Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

Bogdan2893
Subiect Autor

S Leon 1.4 AXP

18 Iul 2014, 20:35

Salutare tuturor, in primul rand tin sa felicit detinatorii care au seat leon si nu numai leon pentru ca mi se pare o masina extraordinara din punct de vedere al esteticii a motorizarii si a confortului. Acuma 5-6 luni dupa ce am iesit din iarna a fost o perioada destul de urata dpdv al vremii, facand naveta la servici in mare parte mergeam pe jos cam 3 km plus mijlocul de transport si satul sa ajung plin de noroi pana in gat la munca(ca nah la tara nu sunt trotuare) mi-am propus sa fac un upgrade. Permis + masina. Costisitor dar eu zic ca se merita.
Peste 2 sapt am exam final si de cateva saptamani sunt detinatorul unui Leon 1.4 Stella(cred) din 2001. Modelul este albastru fara dotari.
Singurele dotari care si alea probabil ca fac parte din echiparea standard, sunt geamurile el pe fata si trapa.
Motorizarea este 1.4 AXP 75cp 55kw, kilometrii sunt relativi putini la anii ei 180k. Masina a fost adusa anul trecut din germania cu tot cu manual si istoric revizii. La ultima revizie facuta in 2007 avea in jur de 140.000km.
Unul dintre aspectele care ma atras la masina asta a fost faptul ca masina a fost intretinuta din dpdv estetic cat si mecanic si fara rugina plus suma mica pe care am platit-o, masina fiind si inmatriculata.
Singurele cheltuieli care au fost facute de cand am achizitionat-o au fost o siguranta la tabloul electric, schimb ulei si filtre plus placute de frana pe spate care si alea le avea mecanicul date jos de pe un pasat si erau aproape noi fata de ale mele care deveneau opace. Inca un motiv pentru care ador marca seat si anume ca face parte din grupul VAG si piesele sunt aproape universale.
Cam lunga povestea de sus pun doua poze de la masina, nu am avut timp de mai multe :D

http://iceimg.com/Hc3xGYLH/imag0030
http://iceimg.com/RP5OHUj3/imag0031

Viitoarele investitii ma sperie dar vor fi facute sper cat de curand

Distributia(prioritara)
Amortizoare, masina face ca o barca
Instalatie AC
Caseta de directie cica trebuie schimbata s-au uitat doi mecanici si fiecare cu pareri diferite.
Sonda lambda.

Evident voi reveni cu mai multe poze si ma bucur ca voi face parte din aceasta comunitate unde am vazut tot felul de modele de leon super faine.

ionutblv
BLV SCENTS

Re: S Leon 1.4 AXP

18 Iul 2014, 21:36

Frumos, am același motor de 5 ani :)

Trece și locația la profil.

Roger
Moderator

18 Iul 2014, 21:40

Salut si bun venit :hi
Trapa e optionala si probabil ca nu ai AC.
Sa o stapanesti sanatos, bafta la examen si spor la modificari :hi

CristianACS

18 Iul 2014, 23:40

Salutare si bine ai venit :hi , spor la modificari :!:
Seat Leon 1M Top Sport , ARL - 133kw
Ex: Seat Leon 1M Sport, ASV - 81kw

raulraymond

21 Iul 2014, 07:37

Salutari si din partea mea, bun venit si sa o stapanesti sanatos
Seat Leon 1M 1.6 16V 105 Hp FR Look