Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

93luc
Subiect Autor

Instabilitate la mers

08 Iul 2014, 08:55

Salut. Am un Leon 1,9 TDI/2007. Pana in prezent nu am avut probleme majore. Insa anul trecut am fost pe la pescuit prin niste zone in care a fost pusa la incercare suspensia. Dupa un timp am observat ca la viteza, cand schimbam directia de mers sau daca erau denivelari, se simtea ca si cum masina ar mai fi avut un balans, instabilitate(stanga - dreapta) ca si cum ar dansa de spate. Am fost la service si mi-au spus ca sunt telesoapele fata uzate. Le-am schimbat, dar nu a fost eliminata cauza de tot, in sensul ca tot mai are aceea instabilitatate la viteza, insa este mai mica. Cei de la service au spus ca nu are nimic si ca este normal. Eu nu prea cred pentru ca stiu cum se comporta inainte la mers in forta, era foarte stabila. Ce ma sfatuiti. Sunt din provincie.

Undertacher

Re: Instabilitate la mers

08 Iul 2014, 10:42

De obicei flansele din capatul amortizoarelor creeaza o mai mare instabilitate decat un amortizor uzat,acum sincer nu cred ca o sa poti primii un raspuns exact.Doar un mecanic bun iti poate spune.Mergi si la alt mecanic sa iti faca doar o constatare,compara rezultatele.

Sent by me.
Seat Leon 2005, 1.9 TDI ,74 KW,AXR
viewtopic.php?f=134&t=13781&start=0

93luc
Subiect Autor

Re: Instabilitate la mers

08 Iul 2014, 12:51

MS Undertacher pentru sfat.