Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

akula
Subiect Autor

Probleme: Caseta de directie / Zgomote ciudate / Geamuri usi

13 Iun 2014, 14:17

Salut tuturor,

Sunt posesorul unui Seat Ibiza 2004 6L, motor 1.4, 16v, 75CP.
Am o problema, imi curge ulei din caseta de directie! Cam acum 2 luni de zile mi s-a intarit volanul la o curba de 180 grade iar cand am verificat lichidul, surpriza, nu mai aveam :shock: . Am completat atunci cu VW G 004 000 M2 dar astazi deja pica pe langa burduful din dreapta.
Am constatat ca nu mai pot astepta si am cerut niste oferte, cu piesa mea veche la schimb + manopera ma costa ~ 1300 RON, producator TRW.

Intrebari:
0. Ce parere aveti de piesele producator TRW?
1. Sunetele ciudate (fier loveste fier) atunci cand urc o bordura mai repede sau trec printr-o groapa mai adanca pot fi de la caseta de directie?
2. Acum 1 an cand am facut mecanica pe partea fata (se poate vedea in topic-ul masinii) mecanicii mi-au spus ca este posibil ca arcul stanga fata sa fie rupt in zona superioara, nevizibil cu ochiul liber, astfel, avand in vedere spusele lor si sunetele de pe partea stanga cand trec printr-o groapa mai adanca, arcurile se schimba toate 4 odata? Din ce am citit pe google este posibil ca atunci cand se schimba doar cele de pe fata masina sa stea mai ridicata pe fata deoarece arcurile de pe spate sunt mai uzate si respectiv mai moi!?!
3. De asemenea, anul trecut am schimbat si bieletele, acum daca schimb caseta de directie, trebuie sa schimb iar bieletele?
4. Ce ar putea sa mai cauzeze sunete?
5. La cat timp se schimba flansele la amortizori pe fata?
6. Ce pot sa fac la geamuri ca se aud ca toti dracii atunci cand sunt coborate si respectiv inchid usa (am impresia ca se sparg).
7. Atunci cand merg in marsarier ~ 10 m si franez brusc se aude un sunet (lovitura) + senzatia ca rotile fata s-au blocat si masina s-a mai miscat un pic. Ce inseamna asta, bucse bascula defecte? Sau? Si de ce, ca doar anul trecut le-am schimbat :|
8. Ce piese trebuie sa mai am in vedere dupa ce schimb caseta de directie?

Va multumesc,
George
Imagine

Andrei
Admin / PR

Re: Probleme: Caseta de directie / Zgomote ciudate / Geamuri usi

13 Iun 2014, 14:50

Te salut, bine ai venit in ClubSeat. Principala problema ar putea fi de altfel si tamponul de la cutie daca zici ca e fier pe fier...
SEAT Ibiza 6J SC Limited Edition

raprul3zz

16 Iun 2014, 10:41

Salut. Problema mentionata de tine la intrebarea nr. 1 o am si eu. La o groapa sau daca roata dreapta fata prinde o denivelare bate ceva de zici ca se rupe. Am schimbat flansa + rulment amortizor, am schimbat amortizor - NIMIC. La 2 luni am schimbat inca odata flansa+ rulment amortizor ca un "mecanic" a spus ca de acolo e ( ma gandeam ca e materialul prost la prima achizitie ) - NIMIC. Aaa da, la intrebarea nr. 7 - la fel simt si eu , la mers in marsalier cand franez sa opresc simt ca e un joc undeva ( aud o mica bataie ).
Astept si eu raspunsuri de la tine sau alt membru care cunoaste problema.
Seat Ibiza 6L 2005 1.4 16v 75cp / BKY

iAmRuSu

16 Iun 2014, 12:23

akula scrie:
6. Ce pot sa fac la geamuri ca se aud ca toti dracii atunci cand sunt coborate si respectiv inchid usa (am impresia ca se sparg).

Da si eu am problema asta, este un scartait tare ciudat si ascutit :) .
Honda Civic 1.8 i-VTEC Type S Deep Pearl Bronze / Stock
Saab 900NG 2.0 Turbo / Negru / Stock(SOLD)
Seat Ibiza 6L 1.2 12v BXV / Argintie / Stock(SOLD)

dany19940
Moderator

16 Iun 2014, 12:40

El nu se refera la scartaitul de la coborare/urcare, ci la zdranganeala ce se aude cand sunt coborate si inchizi usile. Ca si cum geamul nu mai sta pe sine sau nu e prins in clemele de la macara.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

akula
Subiect Autor

17 Iun 2014, 09:52

Din pacate, pentru modelul asta de masina, producatorul TRW vinde casetele de directie fara capete de bara, fara burdufe si fara bielete de directie si astfel am amanat achizitia de arcuri, flanse respectiv rulmenti.
Cost final caseta de directie (cu caseta mea la schimb) + bielete directie + capete de bara + lichid hidraulic + geometrie + saboti spate + manopera = 1640 RON :cry:

Referitor la sunete / batai fata pana nu schimb arcurile + flanse + rulmenti mecanicul nu se poate pronunta.
Referitor la jocul geamului care apare atunci cand este coborat si usa este inchisa mi s-a recomandat sa schimb macaralele :|
Referitor la zgomot care apare atunci cand merg in marsarier si franez, s-au verificat bucsele si sunt bune.

Mai nou am constatat ca racordul flexibil este rupt.

raprul3zz ai putea sa schimbi si arcul pentru ca este posibil sa fie rupt in zona superioara unde nu este vizibil cu ochiul liber si posibil si de aici sunetele / bataile (se aseaza arcul pe pozitie - explicatia unui mecanic de la dealer Seat).

O zi buna,
Imagine

doomduke

17 Iun 2014, 10:44

akula ai bagat foarte multi bani in masina asta, felicitari si sper sa o aduci pe drumul cel bun.
SEAT Ibiza Mk3 (Typ 6L)
Color LS5V Azul Lluvia
Engine specifications
1,198 cc 12v, 47 kW (64 PS) / 5400, 112 Nm / 3000 AZQ

raprul3zz

17 Iun 2014, 15:16

Posibil sa ai dreptate Akula cu arcul. Am un arc nou, ramane sa il schimb. Mai am si eu multe "bube" de care trebuie sa ma ocup. Bafta in rezolvarea problemelor.
Seat Ibiza 6L 2005 1.4 16v 75cp / BKY

bgd_b92
Bogdan

17 Iun 2014, 16:33

Salut, caseta de directie se reconditioneaza ; mie mi-au cerut la ibiza 400 lei cu tot cu manopera si aveam si garantie ; uite aici http://www.serviceautoaparatori.ro/contact baietii sunt seriosi si lucreaza bine ;am auzit numai de bine despre ei de aceea am mers si eu acolo ; cel mai bine mergi la ei sa iti faca o constatare generala ; in cazul in care dau kix, iti returneaza banii ( le ceri asta, normal, le spui de la inceput ) ; arcurile se schimbe pereche ; flansele scartaie peste denivelari cand sunt duse iar bucsele din ele incep sa trosneasca sa faca poc poc poc la virat pe loc sau in mers ; problema s-ar putea sa fie de la macarale ; daca se demonteaza, se constata si se rezolva ; dar mecanicul tau vad ca nu s-ar baga la asa ceva asa ca mai bine schimba-l ;

akula
Subiect Autor

17 Iun 2014, 17:47

Multumesc pentru raspunsuri. Din pacate la reconditionare se ofera doar 6 luni maxim 1 an garantie, de aceea am preferat sa merg pe varianta de "reconditionata de producator" ca cel putin asta inseamna atunci cand achizitionezi una la 1200 - 1300 ron cu piesa ta la schimb.
Legat de celelalte zgomote pe fata, o sa schimb tot ce a mai ramas de schimbat:
- arcuri
- amortizoare
- flanse
- rulmenti
Tot ce imi doresc este sa nu fie de la planetara ca atunci devine nasoala situatia.
Legat de zgomotele de la geamuri nu stiu unde sa merg sa imi faca cineva o constatare, ca asa cum zici si tu bgd "schimba macaralele" poate sa zica oricine.
Din pacate nu am gasit in sectorul 2 un service care sa ma poata ajuta la capitolul "greierasi".

Multumesc,
Imagine

bgd_b92
Bogdan

17 Iun 2014, 19:18

Incearca sa iei legatura cu colegul Al Bundy ;
eu personal nu as da atatia bani pt o alta caseta + a mea la schimb..pt ca ei nu fac altceva decat sa o reconditioneze la randul lor pe a ta; daca ti se ofera garantie 6 luni nu inseamna ca doar atat te tine ; varul meu a reconditionat caseta, a mers 3-4 ani fara probleme, apoi a vandut masina si problema nu a reaparut ; dar desigur, alegerea iti apartine ; cat despre macara, mi-am dat cu parerea ; am avut si eu o problema asemanatoare dar la o alta masina ;

akula
Subiect Autor

17 Iun 2014, 19:51

Pai asta zic si eu mane decat sa fac reconditionare pe caseta mea sa ma tina 6 luni, mai bine merg pe varianta cu producatorul unde primesc garantie 2 ani. Cand o sa imi refac bugetul o sa iau legatura cu colegul mentionat de tine.

Multumesc,
Imagine

bgd_b92
Bogdan

17 Iun 2014, 20:26

Nu ai inteles, am spus tocmai opusul ; nu as da 1400 leu sau cat ai zis tu pt o alta caseta reconditionata ;
Daca de la baietii astia primeai garantie doar 6 luni nu inseamna ca dupa 6 luni si o zi te lasa ; te poate tine 4-5 ani si 150.000 km fara probleme
Decizia e a ta. Bafta

akula
Subiect Autor

17 Iun 2014, 21:24

Am inteles! Dar era un risc pe care nu voiam sa mi-l asum. Corect ce zici, poate sa te tina 4-5 ani, dar poate sa te tina 7 luni. Nu am vrut sa imi asum acest risc.
Imagine

Giully4u

31 Aug 2016, 08:46

Salut,

A schimbat cineva caseta de directie de curand? Am joc in bucsa si se aude o bataie cand e drumul mai prost.
As vrea sa o schimb, dar nu stiu daca cele la 1000-1500 lei sunt noi sau reconditionate. 3000+ nu sunt dispus sa dau pe una noua.
Ar mai fi varianta sa o reconditionez, dar nu stiu cata incredere sa am, avand in vedere ca a mai fost reconditionata (din deviz imi dau seama ca din cauza unui burduf spart a ruginit axul cremalierei si pierdea lichid din cauza asta).

Aveti recomandari? :D

Ps. E vorba de Ibiza 1.9 Tdi 2007
Seat Ibiza 6L, 1.4 16v, BBY, 2003
Seat Ibiza 6L, 1.9 TDI AXR, 2007 Imagine