Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

• 1
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 39

mumus
Subiect Autor

Re: Seat Toledo referance

08 Oct 2014, 14:46

E o problema, la audi sunt 6 randuri...eu am 8...
Seat Toledo Tsi Imagine

Roger
Moderator

08 Oct 2014, 15:12

daaa, e asa o problema mare, ca era sa cad de pe scaun de cat am ras =))))))
NU conteaza ordinea si numarul de casute care sunt acolo.
Introduci orice cod in orice casuta. Hai curaj ca nu musca =))))))))

L.E. Uite, am luat doua coduri la intamplare de pe sticker-ul tau, am pus unul casuta stanga sus si altul pe mijloc si a rezultat asta:
PRCode: 3L1 = Manual height adjustment for left front seat
PRCode: 9P3 = Seat belt reminder electric contact in buckle

mumus
Subiect Autor

08 Oct 2014, 15:29

Eu momentan am incercat de pe telefon, cu zero rezultate, este pe acolo oare si mult ravnitul tip de motor?

Acuma merge...
Seat Toledo Tsi Imagine

mumus
Subiect Autor

08 Oct 2014, 15:54

Si am aflat dotarile masinii...
Si cum aflam daca e motorul revizuit?
Seat Toledo Tsi Imagine

gamer555
ClubSEAT Admin

08 Oct 2014, 16:17

mumus scrie:
mult ravnitul tip de motor?

am fost destul de clar, codul tau motor e cel pe care ti l-am dat. ce te intreaba colegul EA211 etc este generatia de motor, o informatie mai delicata pentru cunoscatori, nu este trecuta nicaieri in datele masinii tale / stickere.

dar acum ca ai codul motor poti sa te apuci de cautat pe net despre generatii, probleme...

mumus
Subiect Autor

08 Oct 2014, 16:21

Problemele le stiu dinainte de a face alegerea catre Seat. Si nu a fost o alegere usoara.

Ideea e ca mie mi sa zis ca este generatia noua, cu problemele rezolvate, si ca am lant model nou si intinzator electrohidraulic si repozitionat... Asta doream sa stiu daca o fi adevarat.
Sau macar sa stiu daca e EA211.
Seat Toledo Tsi Imagine

Roger
Moderator

08 Oct 2014, 16:41

atunci intra pe vw forum, pe topicul VIN Decoder - PR Numbers - OEM Parts si intreaba-l pe gabi :hi

gamer555
ClubSEAT Admin

08 Oct 2014, 16:43

ce pot sa-ti spun eu e ca acest cod motor s-a pus de prin 2010, 2011, deci probabil si in loturile cu probleme. dar spuneau unii ca pentru acest cod motor se gasesc diverse revizii la bloc motor, chiulasa, turbina, deci componentele principale. asadar producatorul a rezolvat "din mers" diverse probleme, probabil si pe cea cu lantul... e imposibil ca motorul sa fie fix acelasi pus in 2010 pe alte masini din grup

mumus
Subiect Autor

08 Oct 2014, 16:52

Sa speram...
Multumesc frumos pentru ajutor.
Seat Toledo Tsi Imagine

mumus
Subiect Autor

17 Oct 2014, 19:31

Azi a plouat, destul de tare, temperatura nu a scazut mai mult ca deobicei, este normal ca doar ploaia sa imi influenteze consumul masinii, adica pe acelas drum unde la final am 9 litri consum, azi am avut 10, a fost alta data si mai frig, dar fara ploaie, si tot 9 era, ca deobicei, azi a fost 10... Nu pricep de ce.
Seat Toledo Tsi Imagine

HUNTER
HUNTER

17 Oct 2014, 19:34

daca asa e acum, la iarna pe zapada si frig mai mare, la cat sa sara?? 15% ??

mumus
Subiect Autor

17 Oct 2014, 19:40

Cu vechiul si gurmandul reno era 9 consumul mediu, cu asta pana acum a fost sub 8.

Dar eu acum vorbesc strict de drumul de la munca la ai mei si de acolo acasa in sacele. La coborare daca nu ma grabesc, consumul a fost si 6, deci 6+9= consum mediu de 7.5, ce este ok, acum 10+7 sa zicem, ar fi 8.5, ceea ce e multicel... maii ales ca inca nu este iarna. Si se simtea si pe masina ca nu trage cum trage de obicei, dar asta am mai observat si cu alte ocazii cand ploua. Sensibil seatul asta :)
Seat Toledo Tsi Imagine

Andrei
Admin / PR

17 Oct 2014, 19:46

Daca esti asa nedumerit si deloc multumit in ceea ce priveste marca Seat, de ce nu ai ramas la Renault? Nu cred ca poti compara sincer sa fiu un Seat cu un Renault din punctul meu de vedere, iar in ceea ce priveste consumul, stii si tu foarte bine ca e influentat atat de vreme, cauciucuri, drum si cel mai important de sofer..acum tinand cont ca tu ai vremea mereu rece in zona ta, teoretic nu ar trebui sa ai astfel de "trepidatii" in ceea ce priveste consumul...ba mai mult..consider ca ar trebui sa consume mai putin de un 7.5 dar acum depidne foarte mult si unde faci aceste drumuri..
SEAT Ibiza 6J SC Limited Edition

mumus
Subiect Autor

17 Oct 2014, 20:08

Andrei, vii si bagi niste cuvinte destul de grele...

Nu mi se pare normal.

Am renunt la reno ptr ca avea deja 9 ani, un motiv arhi suficient ptr mine.

Acum cateva posturi, am relatat un fapt, o constatare, banuiesc ca am descris destul de bine problema, iar dat fiind faptul ca nu am mai avut turbo pe benzina, mi se pare o chestie normala si banala sa intreb ceva. A fost o relatare si o intrebare chiar normala.

Ca idee la o viteza medie de 25 km/h am consum de 7.8, deci foare bun, la reno aveam 9 la 24 pe ora... deci sunt multumit de consum, sau cel putin am fost, pana azi...

Daca chiar ai intrebat de ce am ales seat, iti raspund, din cauza pretului mic.

Iar ca probleme avute cu si la o masina noua... hai sa iti zic, ca m-ai provocat. LA 2 zile dupe ce am cumparat-o mi-a cazut stopul 3 de pe luneta, nu a fost lipit bine(cred), am pus poxipol si inca rezista, la 3000 km a aparut un suierat suparator la ventilatorul din stanga soferului care se aude cand ventilatia este pe treptele 2 sau 3, pe patru este deja prea mult zgomot sa aud, acel suierat este foarte suparator! Am fost in service, si la una noua se auzea identic, dar mai slab, si doar pe tr4 a ventilatiei, probabil ca dupa un timp va face si aia la fel.

Nici la dacia din 97 nu am avut suierat in aerator...
Iluminarea este destul de slaba, comparativ, loganul din 2004 lumina mai ok, meganul la fel, doar corsa din 2003 era mai slab la acest capitol (iluminare faza scurta).

Eu initial am vrut sa iau logan mcv, dar daca in acei bani mi sa oferit seat, am zis: De ce nu ! ( mai ales ca loganul are o singura problema, dar grava, RUGINA)

Nu regret alegerea, dar hai sa nu ne imbatam cu apa rece totusi... Seat nu este o marca premium.

Mai ales un seat la 10000 E :)

Am hotarat la dealer sa mai stam cu suieratul, si daca ma va supara mai tare, dupa iarna, merg si se apuca de desfacut pe acolo.

Eu am un fix, pe vreme rece nu demontez masina, se rup multe plasticuri...

PS: Renoul era mai greu, avea cauciucuri mai late, deci consumul apropiat de cel al renoului nu este deloc justificat.

SI nu vorbesc de condus sportiv, la condus sportiv nu ma uit la consum, si loganul imi lua si 18 la % cand urcam tare poiana. Dar in oras si azi papa numai 7 la mers normal.
Seat Toledo Tsi Imagine

HUNTER
HUNTER

17 Oct 2014, 20:19

nu cred ca acel consum dat de BC e foarte relevant. adica, si la mine, si la altii, nu bate deloc ce da bordul cu ce bea masina de la plin la plin. sa faci consumul asa, la plin, ai incercat?? macar asa, sa faci o comparatie intre ele, ca sa iti faci o idee care e cat de cat real.
  • 1
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 39