Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

bluestyle
Subiect Autor

CHIP BOX - Pro sau Contra?

12 Iun 2014, 18:00

Salut. De curand si-a achizitionat un prieten un CHIP BOX pentru o Fabia 2 cu motor de 60 CP. Este foarte multumit de investitie, a spus ca se simte surplusul de putere ba chiar a reusit sa rupa aderenta la schimbarea in treapta 2.

Un asa Chip Box promite cu 30% mai multa putere si un consum mai mic.
Voi ce parere aveti? Este ok sau nu? Ce riscuri sunt?

Am gasit asa ceva si pentru Seat Leon 1.6 benzina -> http://www.ebay.de/itm/Chiptuning-SEAT- ... 4acd6e65fe

bgd_b92
Bogdan

Re: CHIP BOX - Pro sau Contra?

12 Iun 2014, 18:20

S-a mai discutat..dar nu stiu exact unde, acum scriu de pe telefon ; in principiu e o prostie..trimite informatii false in ecu ( il pacaleste ) ; eu sunt contra ; depinde daca prietenul tau a facut teste concludente si inainte..abea rup eu aderenta cu 100+ cp..asta pe aproape aceeasi caroserie..eu nu cred ca va rupe el aderenta in treapta 2 vreodata..decat pe gheata..

nmihai67
Michel-Angelo

12 Iun 2014, 18:23

La benzinare nu o sa primesti decat intentii si impresii.
La motoarele cu turbo, acolo DA!
Motorul nu are ce sa pateasca, acest tip de "tuning" nu depaseste limita de siguranta a producatorului.
Pune-l si bucura-te.
Ps. Ambreajul trebuie sa nu fie "obosit" !!!! :drive
Dar sa nu uiti: nu este un chiptuning autentic, ci doar niste informatii "false" catre motor-ECU....despre consum nu cred ca v-a scadea!
30% crestere putere este doar in caz ideal, te vei alege cu ca. 5-10%, parerea mea!.
Daca ma rogi - o sa incerc !
Daca nu pot - o sa caut!

Seat Toledo 1.9 TDI Signo - ASV - 140 CP - ESP - 2002

dany19940
Moderator

12 Iun 2014, 20:00

Cand va creste puterea cu 25 de cai si cuplul cu 65 Nm la benzinare aspirate...vor zbura elefantii, nu doar porcii :lol: si mai ales motorul AKL cum scrie acolo...Eu am facut tuning clasic la ambele masini si banuiesc ca cresterea a fost de 10-12 CP dupa cum simt eu, ca n-am avut dyno sa fac. Dar mai mult de atat nu se poate. Cu atat mai mult motoarele de 60 CP sa ajunga sa rupa aderenta in treapta 2...cusuta cu ata roz cu picatele verzi fosforescente, sa fie vizibila de la distanta... N-am incercat la Arosa, care are greutatea comparativa cu Skoda aia, dar cu putere aproape dubla. Poate daca o turez la 7000 rpm la cat merge acum intre trepta 1 si 2 !!! Pacaleala senzorului de aer nu se cheama tuning, ci crestere de consum doar. Nu recomand asa ceva nici macar la diesele cu turbo...Discutii pe tema asta vor fi mereu, mai ales ca e destul de ieftin fata de un tuning clasic.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

Mylux

12 Iun 2014, 20:20

Din nou bine punctat Dany. :salute:
LEON 1.4 16V Kit FR
MM 07 ZZR

''Life Is Not A Single Player Game''.

tekolinooo

12 Iun 2014, 22:55

Rupi aderenta pe a doua cand rupi si ambreiajul. Nu e bine sa o forteze, puterea nu se vede dupa schimbatul vitezei, se vede pe reprize. Indicat este ca daca vrei poti face o remapare, dar una corecta, in sensul ca pentru optimizarea motorului si consumului. Eu m-am potolit, din benzinare aspirate nu scoti nimic nici cu gheata carbonica in filtru :)) De chip deja nu mai zic :d
Oricum, te-au informat corect colegii de mai sus, si eu am decis ca producatorul a pus destui cai pt motorizarea asta

cristimoise

13 Iun 2014, 01:19

60 cai si remapare? benzinar ? serios in cel mai bun caz iei 6 cai, nu se justifica asa ceva, poate un soft de consum.

dany19940
Moderator

13 Iun 2014, 07:37

Cristi, nu remapare, ci pacalire ordinara a ECU-ului. Remapare deja e altceva.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

cristimoise

13 Iun 2014, 12:39

tot aia e, nu se merita, oricum un powerbox nu va da putere mai mare decat o remapare facuta calumea, plus ca la o repamare cunsumul scade iar la powerbox nu cred ca se intampla asta

Nitrosoxide

13 Aug 2014, 10:10

Eu recunosc nu stiu cum este power box-ul, insa nu am o parere buna, si merg sigur pe resoft de ECU, unde desigur putere si consumul sunt influentate de managementul dat de ecu si injectoare.
Seat Leon Top Sport 1.8T 20v 2004