Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

Lucian
ClubSEAT Team
Subiect Autor

Re: Info Anvelope

06 Iul 2014, 20:52

bgd_b92 scrie:
Probabil la el a fost o exceptie..primul proprietar probabil cunostea pe cine trebuie pt omologare..acu 10 ani..cine stie
Eu aveam la YBZ 195 55 15 si 205 45 16 stock in talon ; dar cu siguranta nu puteam omologa r17
Probabil. La primul proprietar e trecut "Porsche Romania" deci asta ar putea fi cauza, ca jantele sunt de la Seat (din stock, nu au fost puse de fosti proprietari), la fel cum e si kit-ul. Deci banuiesc, ca automat au primit omologarea pentru ce au vrut ei.

gamer555
ClubSEAT Admin

06 Iul 2014, 21:34

Roger scrie:
Ma refeream la Certificatul de Conformitate. Poza ta este din talon, dar e ok si asa.
De acord cu Dany, e tare ciudat ca au omologare pe 17'' la motorul asta.

poza este din CIV (carte identitate vehicul) si are omologarea pentru jantele pe 17 - si mie mi se pare ciudat, dar e negru pe alb, deci legal. in romania CIVul este echivalentul certificatului de conformitate din belgia (in privinta specificatiilor tehnice).

Lucian
ClubSEAT Team
Subiect Autor

06 Iul 2014, 21:55

Bun, deci m-am lamurit cu asta. Thanks ClubSeat!

Am alta intrebare, care la fel, e de incepator. Pentru inmatricularea masinii am toti pasii pe o foaie, dar legat de primul pas nu mi-e foarte clar ce ar trebui sa fac. Despre ce viza e vorba? E vorba de fisa de inmatriculare vizata de radiere din partea Directiei Impozite si Taxe Locale de la vanzator si cumparator? Adica trebuie sa merg la Balotesti (de unde e vanzatorul) si in sectorul 3 (de unde sunt eu) cu fisa de inmatriculare (http://orasulsuceava.ro/files/2011/11/f ... ehicul.pdf)? Vanzatorul mai are vreo treaba cu asta, mai trebuie sa apelez la el? Ca actele le-am facut, mi-a dat si fiscalul.
Imagine

Multumesc!

BlackWulf

23 Dec 2014, 18:38

Am facut o greseala si am cumparat cauciucurile de iarna la dimensiunile 195/65/15....in loc sa cumpar 195/55/15...
In Certificatul de conformitate nu se regasesc dimesiunile 195/65/15...

Intrebarea mea este :
Pot pune aceste cauciucuri pe masina fara sa intervina probleme tehnice? adica sa atinga sau sa bata undeva?

Stiu ca nu e chiar legal sa pui alte dimesiuni decat cele omologate....dar sunt in criza de timp....

PS : Sunt in Belgia si vreau sa vin acasa de sarbatori....trec prin Germania/Austria/Ungaria....daca e relevanta aceasta informatie !

mumus

27 Dec 2014, 09:10

Pune-le, nu se intampla nimic. Doar mai mult confort :)
Seat Toledo Tsi Imagine

bgd_b92
Bogdan

28 Dec 2014, 18:21

Da..garanteaza mumus pt tine..q ; la mine era la limita cu atinsul cu 195 65 15 iar pe langa faptul ca arata ca un tractor si se simtea lipsa de cuplu, cu siguranta poti ramane fara talon la un control ; nu stiu daca se fac controale dese in acest sens in acele tari ; dar cel mai ok era sa le returnezi si sa le schimbi ;
Despre cele tehnice, soliciti mai mult directia si bucsaraia fiind mai grele ; asta se simte si la rotirea volanului.

Roger
Moderator

28 Dec 2014, 19:29

BlackWulf scrie:
Am facut o greseala si am cumparat cauciucurile de iarna la dimensiunile 195/65/15....in loc sa cumpar 195/55/15...
In Certificatul de conformitate nu se regasesc dimesiunile 195/65/15...

Intrebarea mea este :
Pot pune aceste cauciucuri pe masina fara sa intervina probleme tehnice? adica sa atinga sau sa bata undeva?

Stiu ca nu e chiar legal sa pui alte dimesiuni decat cele omologate....dar sunt in criza de timp....

PS : Sunt in Belgia si vreau sa vin acasa de sarbatori....trec prin Germania/Austria/Ungaria....daca e relevanta aceasta informatie !

Scuze pt off topic: mai suntem cativa in Belgia: viewtopic.php?f=164&t=12520