Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

• 1
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 39

mumus
Subiect Autor

Re: Seat Toledo referance

26 Oct 2014, 19:38

Hehe :) cum nu mai ploua, si umiditatea din aer este normala, chiar si cu 5.5 grade celsius afara, chiar si cu drumuri scurte si cu anvelope de iarna, am scos 6.8 la sosire. Traseu aproximativ egal cu cel din cursul saptamanii. Consumu asta nu il scoteam nici vara aproape... Pe cuvant daca mai inteleg masina asta, si benzina e apsolut aceiasi, ptr ca nu am alimentat. :cheers
Seat Toledo Tsi Imagine

bgd_b92
Bogdan

27 Oct 2014, 06:55

mumus scrie:
si benzina e apsolut aceiasi, ptr ca nu am alimentat. :cheers

Aposolut = absolut
Aceiasi = aceeasi

N-am vazut om mai incapanat ca tine ; pur si simplu nu vrei sa intelegi ; consumul ZILNIC VARIAZA ! Un semafor prins in plus, o treapta de viteza schimbata aiurea, 2 franari sau 10 secunde de mers la ralanti ITI VOR SCHIMBA CONSUMUL pe un drum scurt de 5-7 km !!!! Plus ca ieri a fost weekend..consumul se calculeaza pe minim 100 km, apoi tii evidenta si daca iti creste simtitor fix la acelasi stil de mers atunci te gandesti daca exista o problema sau nu.... :roll: acelasi principiu se aplica la orice masina, indiferent ca merge pe gazolina / gpl / benzina / motorina kerosen si ca e tdi / tsi / logan / renault megane...

mumus
Subiect Autor

27 Oct 2014, 11:31

Domnu' profesor, fara nici o suparare, doresc sa evit sa mai discut cu dumneavoastra pe aceasta tema, nu doresc pareri din partea dumneavoastra pe treadul acesta, evitati va rog sa raspundeti la intrebarile adresate de mine, pe acesg thread, prin simplul motiv ca nu aveti aceasta motorizare, iar ca un fapt, pana acum mai multi tsi-sti cu cati am vorbit, au sesizat acelas lucru, adica pe ploaie masina nu trage bine si consuma exagerat, nu are legatura cu scaderea temperaturii, azi la 2-3 grade celsius, am strabatut orasul la ora de varf in ambele directii, cu consum final de 6.3 si cu anvelope de iarna.

Simt nevoia sa ma repet, am condus si detinut mai multe masini, toate pe benzina, aspirate, pe ploaie aveam acelasi consum, nu vorbesc de situatii cu vant in afara orasului.

Iar faca considerati sa sunt incapatanat, este parerea dvs, eu consider cresterea consumului pe ploaie un defect al softului, si al amestecului gresit facut benzina aer . Nu este normal ca masina sa traga prost pe ploaie, se simte ca si cand au mai urcat 2 pasageri corpolenti...

Si sa mai repet inca o data si faptul ca zilnic de 3 luni scot consumuri identice, si doar in zile ploioase o ia razna consumul... Logic ca facand o medie la 30 de zile sa zicem, daca ploua o singura zi, consumul mediu lunar nu va creste semnificativ, dar asta nu inseamna ca este un lucru perfect normal ca masina pe ploaie sa nu traga si sa consume cat un motor mult mai mare... Sper ca m-am facut inteles, si va multumesc ptr observarea, analizarea si corectarea greselilor mele gramaticale.
Seat Toledo Tsi Imagine

mususk266

27 Oct 2014, 17:44

mumus scrie:
Zeama e ceva din carrefoure, un fas-fas, teoretic siliconul tine cauciucul proaspat, practic am eu o satisfactie cand le scot de la murat si sunt curate si lucesc frumos, ca noi.

Cand am vandut corsa, omul avand o suma fixa de bani, o voia goala, fara extra, fara roti de vara, asa stripped, sa fie mai ieftina, cand a intrat in garaj si am dat jos de pe standul de roti protectia, si a vazut ce frumos lucesc si jantele si gumele, a scos repede 200E si le-a luat si pe alea, Si a ramas usor masca cand i-am pus in portbagaj o cutie cu toate lichidele si curelele si tot ce aveam oprit de la revizii. Eu zic ca pastrand totul curat si intretinut cat mai bine, pe langa saticfactia ta, o sa ai si un pret mai bun de revanzare. Ca idee corsa am cumparat-o, m-am folosit de ea 2 ani si 15000 km si am vandut-o cu aceiasi bani cu cat ma cumparat-o, e drept ca am pus-o la punct si am mai luat una alta. Dar tot e bine.

frumos pusa problema. gand la gand cu mine :hi
Altea Freetrack - viewtopic.php?f=79&t=12288"

Fii schimbarea pe care vrei s-o vezi în jur! (Mahatma Gandhi)

mumus
Subiect Autor

12 Noi 2014, 15:05

Si de vreo cateva zile a mai aparut o zgarietura pe capota, una mai lunga, de vreo 10 cm, mai mare decat X-ul de data trecuta...am retusat si zgarietura aceasta.
Consumul sa stabilizat la 7.7-7.8 in ultimii 60 km de cand am facut plinul. Un consum normal, zic eu.

Am pana in prezent vreo 4000 si un pic de km, masina inafara unui suierat de la aeroterma,care este deranjant, merge ca unsa.

Suieratul se aude din aeratorul din stanga volanului, si incepe sa se auda de pe tr2 a ventilatie, pe tr3 e si mai deranjant, pe 4 nu se mai aude de la zgomot. :)
Suieratul este in fel de suierat de vant, care se aude si pe loc cu aeroterma in functiune.
Seat Toledo Tsi Imagine

mumus
Subiect Autor

21 Noi 2014, 10:17

Se pare ca masina asta nu e facuta ptr iarna, vreme rea... Consuma mult, nu trage bine, se incalzeste extrem de greu... Sunt dezamagit, vara in schimb este super.
Seat Toledo Tsi Imagine

Phlom

25 Noi 2014, 18:20

Eu am senzatia ca iarna trage mai bine decat vara, cand e aerul fierbinte.

mumus
Subiect Autor

25 Noi 2014, 20:42

Pe la 10-15 grade da, asa este.

Acum ca o am de cateva luni, am observat ca trage prost si consuma mult doar cand este umezeala mare afara, azi la temperaturi cu minus (-3), masina tragea ok, consuma normal.

iar fata de vara consumul mediu a crescut, dar nu exagerat, asa cu vreun litru, maxim 1.5.

Doar cand ploua o ia razna consumul.

De tras mie imi tragea super ok si vara, doar pe ploaie nu vrea.

Ma deranjeaza ca se incalzeste foarte greu motorul iarna... dar asta e, nu ii dau talpa, merg ca pensionarii, [eram obisnuit cu vara, cand pana ajungeam la strada principala, cea cu asfalt, motorul era deja la 4 linii (1 km), acum, ajung la destinatie si inainte cu 1-2 minute se fac 4 linii(5-6 km)...]
Seat Toledo Tsi Imagine

gabrielm

25 Noi 2014, 23:55

Salut, tocmai am achizitionat un Toledo Style 1.2tsi 105Cp. Chiar daca am doar 500km cu ea am observat un consum destul de ridicat zilele acestea avand in vedere temperatura scazuta. Undeva intre 8.5%-9% urban (Cluj) . Din cate am inteles se va mai regla odata ce rodajul e facut. Ma bucur ca citesc numai de bine despre toledo. Inseamna ca am fost inspirat in alegerea masinii. In Cluj se mai fac intalniri periodice?Va salut!

bgd_b92
Bogdan

26 Noi 2014, 08:46

Fa-i un topic separat de prezentare ; aici este al altui coleg ; consumul e normal, nu te astepta sa consume ~ 6% urban cat minte cartea decat in conditii optime.

mumus
Subiect Autor

26 Noi 2014, 10:12

gabrielm scrie:
Salut, tocmai am achizitionat un Toledo Style 1.2tsi 105Cp. Chiar daca am doar 500km cu ea am observat un consum destul de ridicat zilele acestea avand in vedere temperatura scazuta. Undeva intre 8.5%-9% urban (Cluj) . Din cate am inteles se va mai regla odata ce rodajul e facut. Ma bucur ca citesc numai de bine despre toledo. Inseamna ca am fost inspirat in alegerea masinii. In Cluj se mai fac intalniri periodice?Va salut!

Felicitari!

Consumul va scadea daca mergi drumuri mai lungi, sau cand se va incalzi afara. :)
Seat Toledo Tsi Imagine

Phlom

26 Noi 2014, 12:33

Mai bine sa ne asteptam de consumuri de 7-10% in oras, in functie de trafic. Eu daca circul in oras pe la 4 dimineata scot si 4-4,5%, dar daca circul cand se merge bara-n bara e de la sine inteles de ce am in bord consum de 9% pentru distanta aia, chiar daca am si S&S.
Trebuie inteles ca se poate masura consumul si in L/ora. Poate e mai realist. E normal ca bara-n bara pe o distanta de un km, daca faci 30 min, e logic sa consume masurat pe timp mai de graba, decat pe distanta. E ideea ca motorul functioneaza, indiferent ca stai pe loc ori te pui in miscare. Dar el consuma. Deci cu cat te misti mai lent, cu atat creste si consumul. Si altele...

E un motor mic ce se simte bine (in sensul ca papa putin) la viteze intre 50-95km/h. Sub sau peste deja cresterea de consum este mai mult decat sesizabila.
Si pana la urma consumul este foarte relativ, pentru ca depinde de mii de aspecte, de n-am stii sa ne le enumeram (altitudine - stiu ca e turbo, dar se simte - temperatura aerului, nivelul de umiditate; tip cauciucuri, aerodinamica si greutatea masinii; felul cum foloseste soferul pedala de acceleratie; calitatea combustibilului, a terenului pe care se circula, viteza, vantul, starea tehnica a motorului si sistemului de rulare si tot ce va mai trece prin minte). Le poti aduce la un numitor comun astfel incat sa dai un consum fix pentru un model anume de masina cu un anumit motor? Clar nu! Totul e relativ.

Sa nu mai zic ca atunci cand fabricantii stabilesc consumurile se folosesc de fel si fel de tertipuri, numai sa iasa consumuri mici. Numai ca conditiile de testare sunt enorm de departe de conditiile reale in care masinile sunt folosite.

Deci nu mai asteptati consumuri date de fabricant. Ala e strict ceva informativ, ce - pentru mine - nu tine de realitate.

mumus
Subiect Autor

26 Dec 2014, 21:18

Am fost acum, de craciun , la bunici, am masurat consumul, si dus, si intors, ca de mult nu am mai scos-o din oras.

La dus, Brasov-Covasna (un sat din Cv) 5.3 medie, 63 km parcursi, 73 viteza medie.
La intors, 5.2 mediu, tot 63 km parcursi, cu viteza medie de 61 km /h.

Eu zic ca este un consum ok, 3 adulti si un kinder, bagaje minime, 3 grade celsius afara.

Imagine
Seat Toledo Tsi Imagine

Phlom

26 Dec 2014, 21:54

E un consum foarte bun. Se pare ca noile softuri sunt mai economice decat cele vechi.

mumus
Subiect Autor

26 Dec 2014, 22:24

Pacat ca iarna in oras consuma mult, acolo mai au de lucru.

Ps: real as mai adouga 300ml in plus la consumul mediu aratat de cb, mie imi pare dupa masuratori ca fura...
Seat Toledo Tsi Imagine
  • 1
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 39