Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

soringrig
Subiect Autor

deschidere cu cheia usa stanga fata

08 Iun 2014, 23:53

Am patit o belea cu butucul de cheie. s-a spart ceva pe acolo, un fel de jug pentru limba care actioneaza modulul.
Asa ca acum cheia se invarte dar nu si limba aia, deci usa nu se deschide/inchide mecanic.
pe net am gasit ceva kituri de reparatie dar numai pentru 1M.
are cineva o rezolvare? fara service, desigur. :lol:

cu multumiri anticipate
Imagine

nmihai67
Michel-Angelo

Re: deschidere cu cheia usa stanga fata

09 Iun 2014, 04:32

Nu cred ca am inteles ce anume s-a rupt. Poate e bine sa incercuiesti cu rosu piesa respectiva, in poza afisata.
Ce pot sa-ti spun: eu am cumparat un chit pentru 1M...dar o porcarie imensa! Acolo este vorba de 1-2 mm toleranta! Chitul nu indeplinea cerinta: sub nici un fel. Asa ca am demontat complet totul, niste arcuri minuscule, si foitele de profil cheie. Am depietrificat, curata, uns si remontat totul. A mers si functionat perfect. Pietrificaea se petrece de la spalarile masinii SI de la NEintretinerea butucului !!...cu diverse spray-uri necesare!
Asa ca bafta, si dezmembrarile sunt o cale buna...skoda oktavia 2, golf5 se potrivesc probabil la acea piesa. Tu pastrazi doar foitele amprentei pentru cheia ta!!
Daca ma rogi - o sa incerc !
Daca nu pot - o sa caut!

Seat Toledo 1.9 TDI Signo - ASV - 140 CP - ESP - 2002

soringrig
Subiect Autor

09 Iun 2014, 12:52

revin:
limba care actioneaza broasca are niste urechi.
urechile intra in niste fante, (jug i-am zis io), care sunt invartite de cheia introdusa in butuc.
ei, piesa aia cu fantele alea s-a rupt, si acum, degeaba invartesti butucul cu cheia, ca nu se transmite miscarea la limba aia de actionare.

poza cu detaliu ar fi asa:

Imagine

soringrig
Subiect Autor

09 Iun 2014, 12:55

deci la kitul de reparatie sa nu ma bag. multam :-)