Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

cristi_bv
Subiect Autor

Leon 1.6 TDI alb

02 Iul 2014, 13:28

Salutare iubitori de Seat! (respectiv Leon)

Acum 3 luni m-am alaturat si eu voua cumparandu-mi un Seat Leon 1.6 TDI din Germania din mai multe motive, primele doua fiind: masina e sexy si consuma putin. Desi avea 89k km cand am cumparat-o, se afla intr-o stare tehnica ireprosabila si acum peste 3 luni, la 105k este desigur in aceeasi stare ireprosabila, mai putin un prag atins si cateva urme de colti de caine in schimbator.

Dotarile masinii sunt:
clima automata
tempomat
geamuri electrice fata
abs, esp, presiune roti
oglinzi electrice
reglaj scaun si volan
computer bord

Nu stiu cate din ele sunt standard pt Leon dar toate erau pe lista mea de prioritati. As mai fi vrut stergatoare automate si faruri cu senzor de lumina si oglinda heliomata dar nu mor fara ele, stiu ca se pot pune niste adaptari.

Referitor la revizie, voi cum procedati? In 600 de km va trebui sa o fac (stau in Constanta dar am drumuri dese la Brasov) Ma gandeam sa ii schimb cureaua de distributie la 120k - deci in principiu la a 2-a revizie, filtrele, uleiul... voi ce experiente aveti cu service-urile din Romania? Mai ales Constanta si Brasov

Cand o sa am timp o sa pun un tutorial cu poze cum se poate monta un subwoofer la radioul din fabrica RCD310, voi deschide un thread despre becurile cu LED si cum erau sa imi prajeasca masina unele cumparate din Carrefour, si multe alte chestii care abia astept sa le impart cu voi.

Desigur voi lua la mana forumul pt ca sa nu ma repet, sunt sigur ca multe subiecte au fost deja dezbatute. Pana atunci, numai bine si pun si cateva poze cu Leo al meu.

ImaginexImaginexImaginexImaginexImagine

bgd_b92
Bogdan

Re: Leon 1.6 TDI alb

02 Iul 2014, 13:59

Felicitari pt achizitie si bun venit ! sa o stapanesti sanatos in continuare :hi
Ti-as recomand sa schimbi KIT-ul COMPLET de distributie, nu doar cureaua ; cel mai bine cauti un servis ok sau niste mecanici care stiu ce fac din recomandarile prietenilor sau a colegilor din CT de pe forum ; iti recomand sa schimbi de pe acum distributia + ulei + filtre + lichide ( antigel / frana ) + o verificare generala intrucat masina este SH ;

gamer555
ClubSEAT Admin

02 Iul 2014, 15:10

bine ai venit in clubseat ! simpatic leonul, din lista de optionale listate ai uitat sa mentionezi maxidotul si probabil bluetoothul, aux in (sau usb).

.VZL.

02 Iul 2014, 16:36

Arata bine masina. Sa o stapanesti sanatos :)
Seat Leon Cupra R 2012 265 revo2

sorin91

02 Iul 2014, 19:37

Bine ai venit in club! Asfalt intins :D
Seat Leon 1P Facelift 1.4TSI 125 CP-http://www.clubseat.eu/viewtopic.php?f=5&t=15662

Undertacher

02 Iul 2014, 22:07

Bine ai venit,sa o stapanesti sanatos.Despre ce becuri cu led vorbesti?Poti incepe prin a achizitiona macar un sticker cu C.S sau daca vrei chiar suporti pentru numar pentru a fi identificat,flashuit in trafic.In Brasov stiu eu un service bun.Eu mecanica acolo o rezolv ,preturi decente.Da-mi p.m daca vrei nr de tel.

Sent by me.
Seat Leon 2005, 1.9 TDI ,74 KW,AXR
viewtopic.php?f=134&t=13781&start=0

gamer555
ClubSEAT Admin

02 Iul 2014, 23:29

un lucru pe care l-am remarcat cand ti-am vazut pozele dar de care nu am fost sigur si am asteptat sa fac un pic de research: jantele de pe masina sunt "Gaia" pe 16 care s-au pus pe echiparea "Sport Limited" 1P (non facelift). dar masina ta nu e nici Sport (dupa scaunele fata) si e si facelift, asadar pentru un motiv sau altul ai alte jante decat cele originale pe ea.

:drive

cristi_bv
Subiect Autor

08 Iul 2014, 10:29

Salutare!

Mersi de sfaturi baieti, o sa ma uit dupa un astfel de service, de aia am si lansat intrebarea, experienta oamenilor de pe forum este de nepretuit, in ceea ce priveste dotarile, ecranului de pe bord nu stiam ca ii spune maxidot, si intr-adevar are si aux si bluetooth si usb. gamer555 este posibil cu jentile, eu cand am cumparat masina am primit 2 seturi de jenti la fel, probabil ca proprietarul initial a primit un deal de la seat sau le-a gasit la un pret bun. Jentile sunt foarte bune pana acum, am luat cateva gropi (inevitabil) si nu s-au deformat intr-un fel in care sa ma deranjeze la condus.
Firma de led-uri este: CARGOARD si au fost cumparate in carrefour, este o intreaga poveste legata de ele. Voi deschide un thread zilele astea, poate chiar azi daca-mi permite timpul.
Undertacher iti scriu un PM acusica.

cristi_bv
Subiect Autor

18 Aug 2014, 09:29

Salutare,

Am facut thread-ul despre becurile LED, sper ca merge accesat prin acest link:
viewtopic.php?f=15&t=18673

pt service cred ca o sa il fac la DIP motors in Brasov, am inteles ca au si un discount pt membrii formului :yah ceea ce nu e rau deloc

numai bine!