Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

• 1
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 39

mumus
Subiect Autor

Re: Seat Toledo referance

17 Oct 2014, 20:29

Da, de mai multe ori, si consumul real, la pompa este mai mare cu 300ml la 100 de km fata decat cel aratat de cb. ( la logan si megane se pupau perfect)

Acum hai totusi sa va vorbesc si ce plusuri.

Iluminare interioara, bord, ceasuri, tot, superb.
Masina consuma extrem de putin cand este cald afara.

Este extrem de frumoasa ptr mine, ma repet IN OCHII MEI. :) (si asta conteaza)

Se aseaza bine pe sosea, interiorul imi place mult, exceptie face maciulia schimbatorului, care va fi inlocuita in vara de una cu piele.

Imi mai place insonorizarea si muzica.

Imi place ca se conduce usor, nu obosesti la drum lung, scaunele sunt confortabile. Este destul de inalta ptr drumurile pe care le fac, si pe unde o bag.

Un minus ar mai fi ca este extrem de sensibila la tipul benzinei.
Puterea ma mulltumeste, da senzatia ca are mai muti cai.

:)

PS: cineva azi pe acest forum spunea ca Seat Club este diferit fata de alte cluburi ptr ca se zice adevarul. Asadar , Andrei, nu te supara cand aduc critici, ele pot fi si constructive.

Si daca am ales Seat, cel putin 5-6 ani cu el raman, de ce? Pai am 4 ani garantie, iar daca o sa imi placa o mai tin, daca nu, trec pe alt ceva, Vag nu am mai avut, am zis sa incerc si asta :)
Seat Toledo Tsi Imagine

gamer555
ClubSEAT Admin

17 Oct 2014, 20:51

eu zic sa lasi timpul sa treaca sa vezi exact cum sta treaba cu consumul. e drept ca nu ar trebui sa fie schimbari radicale, dar poti tine sub observatie. personal nu mi s-a parut ca ai jignit marca seat asa cum spune colegul, dar poate ca te grabesti un pic daca faci comparatii cu alte modele / marci cand cu masina asta abia ai cateva luni iar cu celelalte ai avut multi ani.

e corect, seat nu este o marca premium dar nici nu poti judeca o marca avand doar experienta unui model (entry level, dupa cum ai recunoscut) si pentru un timp limitat. cat despre celelalte optiuni pe care le-ai avut, am convigerea ca nu vei regreta in niciun caz alegerea facuta ;)

* da, pe clubseat lumea este sincera. dar niciodata un pic de diplomatie nu strica, nici de o parte nici de cealalta.
hai mai bine-un cantec vesel sa cantam: am avut si nopti, am avut si zileee...

mumus
Subiect Autor

17 Oct 2014, 21:06

Nu cunosc melodia, dar sunt de acord cu tine. :)

Cat priveste consumul, sunt doar socat cat de usor trece din extrema in extrema...
Seat Toledo Tsi Imagine

Phlom

17 Oct 2014, 22:33

De ce nu ți cont de toate alimentările și să completezi pe un site sau program specializat? La mine a scăzut consumul și pe măsura ce m-am obișnuit cu mașina și am simțit-o mai bine. Am observat ca pe la 19°C consumul este cel mai bun și mașina trage cel mai bine. Vara trage mai greu, noaptea mereu pare că are mai zvâc.
Și tind să cred că fiind supra-alimentat, 1.2 TSI-ul atinge rapid consumuri ridicate. Am scos consum de 3,8% pe 50km, unde de obicei scot 4,2%-4,4%, însă dacă merg mai alert consumul se duce deja pe la 5,8%. Consumuri mici scot mai degrabă pe drumuri județene, unde nu poți merge tare, pe când pe autostradă crește rapid consumul. Cu motorul vechi am scos pe o distanță de 1540km la dus 5,5% și 5,2% la întors, dar asta cu mers lejer, pe pilot automat. Cum o calc și merg cu 120-130km/h, consumul se ține la cel puțin 6,5%. Cel mai mult am scos cam 15% pe o distanță de 120km (cam 20km în oraș) și restul pe autostradă la maxim, cât a ținut mașina.
Eu consider pedala foarte sensibilă. O mângâi, reușești să ți un consum mulțumitor. O calci, plătești.

Mă aștept ca de la CBZA să rezulte consumuri ușor mai mici datorită softului.

mumus
Subiect Autor

18 Oct 2014, 20:48

Acu cateva zile bara mea fata a deranjat pe cineva, in doua locuri... dar zgarieturile semanau cu cele facute de vreun caine... am retusat bara, bucurandu-ma ca nu e tabla, azi vad pe capota un x de vreo 5 cm, din fericire nu era nici pana la grund, dar se simte la mana, se pare ca sa semnat vreun idiot, si data trecuta nu era caine, eventual unul care umbla pe 2 picioare.

Am retusat si capota, avand deja un spray la culoare, maine dau un polish.

Chiar nu inteleg de unde atata invidie pe unii, parca am luat maibach

Masina de nici 3 luni :cry Exact asa am patit si cu loganul cand era nou, dar asta se intampla in 2006, dupa logan am mai avut 2 sh-uri, pe alea nu mi le zgaria nimeni. Le plac doar prospaturile la cretini.
Seat Toledo Tsi Imagine

HUNTER
HUNTER

18 Oct 2014, 21:19

si daca-l prinzi, sa-i x-ezi lui mainile cu tot cu picioare sa nu-i mai trebuiasca altadata sa insemneze masini. :|

mumus
Subiect Autor

18 Oct 2014, 22:16

Nu l-am prins nici pe cel ce mi-a vandalizat in repetate randuri loganul, dar nu se stie niciodata.
Seat Toledo Tsi Imagine

bgd_b92
Bogdan

19 Oct 2014, 07:44

Naspa . Camere de supraveghere ceva prin zona ?

mumus
Subiect Autor

19 Oct 2014, 10:07

Nu, la munca o tin la geam, acolo nu cred, acasa sta in garaj, iar nu are cum, doar cand merg la ai mei dupa copil... Ca acolo nu o pot pune mereu in fata geamului, noroc cu casco, cand voi vedea ca se plictiseste, o fac, sau cine stie poate da Doamne Doamne sa il vad. :)
Seat Toledo Tsi Imagine

mumus
Subiect Autor

19 Oct 2014, 10:18

Ma gandesc ca intr-o seara cand merg dupa ficamea sa ma pun in masina in spate, ca am folii, sa stau acolo o ora, poate am bafta...
Seat Toledo Tsi Imagine

Phlom

19 Oct 2014, 14:13

Eu am pățit cu o javră care practic mușca din bară când treceam pe lângă. A lăsat vâteva zgârieturi, din care una era destul de adâncă.
Dacă-l prinzi pe nenea de se semnează pe mașina ta, du-l direct la poliție. Nu-l bate, că tot el victimizează.
Btw, pune o cameră în mașină, care are senzor de perimetru și să filmeze când cineva este lângă mașină.

Când eram ciutan umblam cu mașina lui tata, un Cielo, deci nu cine știe ce mașină. Mi-a tras un vecin o zgârietură de toți banii. La cât de adâcă era, se înțelegea nivelul de invidie. Tâmpiți! N-am să-i înțeleg niciodată. Eu mă bucur de binele altuia.

Ce vopsea ai folosit? Stick din ăla de la reprezentanță?

mumus
Subiect Autor

19 Oct 2014, 16:39

Camera am vandut-o acum o saptamana, ca o tineam degeaba :(

Vopseaua este facuta la comanda in brasov, la reprezentanta nu am fost, deoarece imi cereau vreo suta si ceva de lei sa imi vopseasca 4 amarati de senzori de parcare... asa cu 50 ron, am facut vopsea aproape identica, un spray mare, si dau in capac un pic, si retusez cu o pensula subtire,de aproape se vede, dar de la 1-2 metri nu iti dai seama ca e ceva acolo.

La reprezentanta cat o fi ceva de retusat? Preferabil spray, ca ala ramane intact multi ani. Minusul este ca nu are lac, dar oricum e bine.

Azi consumul a fost normal din nou. Se pare ca nu ii place ploaia :) la 25km/h medie pe vreo 12 ore am consum 7.8
Seat Toledo Tsi Imagine

Phlom

20 Oct 2014, 22:52

Vezi ca pe contractul de garantie specifica aia ceva legat de reparatia diferitelor defecte doar in serviceuri SEAT. Citeste singur sa nu ai probleme.

mumus
Subiect Autor

21 Oct 2014, 06:29

Zgarieturile vor fi facute candva pe casco,si nu era pana la tabla, multumesc de info. E bine de stiut.
Seat Toledo Tsi Imagine

mumus
Subiect Autor

24 Oct 2014, 09:29

Zilele astea, consumul dimineata cu cateva drumurl de rutina a fost 7 la %, perfect normal, azi, ploaie si frig, Ac, dezaburire, aeroterma pe tr2-3, rezultatul: consum 8.6 la %.

Are dreptate Base :) iarna nu-i ca vara.

Daca citeste careva care are tsi, si la voi iarna creste consumul cu vreo 2 litri?
Seat Toledo Tsi Imagine
  • 1
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 39