Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

• 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 39

mumus
Subiect Autor

Re: Seat Toledo referance

06 Oct 2014, 13:31

Nu vreau sa creez polemici sau sa zic ca a mea are mai multi cai. A fost doar un test, si vreau sa mai incerc si cu un toledo de 105cp, dar colegului din brasov ii este teama sa incerce.
Seat Toledo Tsi Imagine

mumus
Subiect Autor

06 Oct 2014, 13:40

ps: mi-am amintit, sa facut liniute intre toledo ca al meu cu logan 2 cel cu motor tce de 90 cp , si toledo a batut mereu...
Seat Toledo Tsi Imagine

bgd_b92
Bogdan

06 Oct 2014, 13:43

Ai dreptate, nu am facut liniute cu astfel de masini pt ca pt asta au fost facute ; plus ca un astfel de test se face conducandu-le pe amandoua ca sa fie concludent. Deci sa faceti si schimb de masini. Plus ca tu compari o masina noua cu una din 1998, cine stie cum intretinuta. Dar in fine, mai bine era sa ma abtin..dar nu prea pot..depinde foarte mult de ce masini ai condus ca sa spui ca trage suuperr..100% nu ai condus constant o masina de + 130 cp turbo fie diesel sau benzina pt ca atunci ai fi simtit diferenta. Daca ai merge cu una la fel ca a ta resoftata bag mana in foc ca te-ai duce a doua zi sa o faci. E vorba de o resursa de putere, de cuplu mai mare..etc

P.s : tocmai ce spuneam, compari cea mai low cost masina cea mai naspa forma aerodinamica si care este gandita pt cu totul altceva cu un vw..pt asta plateati in plus la vw, tehnologie mai noua, performante imbunatatite, siguranta sporita, calitate...
P.s2: foloseste si tu cratimele. Si lasa liniutele pt ca uzezi prematur multe elemente ale masinii...dar tu faci ce vrei

mumus
Subiect Autor

06 Oct 2014, 14:03

Am condus in general masini de 77-85 cp, iar in ultimii 2 ani una de 113 cp. (ale mele)

Iar toledo este net superioara celor de 75-85 cp, iar in comparatie cu meganul2 de 113 cp,detinut anterior e tot pe acolo, diferenta fiind simtita sus in ture. Atat.

Nu are rost sa compar toledo cu un turbo de 130 cp, sau un turbo de 200cp... Chiar daca am condus si masini mai puternice, nu isi au rostul comparatiile, eu cand am spus ca se simte mai ok, ma refeream strict la masini cu puteri in jurul valorilor de 85 cp +- 10 cp...

Iar alt test comparativ in afara de liniuta nu pot face, ptr ca si cartea zice 11.8 secunde la a mea, dar eu am scos 0-100 in 10.8 \

Cu asta am sa inchei aceasta discutie ptr ca nu isi are rostul.
Seat Toledo Tsi Imagine

mumus
Subiect Autor

06 Oct 2014, 14:12

Plus ca tu compari o masina noua cu una din 1998, cine stie cum intretinuta

De asta am si mentionat ca sta langa o masina construita recent, cu acelas motor si cu cp tot pe acolo, dar asta nu ai citit.
Seat Toledo Tsi Imagine

bgd_b92
Bogdan

06 Oct 2014, 14:40

Arata-ne si noua filmarea aia. Si drumul din filmare.

mumus
Subiect Autor

06 Oct 2014, 14:56

Programelul este din market, iar la ce insinuezi tu, iar nu ai dreptate, nu, nu era panta, era in cel mai nefericit caz plat, pe drumul ala merg des cu bicicleta si senzorul de inclinatie imi oscileaza mereu intre rampa de 1 la % si 0 ... si la picior simt ca nu e drum drept, ci usor in rampa, si nu am filmat, am facut doar 2 incercari, nu am luat masina ptr liniute sau raliu... doar ca fiecare masina pe care am detinut-o am verificat-o sa vad daca este in parametri. :)

Esti cam carcotas... Am trecut de mult de varsta la care infrumusetez adevarul...nu sunt genul de om care minte.
Nu am de demonstrat nimic nimanui, si cu siguranta nu fac filmulete, nu am de dovedit nimic nimanui. Dar daca vii cu o masina de 85 cp, sunt chiar interesat de un test. Iar daca vii cu un toledo de 1.2 tsi 105 cai, chiar dau o bere.
Seat Toledo Tsi Imagine

bgd_b92
Bogdan

06 Oct 2014, 15:05

Nu sunt carcotas deloc. Nu am insinuat ca nu prinzi. Din contra, datorita cutiei prinzi 100km/h in treapta 2..eu te inteleg, esti foarte incantat de alegerea facuta. Bravo tie ! Sa o stapanesti sanatos in continuare ; dar nu stiu ce fel de comentarii ai vrea sa ai la postari de genu " liniuta intre turbo benzinar din 2013 si megane aspirat din 98 "...daca te incalzeste cu ceva, toledo rullz ! Merita toti banii !
Fiecare om are nevoile, gusurile si fixurile lui ; spre exemplu, eu nu concep masina cu turbo fara soft :tongue a 2a zi cand am luat-o a mea era resoftata. Atata timp cat folosesti masina in aceleasi conditii si nu ii dai zilnic sa-i sara pistoanele din ea, uzura cauzata de soft e foarte mica..

P.s : am avut ibiza cea de 85 cp ; cred ca cu o masina ca aia poti sa compari destul de bine diferentele ! Datele tehnice sunt la fel la ibiza aia si masina ta : 0-100 in 11.8 secunde. Insa ibiza e mai grea ca a ta. Diferenta sesizabila este de cuplu pana in 3500 rpm, normal fiind..a ta are turbina...

mumus
Subiect Autor

06 Oct 2014, 15:09

Dar consumul ar creste la o diferenta de 30 cp... Si asta nu vreau eu. Si nu spun ca toledo rules, nu e prima mea masina, spun doar ca parca poate mai mult decat este pe hartie scris. Nu ma laud nu este asta intentia.

Daca nu auzeam faza cu mai multi cai decat cei declarati, nu ziceam nimic.
Am condus si dci de peste 100 cp si merge ca a mea, (mai exact focus din 2003 tdci)le-am comparat cand am fost la mare.
Ultima oară modificat 06 Oct 2014, 15:16 de către mumus, modificat 1 dată în total.
Seat Toledo Tsi Imagine

bgd_b92
Bogdan

06 Oct 2014, 15:16

Nu creste consumul la acelasi stil de mers.

mumus
Subiect Autor

06 Oct 2014, 15:17

Atunci probabil la iesirea din garantie imi voi face un cadou.
Momentan imu place ca la relanti imi arsta 0.5 litri la ora, ceea ce e super. Si azi dupa forje consumul mediu era 9.(Consumul acela care se reseteaza dupa fiecare 2 ore cat masina stationeaza)
Seat Toledo Tsi Imagine

mumus
Subiect Autor

06 Oct 2014, 15:22

Ps, nu prind suta in tr 2:) de asta a trebuit sa repet testul .
Ca programelul foloseste gps-ul, si la prima incercare am dat in limitare, ca e 100 doar pe ceas, real e 96, si ca sa prind suta sa se opreasca cronometru a trebuit sa dau si tr3.
Seat Toledo Tsi Imagine

bgd_b92
Bogdan

06 Oct 2014, 15:27

Da, bine, eu vorbesc de ceea ce se afiseaza pe ceas pt ca toate filmuletele sunt facute pe ceas nu pe gps si masinile au toate aceeasi abatere..
Fa soft, nu are treaba cu garantia cred..nu o sa-ti para rau :yah mai vorbim dupa ce faci.

mumus
Subiect Autor

06 Oct 2014, 15:30

Are treaba cu garantia, daca se afla, si nu fac in garantia asa ceva, daca era lesinta faceam, dar ptr o masina de familie este suficient.
Seat Toledo Tsi Imagine

Phlom

06 Oct 2014, 19:31

Tine-ti omule masina asa cum e, stock. Desi motorul e fasnet, e bine sa nu ne credem chiar piloti de curse. Astea-s masini de serie si chiar nu sunt de alergat. Pana la urma ai EA211sau EA111? Daca e a doua varianta, mai bine ai rabdare cu masina si menajeaz-o. Vezi daca iti papa ulei si cat, nu-i da peste 5000rpm etc. La faza cu chipbox pt CP in plus... mai bine asteapta sa treaca garantia. Pentru siguranta ta. Am vazut ca pe testerele de la reprezentanta iti pot analiza ORICE parametru al motorului din momentulcand o eroare/defect a fost inregistrat. Asa ca dc ai chip, ma gandesc ca pot vedea lejer ca avea alta presiune de boost, alta cantitate de benzina in anumite conditii, decat in mod normal. Merita riscul? Lasa motorul sa-si treaca prima tinerete, apoi daca vezi ca e zdravan, fa-i ce-ti place.
L.E.: investeste in aspectul si dotarile masinii, dc tot iti doresti o schimbare
  • 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 39