Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

Cata95
Subiect Autor

Sfat achizitionare Ibiza

19 Iul 2014, 22:06

Am un buget de 3500 E si vreau sa imi cumpar un seat ibiza (face lift) din 2006 sau 2007.
Este prima masina pe care o cumpar si as dori ajutorul vostru.Am mai multe intrebari asa ca o sa le trec cu liniuta pe fiecare.
-Dupa ce motorizare ar trebuii sa ma uit ? ( care este cea mai economica; care este cea mai puternica si care le imbina pe amandoua)
-Ce probleme predomina la acest model si dupa ce ar trebuii sa ma uit ?
-Ma intereseaza ESP-ul, este diferenta intre una cu ESP si una fara ? (vreau ca sa ma simt cat mai in siguranta in masina )
-Intretinerea este scumpa ? ( ex. este mai scumpa ca a unui logan ? )
-Din ce am vazut este cam mititica masina, in interior ai aceasi senzatie de masina mica ? (vorbesc despre locurile din fata )
-Exista diferenta intre modelul cu clima si modelul cu AC ?
Imi place si citroen c4 din acelasi an da in bani astia nu prea se gaseste.
Ce spuneti, in acest buget gasesc una buna (masina :)) ) ?
Sper sa primesc cat mai multe informati si sfaturi din partea voastra.
Va multumesc !!!

bgd_b92
Bogdan

Re: Sfat achizitionare Ibiza

20 Iul 2014, 07:55

Salut ;
Ibiza este una dintre putinele masini fara defecte de fabricatie, lucru foarte important
1.4 86 cp le cam imbina pe amandoua ; in oras consuma ~9 %, afara ~6 % ; daca vrei economie, mergi pe 1.4 TDI, consum ~6.5 urban, ~4% extraurban ; insa este in 3 pistoane si este galagioasa rau ;
benzinarul este mai ieftin la intretinere, ca intotdeauna
nu prea stiu ibize cu esp, insa personal, eu spun ca nu e cazul ; e o masina stabila pt greutatea si dimensiunile ei
intretinerea este ieftina ; loganul e cea mai ieftina masina asa ca nu faci o comparatie buna..insa ca idee : un kit ambreiaj ~500 lei, cap planetara 110 lei, bucse bara stabiliz, 50 lei, amortizor ~150 lei ; este o masina ieftina si nu este complicata ; este placuta la condus, silentioasa chiar si la viteze mari (gen 150 km/h ) ;
nu ai senzatia de masina mica ; e foarte ok ;
pai..normal, clima este super..eu am avut ibiza cu dotari full option si una cheala ( Ac + geamuri electr + abs ) ; diferenta de confort normal ca se simte...daca nu gasesti cu clima, cauta macar cu oglinzi electrice incalzite ;
eu zic ca da, vei gasi o msaina buna in banii astia ; testeaz-o neparat intr-un servis ;
p.s : singurul defect este aeroterma care face galagie pe treptele 2 si 3, insa avem coleg pe forum care ti-o rezolva cu ~100 lei :wink:

Cata95
Subiect Autor

20 Iul 2014, 17:31

Am vazut ca sunt si modele cu motor de 1.9 pe motorina si din ce am mai citit par a fi economice si ai si putere atunci cand este nevoie, ce stiti despre aceasta motorizare ?

bgd_b92
Bogdan

20 Iul 2014, 19:10

Este motorizarea de la vw de 1.9 ; 101 cp sau FR-ul de 131 cp ; gasesti destule detalii despre ele pe net la o simpla.cautare. parerea mea este sa mergi pe 1.4 , benzina sau diesel in functie de nevoile tale.

andrei.27kim

20 Iul 2014, 19:54

Sa iti impartasesc si eu cateva pareri, ca posesor de cordoba 6L(1.9 tdi) si conducator ocazional de ibiza 6L(1.2 htp).
Bogdan a punctat corect ca platforma 6L nu prea are defecte de fabricatie, dar cu accentul pe "nu prea". Ar fi totusi greierasii care se dezvolta in usi si bord dupa un anumit nr de km, flansele de la amortizoare(au fost loturi cu flanse de calitate indoielnica din fabrica), switch-urile din usi care se defecteaza(asta e boala VW group si nu doar Seat) si unele loturi de 1.9 tdi care au avut probleme cu volanta.
Ca si masina, este destul de ochioasa pentru anul de fabricatie, pare mica dar este suficienta pentru majoritatea situatiilor de deplasare. Spatiul interior este ok cu exceptia locurilor din spate unde adultii se vor cam chinui la calatorii mai lungi.
In banii de care dispui tu nu cred ca vei gasi vreun exemplar care sa aiba ca dotare ESP. Treci repede peste vrajeala bisnitarilor (multi spun ca EPC = ESP) pentru ca ibiza 6L cu ESP este un model destul de rar.
Pe partea de motorizare mergi la sigur pe 1.4 benzina, fie in varianta de 85cp fie in cea de 101. Sunt motoare fiabile, elastice care consuma decent pentru ce ofera. Nu sunt revolutionare in segment dar macar stii una si buna din punct de vedere a fiabilitatii.
Daca nu parcurgi macar 20mii km pe an si locuiesti si intru-un oras aglomerat nu iti recomand un motor diesel pentru ca il vei chinui degeaba si risti sa mai ai probleme cu el daca nu il exploatezi corect.
Actual: '16 LEON 5F X-Perience 1.8 tsi DSG Navada White
'04 Ibiza 6L1 Aqua Green 1.2 12V AZQ
Ex: '08 LEON 1P1 Chrono Yellow 2.0 Tdi FR
'07 Cordoba 6L2 Blue Mar 1.9 Tdi AXR – the auto emotion sedan

Cata95
Subiect Autor

21 Iul 2014, 00:41

Multumesc pentru informatii dar am o intrebare, cand spui greierasi te referi la anumite probleme nu ?

nastasedan

21 Iul 2014, 06:40

Cand spune greierasi se refera la mici zgomote..prin bord, prin usi, prin portbagaj :)))

Este adevarat ca switch-urile din usi se cam duc, cel putin cel din usa soferului era stricat la mine dupa ~ 80.000 KM, aeroterma devina galagioasa in timp si vibreaza excesiv, la mine s-a rezolvat cu o demontare + degresare :tongue

Eu am varianta 1.4 86 cai si sunt foarte multumit de ea. Raportul consum/performante este ok zic eu. Trage neasteptat de bine dupa 3500 rotatii.
Atat de bine incat, mie cel putin, mi-a dat impresia ca trage mai bine ca loganul unui prieten 1.6 16v care are 105cp. Dar cred ca era doar o senzatie amplificata cu sunetul frumos produs de motor :drive
Am facut ~ 5000 km de cand o am si am schimbat urmatoarele: Saboti frana, switch portiera si cam atat. Este foarte ok la intretinere, pretul unui kit de ambreiaj de ex fiind de ~ 450 lei Valeo, Sachs, LUK...

Mult succes la cumparare !
Seat Ibiza 6L 1.4 16v Powered by DIMSPORT

catalinutzu

21 Iul 2014, 12:45

Depinde ca nu la toate apar greierasi,uite de exemplu la mine nu am zgomote si masina are un pic peste 100 de mii de km
Imagine
1,4 16 valve 86 de magari in calduri :))

Cata95
Subiect Autor

21 Iul 2014, 15:11

Mai am o intrebare, cu motorul de 1.4 se pot face depasiri in siguranta ? Adica daca sunt pe b85 de exemplu si am un tir in fata ( nu imi place deloc acest lucru) care merge cu 100 km/h la aceasta viteza se poate face o depasire in siguranta adica sa nu stau "7 ani" sa trec de el ?

catalinutzu

21 Iul 2014, 16:17

cu motorul de 86 de cai da, trage binisor

Trimis de pe al meu GT-N7100 folosind Tapatalk
Imagine
1,4 16 valve 86 de magari in calduri :))

bgd_b92
Bogdan

21 Iul 2014, 18:11

In limitele bunului simt da...ideea este ca pt 86 cp se misca bine si are date tehnice foarte bune comparativ cu masinile din clasa si puterea ei...daca esti cu 4 persoane + bagaje + ac on, chiar si in treapta 4 te rogi de ea. In rest, cu masina goala, se misca bine. este totusi o masinuta gandita mai mult pt oras. Daca circuli preponderent extrurban si ai bagaje sau pasageri constant in masina si esti mai racer de fel...orienteaza-te spre altceva.

Cata95
Subiect Autor

21 Iul 2014, 19:34

Nu sunt racer :)) dar mai fac si cate un drum bucuresti focsani si invers cam de vro 2 ori pe luna si dau de multe camioane si decat sa stau in spatele lor mai bine le depasesc. Pasageri poate voi avea 1, maxim 2 si bagajele nu cred ca vor trece de 60-70 kg.

Catalin Radu

25 Iul 2014, 15:19

Eu cu a a mea,de 75 CP, cu 2 persoane si vreo 50-60 kg de bagaje, nu am avut probleme in depasiri ( cu treapta 4 bineinteles). Toata chestia e sa nu uiti ca sunt motoare in 16 valve, cu cuplu la turatie ridicata, facute sa functioneze "pollitically correct" la turatii medii si mari. Deci, da-i si talpa cand situatia o impune, ca nu se supara.
Daca citesti cu atentie forumul, vei descoperi cateva lucruri pe care trebuie sa le verifici la Ibiza 6L, 1.4 16v (indiferent de putere) inainte de achizitie:
- mersul rotund al motorului, fara tacanit, trepidatii, zgomote suspecte, clampanituri sau alte alea (cu toate ca zgomotul de tacheti, cel putin cu motorul rece, ar fi o chestie normala conform multor forumuri, site-uri si mecanici, la acest tip de motor)
- facut test de compresie cu motorul rece..apoi repetat cu motorul cald (unele papa ulei... a mea nu :D )
- facut test de presiune ulei, ata cu motorul la relanti, cat si la 2500-3000 rpm ( exista un procent oarecum mediu de masini carora li se infunda partial sorbul din baia de ulei, de unde lipsa presiunii in rampa)
- verificat geamurile electrice, sa functioneze corect, fara caraieli, haraieli..etc ( sunt cunoscute problemele cu macaralele de la geamurile electrice la ibiza, fabia si polo)
- test cu Vag-Com (din motive evidente :) )
Atat problemele cat si atuurile le poti afla de pe forum, cat si de pe site-ul whatcar.com ( la sectiunea "used cars" , review). Pentru obiectivism, recomand whatcar.com ( no offence) :D

P.S. : Pentru mai multe lamuriri la posibilele intrebari pe care sigur le ai, referitor la masina, te poti uita si pe aria " Seat Cordoba 6L " de pe acest forum..e aceeasi Marie, dar mai dolofana..... cu fundul mai mare :oops:
Seat Ibiza 2004, 1.4 16V BBY (La Cucaracha) ; Citroen Xantia 1996, 1.6 8V BFZ (Magic Carpet )

bgd_b92
Bogdan

25 Iul 2014, 20:14

Cataline, am avut si eu masina si de 60 cp , si ibiza de 1.2 12v ( am la munc) , am avut ibize de 75 cp si de 86 cp, acum am masina de 103 cp , am avut si de 90 cp si de150 cp, am condus multe si de 270 cp / 192 cp / , am mers ceva timp si cu dieseluri extraurban..depinde din ce perspectiva privesti problema depasirilor...afara..se misca decent, si atat ; motorasul mic isi spune cuvantul ; insa se misca bine pt o masina din clasa ei si pt 75 cp

George24

22 Aug 2014, 13:25

Salutare,

Am un 1,2 de 64 de cai, la momentul ala a fost singura alegere buna pentru ca masina avea km putini si a fost intretinuta bine, se simte nevoia unui motor 1.4 care mai puternic.
De 2 ani de zile nu am avut probleme decat cu o termocupla(80 ron).
Confirm spusele colegilor, destul de stabila pentru clasa ei, cutie etajata destul de bine.

Succes la achizitionare.