Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

Cata95
Subiect Autor

Re: Sfat achizitionare Ibiza

22 Aug 2014, 20:19

Inca nu m-am hotarat :)) ibiza are cam putine dotari si m-am uitat dupa multe, acu am tras si cu ochiul la leon (2004-2005) nu prea imi place bordul dar eu zic ca ma obisnuesc, in comparatie cu ibiza care sunt plusuri minusuri, cum se conduce, performanta, confort si altele ?
Multumesc pentru timpul acordat si imi cer scuze daca va stresez da asa sunt eu inainte sa iau ceva verific toate detaliile.
Stiu ca forumul este pentru seat si daca nu incalc vro regula stiti ceva despre citroen c4 coupe (2005-2008) ?

catalinutzu

22 Aug 2014, 22:55

putine dotari?sa ti enumar cateva de pe masina mea
scaune fata reglabile pe inaltime, jante aliaj, pilot automat, oglizi incalzite electrice si pliabile electric, ABS, DSR, lumini ceata, climatronic

Trimis de pe al meu GT-N7100 folosind Tapatalk
Imagine
1,4 16 valve 86 de magari in calduri :))

catalinutzu

22 Aug 2014, 22:57

nu este mercedes sau audi sa fie plina de electronica, eu zic ca ceri prea mult de la 3500 euro

Trimis de pe al meu GT-N7100 folosind Tapatalk
Imagine
1,4 16 valve 86 de magari in calduri :))

bgd_b92
Bogdan

23 Aug 2014, 08:34

Cataline, majoritatea de pe piata au putine dotari, cum a fost si a mea de altfel ; doar geamuri electrice / AC si airbag...sunt putine dotari ! pe cealalata neagra am gasit-o si eu greu, dar a fost "full " ; oricum sunt foarte scumpe pentru ce ofera ;

Cata95 : tu nu prea ai spus concret ce vrei, cata nevoie de spatiu ai, ce motorizari vrei, cati bani ai, etc ; Citroen`ul este o masina slaba si complicata dpdv al electricii ; ca idee, mai te poti uita dupa peugeot 207 / 307 , Astra bertone, AStra G sau AStra H ( astra H e cam problematica fata de generatie precedenta dar...o gasesti neinscrisa la 3300-3700 euro si ai de unde alege ), Focus 2, si cu siguranta mai gasesti cate ceva ; Daca vrei o masina simpla, fara electronica si probleme de fabrica, atunci ibiza e ok ; dar sa nu ai asteptari la performante la nicio motorizare, sau la consum foarte bun, sau orice alte asteptari ; din clasa mica insa, e cea mai ok ;
p.s : benzinarele de la vag consuma mult ; aici nu ma refer la noile modele TSI ; TDI-urile le gasesti cu sute de mii de km si in opinia mea sunt niste motoare depasite rau si galagioase ; iar cu CR-urile..au dat-o in bara rau de tot, ca si cu TSI-urile, ca si cu DSG-urile, si cu tot ce au scos " nou " ( pun intre ghilimele, pt ca tehnologia CR e prezenta pe multeeeee masini inca din anii 2000, cum ar fi peugeot / renault / etc ) ca sa intre si ei in randul lumii...personal, 1M as alege daca ar avea kit de cupra / FR si GPL ; dar gusturile nu se discuta :hi insa oricum, cred ca mai bine te orientezi spre un 1M decat ibiza ; il gasesti cam cu 700 euro mai ieftin si mai dotat ;

Cata95
Subiect Autor

23 Aug 2014, 10:20

Din punctul meu de vedere leon 1m pare mai echilibrat ca dotari pret si altele. Si motorizarea 1.6 16v din cate am citit asigura si putere si un consum mediu de combustibil. Si ca piese este la fel ca ibiza (preturi) ? Am vazut ca acesta este fabricat pe linia de golf.

Cata95
Subiect Autor

23 Aug 2014, 10:35

Vreau o masina spatioasa pe locurile din fata in spate nu se stie daca voi avea pe cineva vreodata (un prieten ceva poate so mai nimeri) si de acea nu prea ma intreseaza spatele masini. Vreau sa mai pot face si anumite depasiri in siguranta (cum am mai spus pe drumuri nationale nu vreau sa merg in spatele tirurilor si atunci cand depasesc sa nu stau sa zic tatal nostru de 3 ori pana trec de el :)) [ am patit asa ceva cu un citroen saxo 1.0 :)) ] deci motorul 1.6 16v mi se pare mai potrivit si in legatura cu consumul am vazut ca este asemanator cu cel de 1.4 de pe ibiza.Vreau ca masina sa fie totusi simpla dar nu cheala, citroen c4 e plina de astfel de chesti dar ma gandesc ca atunci cand se strica ceva la sistemul electric o pun original, leon 1m are ceva electronica si cateva dotari deci e intre si mi se pare mai inregula.
Cam astea sunt cerintele mele :)) multe, multe da asa-i romanul.
Multumesc.

bgd_b92
Bogdan

23 Aug 2014, 11:37

Pai atunci mergi pe 1M daca iti place ; incearca sa cauti unul cat mai dotat..interiorul sport, clima si pilotul automat fac toti banii ; ca an de fabricatie, iti recomand cat mai recent...oricum s-au produs pana in 2006 deci probabil vei lua una de ~10 ani ; verificata in servis, documentare pe forum despre posibile probleme si multa bafta iti doresc ! preturile la piese intr-adevar sunt decente ; dar asta nu e asa relevant..important este ca masina sa fie intr-o stare tehnice cat mai buna in momentul achizitiei ; ca degeaba iei tu o masina care in principiu e ieftina la piese, gen opel, daca te apuci de schimbat toata bucsaraia + ambreiaj / cutie / segmentat motor, etc ;

Catalin Radu

23 Aug 2014, 23:27

Cata95 scrie:
Inca nu m-am hotarat :)) ibiza are cam putine dotari si m-am uitat dupa multe, acu am tras si cu ochiul la leon (2004-2005) nu prea imi place bordul dar eu zic ca ma obisnuesc, in comparatie cu ibiza care sunt plusuri minusuri, cum se conduce, performanta, confort si altele ?
Multumesc pentru timpul acordat si imi cer scuze daca va stresez da asa sunt eu inainte sa iau ceva verific toate detaliile.
Stiu ca forumul este pentru seat si daca nu incalc vro regula stiti ceva despre citroen c4 coupe (2005-2008) ?

Citroen C4 e o masina ok pentru clasa din care face parte. Eu unul as evita diesel, din cauza km acumulati (in plus fata de ce afiseaza pe bord :wink: ) si mai ales problemelor care apar oarecum frecvent in review-urile utilizatorilor. Teoretic ( si in mare parte si practic) 1.6 HDI e un motor demential, mult peste concurenta de aceeasi capacitate (sau macar asemanatoare). E silentios, puternic, cuplu suficient, consum mic mic mic, utilizat pe o gama larga de masini : volvo s40, citroen C4, C5 ( ultimele 2 generatii), mazda 3, ford focus 2 si 3, peugeot..deci piese gasesti rapid daca e cazul. Insa, e pretentios la motorina, pot aparea probleme la etansarea injectoarelor, la turbina, sau in cel mai rau caz la chiuloasa ..."atata motor" intr-un pachet atat de compact inseamna in cazul 1.6 HDI o toleranta la uzura extrem de mica a internelor, de unde si o probabilitate mica de a il readuce la valorile initiale de putere si cuplu in cazul unei reparatii capitale. Eu unul as recomanda motoarele pe benzina, in special 1.6, un motor fiabil, nepretentios, certat cu uleiul ( nu papa deloc daca e in stare buna si servisat corect) si cu un consum decent pentru ce ofera. Mai sunt probleme electrice minore (cauta pe net de curiozitate sa vezi ce trebuie schimbat daca se defecteaza un releu de stergator ) si probleme cu greierasii prin habitaclu (dar la noi in RO, greierasii sunt deja un feature, nu o problema :D ).
Seat Ibiza 2004, 1.4 16V BBY (La Cucaracha) ; Citroen Xantia 1996, 1.6 8V BFZ (Magic Carpet )

Cata95
Subiect Autor

24 Aug 2014, 23:07

M-am hotarat Leon 1m, acu alta problema :))) 1.6 16v sau 1.9tdi, plusuri, minusuri pentru fiecare si ce ati alege voi :)) ( merita costurile de intretinere mai mari la tdi in favoarea consumului? )
Mai am o intrebare, ce ziceti, apelez la ajutorul acestuia http://masinapotrivita.wordpress.com/ atunci cand fac achizitia ? Voi face si o verificare la service normal.

bgd_b92
Bogdan

25 Aug 2014, 06:19

O veruficare la un servis e ok. Nu e un lamborghini asa complicat. Cat despre diesel vs benzina...cati km faci anual? Urban sau extrurban? Un tdi clar nu il vei gasi sub 250-300.000 km ; ambele motorizari sunt vechi si fiabile..eu nu mi-as lua tdi avand in vedere ca tehnologia CR e prezenta inca din anii 2000 pe multe masini si e altceva..dar cum la noi toata lumea are orgasm cand vede un vw crezand ca e monument de fiabilitate..... :roll: cred totusi ca cel mai bine faci o tura cu fiecare si vezi care iti place..asta e cel mai important.

Cata95
Subiect Autor

25 Aug 2014, 08:15

Cred ca asa e cel mai bine. Apropo e cineva de pe forum cu leon din Focsani asa sa ma dea si pe mine o tura :)) fac cinste.
Si as mai avea o intrebare :)) ultima promit. Un motor chiar si vechi asa cum ai zis tu de 200.000 km daca investec in el il pot aduce aproape de starea initiala ? adica sa il mai intineresc ?
Kilometri nu o sa fac mai mult de 15000 pe an dar ma cam sperie consumul ala mare .... (un 1.6 16v cam cat consuma daca merg calm ? Adica schimbat viteze la 2400-2500 rpm intrun oras mai linistit asa ? )

bgd_b92
Bogdan

25 Aug 2014, 08:43

Un 1.6 iti consum cam 9-10 intr-un oras de bun simt ; afara cam 6-7 ; problema nu sunt km ci modul in care a fost intretinut ; cand il achizitionezi ar fi ok sa ii faci un test de compresie si sa il duci intr-un servis ok, nu cu lacatusi care sa isi dea cu parerea despre cat mai duce el din auzite ca e vw...benzinarele sunt mai ieftine la intretinere si nu prea iti dau batai de cap ;

Cata95
Subiect Autor

25 Aug 2014, 10:24

Ok merg pe benzina si daca voi fi nevoit sa fac mai multi kilometri in viitor (2-3 ani) voi instala gpl. La reprezentanta vw sau seat daca o duc e inregula ?

bgd_b92
Bogdan

25 Aug 2014, 10:48

Nu stiu, nu cunosc competentele mecanicilor din repreztantele din orasul tau ; era mai ok daca aveai niste cunostinte sau niste cunostinte ale unor prieteni care au un servis si sunt mai meseriasi..acolo puteai sa te duci cu 1-2 zile inainte sa discuti cu ei sa le zici asa : ba baieti, vreau sa cumpar o masina si sa o verific la voi ; motor + cutie + ambreiaj + frane + directie + suspensie + rugina + accidente avute etc...cat ma costa ?

Cata95
Subiect Autor

25 Aug 2014, 10:52

Ok Mulțumesc mult pentru ajutor si raman dator voi reveni pe forum cu masinuta.