Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

Babasa86
Subiect Autor

Mi-sa Aprins ABS-ul in bord

10 Iul 2014, 02:04

Salut sunt nou pe aici va rog frumos sa ma ajutati si pe mine !Am un Seat Ibiza din 97' 1.9 TDI GT Ieri am schimbat rulmentii la puntea fata si puntea spate.la puntea spate mecanicul care a schimbat rulmentii mi-a spus ca sabotii(sunt noi si astia au 2-3 luni) ca nu erau reglati bine si ca dupa ce ii regleaza voi avea frana mai eficienta ,pedala de frana nu va mai fii asa moale si se va intarii si frana de mana si ea la fel va fii mai eficienta..si nu o sa mai trag de ea pana sus !Intradevar a fost cum a spus dar dupa ce a inlocuit rulmentii tot am plecat acasa dupa 40 de km parcursi am simtit un miros de placute incins ...am sesizat ca mi-sa aprins martorul ABS in bord !Am oprit pe dreapta si am verificat ce se intampla de unde vine mirosul acela incins...vine de la roata din dreapta spate ..mentionez ca toate rotile erau incinseeee raau de tot !am plecat la mecanic inapoi a dat roata jos care avea mirosul puternic si butucul nu arata nimic rau ..am invartit de butuc ...nimic se invartea lin !VA rog frumos sa ma ajutati si pe mine !!!Va multumesc anticipat !

nmihai67
Michel-Angelo

Re: Mi-sa Aprins ABS-ul in bord

10 Iul 2014, 14:13

reglaj frana de mana!
s-a incins deoarece placutele/sabotii nu reveneau pe liber inapoi.
blocaj in etrier, chiar daca tu simti lin....intrebare? inainte sa umble mecanicul tau la frane se incingeau? miroseau? asa ca.....
La un stand de frane se poate citi si forta in liber la rulare roti. Cei care fac ITP au sigur stand frane.
ABS-ul s-a aprins poate de la un montaj nefericit al senzorului de ABS de la roata spate. Oricum o diagnoza este necesare ca sa stii care este vinovatul.
Parerea mea: mai incerca la alt mecanic, fara suparare.
BAfta! :drive
Daca ma rogi - o sa incerc !
Daca nu pot - o sa caut!

Seat Toledo 1.9 TDI Signo - ASV - 140 CP - ESP - 2002