Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

raulraymond
Subiect Autor

Detailing exterior

05 Iun 2014, 10:10

Banuiesc ca exista multa lume pe forum care tine la aspectul masinii sale, in special exteriorul, eu unul stiu ca tin la aspectul exeterior si ajung sa o spal saptamanal daca nu chiar de 2 ori pe saptamana, spalarea facand-o eu, la spalatoriile manuale. Eu unul sincer m-am saturat de agaricii de la spalatorie, care au o durere in fizic cand vine vorba de spalat masina, de multe ori plec de la spalatori cu praguri murdare, cu fundul barii spate murdare sau mai stiu eu cum. Si pe langa acea durere, daca vine unul cu un bmw sau mertan mai nou sau orice altceva sa isi da interes, i-o sufla si cu aer dupa ce e stearsa, etc, si cand vin eu, "vax albina" interes, sau oricare altul cu o masinuta mai "low budget" din punctul lor de vedere.

Am vrut sa deschid acest topic (nu am vazut altul) in speranta ca mai gasesc omuleti care isi spala singuri masina, de a ne impartasi ideile despre ce sampoane folosim, ce lavete, bureti, manusi, etc.

Pana acum am avut ceva sampon no-name cumparat din Auchan, pt spalare am o manusa cu microfibre, iar dupa spalare pt uscare am 5 carpe tot cu microfibre cu care o sterg. Urmeaza sa imi iau o carpa din piele de caprioara.

Toate cele bune :hi
Seat Leon 1M 1.6 16V 105 Hp FR Look
"Oricat de putine activitati as avea, mi-ar ocupa tot timpul"
"The greatest pleasure in life is doing what people say you CANNOT DO"

HUNTER
HUNTER

Re: Detailing exterior

05 Iun 2014, 10:14

ia arunca un ochi aici...Toni e profesor :hi
http://weekenddetailer.blogspot.ro/

raulraymond
Subiect Autor

05 Iun 2014, 10:44

Da, mai vazusem undeva acest topic. Dar, in RO banuiesc ca nu se gaseste, cel putin eu am cautat si nimic. Am tot vazut ca cei de la ma fra sunt cautati in materie de detailing.

Astept si alte pareri

:hi

bertzi43
B-82-AJS

05 Iun 2014, 14:57

Cauta meguiars sunt produse profi.
Daca cauti o spalatorie mai ok si ii mai mustruluiesti pe angajati cand nu iti convine ceva or sa se poarte altfel a doua oara:P
Oooh iar a venit nebunul ala care face urat :)) si o sa iasa treaba buna pe banii tai :)

Sent from my HTC One using Tapatalk

Seat Leon 1M Stella,1.6 16v,105 cp...
Imagine

bgd_b92
Bogdan

05 Iun 2014, 15:45

Si eu o spal la curte saptamanal ; am un sampon care are si ceara din Cora ; e 7 lei si imi ajunge mult si bine..este super bun..nu imi vine sa cred ca doar atat costa ; daca vrei ii fac o poza cand ajung poate il gasesti ; lichidul e galben si e de regula 7,99 lei parca sau 6,99 lei ; de spalat, cu o carpa de microfibra si de uscat cu o piele de caprioara ; din cand in cand cate o ceara solida ( de 2 ori pe an ) si arata brici :hi eventual o solutie de intretinut anvelopele ca sa luceasca si alea frumos si..cu 30 lei o speli saptamanal ~3 luni de zile :hi mai sunt si unii obsedati care muncesc la masina pana le vine rau..eu numai fac asta..am facut la YBZ si numai puteam...am muncit o zi intreaga ;
uite ceva frumos a facut baiatu' : http://www.clubopel.com/viewtopic.php?p=1697342#1697342 l-am intrebat eu cum si ai pe aceeasi pagina si explicatiile in caz ca nu ai ce face :yh

tekolinooo

05 Iun 2014, 22:33

din cate stiam pielea de caprioara nu este cea mai buna solutie de sters. Daca vrei solutoe de quick detailing si curatare mergi pe Optimum no rinse sau Wolf's Chemicals , ambele nu lasa urme si nu fac spuma. Se curata usor si rapid iar apoi o laveta de buffing si va arata ca oglinda. :)

bgd_b92
Bogdan

06 Iun 2014, 06:07

Eu am renuntat la a mai investi in solutii, carpe speciale si toate draciile ; mai mult de o ora nu dureaza pana se pune nitel praf pe ea..asta daca sta in curte, ca daca ma intorc cu ea de la spalatorie e inevitabil..cica ar zgaria pielea de caprioara..eu nu prea cred asta ; parerea este ca zgarie atat timp cat nu e spalata din timp ; cu o laveta de microfibra trebuie sa o stergi de 3 ori pana absoarbe toata apa..

Radu Tamas

06 Iun 2014, 07:08

Mda.bgd are dreptate,mai ales la masini inchisi la culoare maxim o ora si ii prafuit,lavetele cu microfibra absoarba apa bine si din prima daca lasi un pic sa se usuce masina un pic,timp standard la mine e o tigara! :yah si dupa aia ajunse sa sterg odata cu laveta respectiva.
Toledo 1M;Black Magic;105 CP;Normaly aspirated;LOVE IT!!

bgd_b92
Bogdan

06 Iun 2014, 13:43

@mylux : uite de asta ziceam ; am fost azi cu Dan in cora ; si-a cumparat si el ; 6,99 lei :yah
Imagine

raulraymond
Subiect Autor

06 Iun 2014, 13:47

spre norocul meu pe alb nu se vede asa repede praful :tongue . In Mures cum inca nu avem Cora, am decis sa merg pe produsul celor de ma fra
Imagine

Produsul are in el si ceara, ca si cel care l-ai trimis tu bogdan, nu e 6.99, este 17.63 transport inclus. Il voi comanda saptamana viitoare si revin cu pareri.

bgd_b92
Bogdan

06 Iun 2014, 13:55

Scuze, raul, pt tine era mesajul cu samponul :yh

raulraymond
Subiect Autor

06 Iun 2014, 15:53

:yh am vazut dar am stiut ce ai vrut sa zici ;)

tekolinooo

06 Iun 2014, 20:25

Nu este adevarat. Eu am un Autoglym radiant wax, am aplicat doar o singura data si inca se tine, o spal si nu o ceruiesc la spalatorie. Daca ai grije unde o speli, cum si cu ce, produsele de detailing fac treaba foarte buna. Daca mergi pe ceara solida finish kare te va time minim 1 luna, daca faci lunar treaba asta dupa 3 luni ai o crusta solida pe masina, care ti-o apara inclusiv de pietricelele sau praful cu care te lovesti in mers.

bgd_b92
Bogdan

07 Iun 2014, 07:16

Ieri nu prea aveam ce face asa ca i-am dat si eu o ceruire ; de regula o fac de 2 ori / an ; poze mai tarziu :)

umfrider
Andrei

07 Iun 2014, 07:41

Eu folosesc shampon Meguiars gold class , manusa cu microfibra + 2 galeti una cu apa curata ,una cu shamponu,si de sters cu laveta absorbanta dupa spalare aplic pe geamuri un rain repellent.
http://www.perfectlycleaned.co.uk/ekmps/shops/danesfield/images/meguiars-gold-class-shampoo-and-conditioner-473ml-158-p.jpg