos/aspru" de pe bord mi-au ramas niste pete albe de toata frumusetea ( sigur sunt particule de hartie ce s-au amestecat cu solutia si s-au impregnat in bord)..Cum Dumnezeu le scot?? La spalatorie au incercat cu o carpa si cu solutie pentru interior (fara silicon) si nu au reusit decat foarte putin..:(
Seat Ibiza 2004, 1.4 16V BBY (La Cucaracha) ; Citroen Xantia 1996, 1.6 8V BFZ (Magic Carpet )

mumus

Re: Igienizare/curatare/stergere/reparare zgarieturi/polish

25 Iul 2014, 11:55

Incearca cu o laveta care nu lasa scame si cu apa calduta cu sapun. ( de preferat putin sapun lichid, foarte putin,mai mult apa)
Seat Toledo Tsi Imagine

mumus

27 Sep 2015, 10:01

Seat Toledo Tsi Imagine

enjustice

27 Sep 2015, 13:43

Recomand produsele de la AutoGlym. Se gasesc pe amazon, au o gama fff variata de produse si toate sunt f bune. Pana acum am testat interior shampoo care mi-a scos niste pete rezistente la bio carpet si alte spume de curatat. Am mai folosit glass polish care iti schimba total geamurile si in cele din urma polishul pentru exterior si o solutie de bord.

Per total foarte bune, merita toti banii.