Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

bogdanZ
Subiect Autor

Re: Ibiza FR din tarile calde

18 Iun 2014, 11:14

@bgd, sunt la arabi man, în dubai și e foarte ieftin petrolul aici.
@IamRusu, ms man, abia aștept sa-mi revein un pic cu finanțele și sa încep a schimba câteva chestii la ea.
@doomduke, eu mi-as dori sa o aduc în ro, dar nu știu cât ma costa și care e procedura, ca e tara non_ue și am înțeles ca e mai greu

Am mai văzut una fr pe site aici 2007, 3000 euro, sigur o da pe 2000 :)...poate o ia un prieten, sa fie clubul mare:)

Se găsesc mașini ieftine aici, astea germane, sunt curios dacă ar fi business sa trimit în tara.

gamer555
ClubSEAT Admin

18 Iun 2014, 11:45

nici nu cred ca e o idee buna sa folosesti in romania o masina construita pentru dubai sau invers. climatul e diferit si masinile au diverse piese puse de producator pentru a functiona corect la anumite temperaturi.

bogdanZ
Subiect Autor

18 Iun 2014, 12:18

gamer555 scrie:
nici nu cred ca e o idee buna sa folosesti in romania o masina construita pentru dubai sau invers. climatul e diferit si masinile au diverse piese puse de producator pentru a functiona corect la anumite temperaturi.

Da, la asta ma gândeam și eu, aici mașinile vin cu specificații GCC (golf country community)UAE, Kuwait, Arabia Saudită, Oman făcute sa reziste la temperaturi foarte mari, nisip, praf condiții de desert. Acum nu știu ce se întâmplă cu o mașină de aici dacă rulează la temperaturi scăzute. Posibil sa nu ii placa frigul

raprul3zz

18 Iun 2014, 16:21

Frumoasa foc, sa o stapanesti sanatos. Daca printr-o greseala afli cat te costa sa o trimiti in tara vrem sa stim si noi . :drive
Seat Ibiza 6L 2005 1.4 16v 75cp / BKY

bogdanZ
Subiect Autor

18 Iun 2014, 21:28

O scurta intrebare...

Daca vreau sa comand piese, gen arcuri, kit ambreaj ori alte piese de tuning, trebuie sa caut doar dupa numarul motorului sau si shasiu?
Care e metoda prin care stiu sigur ca se potriveste piesa respectiva?

@raprul3zz , sigur si daca ma sincronizez cu concediul poate ne vedem la adunarea seat de anu asta, cu toate ca o sa vin cu trenu :))

salutari`

raprul3zz

18 Iun 2014, 22:44

@bogdanZ - piesele le poti comanda odata dupa tip motor (BKV sau BJX cred ca ai tu) si serie caroserie. Daca corespund detaliile pieselor dupa ambele criterii e foarte bine. Eu in general merg pe seria de caroserie. Bafta :drive
Seat Ibiza 6L 2005 1.4 16v 75cp / BKY

bogdanZ
Subiect Autor

23 Iun 2014, 14:41

As dori sa cumpar diverse piese gen, intercooler, filtre, suspensii, kit ambreaj etc și vreau sa aflu cu ce mașini se mai potrivesc piesele de ibiza fr

În funcție și de alte masini vreau sa caut shop.uri care vând piese ținând cont ca aici lumea nu știe mai nimic de seaturi
Pana acum am aflat ca se potrivesc câteva de la wv polo și fabia

Mai sunt și alte mărci după care sa ma orientez?

M am uitat pe diverse site-uri, insa preturile de livrare sunt foarte mari(germania 15mil livrare kit ambreaj de pe sachsperformance.com) ebay 130€ pt diverse.

Îmi e greu sa cred aici nu se găsesc piese de ibiza, asa cum vorbește lumea

Stima,

bertzi43
B-82-AJS

23 Iun 2014, 15:03

Tine cont ca s-ar putea sa platesti si vama pentru piesele comandate pe ebay sau alte site-uri

Sent from my HTC One using Tapatalk

Seat Leon 1M Stella,1.6 16v,105 cp...
Imagine

bogdanZ
Subiect Autor

23 Iun 2014, 15:18

Sunt în dubai, și e free tax din câte știu, unele site-uri menționează faptul ca se scade 19% din prețul afidat dacă se trimite în tari non ue. Cu toate astea 15 mil. Tot mi se pare scump.
Cu 15 mil. Merg acasă și iau din ro, beau și o bere Azuga cu ceafa de porc, ca tot nu se găsește mereu porc la musulmani

Înainte sa arunc banii vreau sa verific bine care e cea mai accesibila optiune

doomduke

26 Iun 2014, 13:05

Nu pui o poza cu masina in lumina naturala ? Sunt tare curios cum arata.
SEAT Ibiza Mk3 (Typ 6L)
Color LS5V Azul Lluvia
Engine specifications
1,198 cc 12v, 47 kW (64 PS) / 5400, 112 Nm / 3000 AZQ

dany19940
Moderator

26 Iun 2014, 14:07

Ei, nu gasesti porc acolo !!! Sunt destule supermarketuri unde este la raionul non-muslimi. Spinneys, Choithrams, UnionCoop...de exemplu. Normal ca mai sunt si altele, ca doar s-au deschis o gramada de magazine de cand n-am mai fost. In 2000, ca sa trimiti o masina acasa cu containerul, era in jur de 2000 USD, asta cand ne adunam 4 insi si bagam 4 masini intr-unul. De unul singur...n-am mai intrebat. Probabil mai mult de atat.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

bogdanZ
Subiect Autor

28 Iun 2014, 02:03

dany19940 scrie:
Ei, nu gasesti porc acolo !!! Sunt destule supermarketuri unde este la raionul non-muslimi. Spinneys, Choithrams, UnionCoop...de exemplu. Normal ca mai sunt si altele, ca doar s-au deschis o gramada de magazine de cand n-am mai fost. In 2000, ca sa trimiti o masina acasa cu containerul, era in jur de 2000 USD, asta cand ne adunam 4 insi si bagam 4 masini intr-unul. De unul singur...n-am mai intrebat. Probabil mai mult de atat.

Da, gasesti asa de pofta, da e naspa rau la gust, porc brazilian si filipinez. Ala spaniol e mai ok da nu e peste tot.
Masina vreau sa o trimit acasa la un moment dat, imi e prea draga sa o las aici.

doomduke scrie:
Nu pui o poza cu masina in lumina naturala ? Sunt tare curios cum arata.

Maine o sa fac cateva poze cu ea pe ziua. M am plimbat 4 zile, acu sta in parcare ca nu ma lasa sa o inregistrez fara sa imi platesc amenzile pe cealalta masina, si s-au adunat cam 2000 de lei :|

Am fost in Abu Dhabi sa vad si masina asta > http://tnydu.biz/DOpJJh pt un prieten. Am facut un test drive, S-a prezentat foarte bine. Sunt de schimbat placute frane, facut materialu de pe plafon ca e lasat in jos un pic, ulei, filtre.
Peste o saptamana si-o cumpara. A lasat-o la 9000 de lei gen. Abia astept:D

bogdanZ
Subiect Autor

28 Iun 2014, 02:29

Ma uitam pe site si am vazuc ca a mai aparut un seat http://tnydu.biz/DOpQrj , nu a pus poze, scrie la cai putere 200 - 300.
daca e fr-ul ala din 2000 il ador. Nu stiu sigur, zice ca are 5 usi, da posibil sa fi bifat el prost pe site.

Cere 4000 lei gen, da sunt sigur ca daca merg cu 3000 la el o da. (700 euro.) O sa sun de curiozitate maine sa vad ce zice ala care o vinde.

dany19940
Moderator

28 Iun 2014, 07:05

"Da, gasesti asa de pofta, da e naspa rau la gust, porc brazilian si filipinez. Ala spaniol e mai ok da nu e peste tot.
Masina vreau sa o trimit acasa la un moment dat, imi e prea draga sa o las aici. "

Incearca si kenyan, era gata taiat in cubulete... :hi Usor de gatit, asemanator cu al nostru la gust.

On-topic: arata bine masinuta din DXB, dar pe mine personal culoarea aia in soarele de-acolo nu ma atrage deloc. Am avut numai Toyote si Honde albe si argintii si era destul chin. Patronul avea una bleumarin si se cocea la fiecare intrare in masina. :lol: Neagra...nici nu vreau sa-mi inchipui...
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

bogdanZ
Subiect Autor

28 Iun 2014, 16:19

Am observat ca atunci cand bag in mansalier se aude un "bzzzit" undeva in bord gen in spate la cd player, e un sunet similar cu cel care se aude atunci cand reglezi farurile sa bata mai sus ori mai jos sau cel de regleaza oglinzile.

Faza e ca nu se intampla nimic, adica doar se aude ala foarte subtil (2sec) si atat.

Stie cineava care e explicatia?

Stima,