Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

prapadila
Subiect Autor

Ma despart de Leon...

03 Iun 2014, 14:45

Salutare colegi!

Voi pune la vanzare Leonul meu, stiu!...am mai spus-o odata dar am primit ceva oferte ridicole asa ca am pastrat-o. Mai ales ca masina de servici mereu ma lasa pieton si tineam Leonul ca "rezerva".

Se intampla ca sa primesc masina de servici noua si nu are sens sa o mai pastrez pe a mea ca rezerva. O voi duce in tara unde...va sta pana o sa merg eu pe acolo. Adica as folosi-o vreo 2-3 saptamani din an.

In concluzie, ce este si logic, o sa o vand.

Despre masina de servici...ai mei sefi au fost destul de neglijenti cu mine. In sensul ca, sunt tanar!...imi iei un Ford Focus de 1.6 Diesel (pana aici e acceptabil) dar 90 CP?????
Sunt un pic dezamagit!...dar in fond, nu de Dacia.

Eu am visat la BMW seia 1, sperat la un Golf 7, mi-au spus ca sunt multumiti de Opel Astra...si cand am acceptat ideea de a conduce un Opel...mi-au dat vestea: Ti-am comandat Ford Focus Anniversary 1.6 Diesel 90CP.

Stie cineva ceva despre masina asta? habar nu am.

Hai noroc si...o sa accept ideea ca atata timp cat are 4 roti care se invart, si e gratis, e bun orice!

:cheers
Seat Leon Facelift 1.4 TSI Stylance -magico black CJ 13 PZY

Radu Tamas

Re: Ma despart de Leon...

03 Iun 2014, 15:52

o data am condus una,era combi.Dupa ce intra suflanta se misca destul de bine dar pana at :yh "mananci un paine" asa ca daca esti atent sa nu scada turatia cu mult (adica la dieselurile in general) ii foarte ok!
Toledo 1M;Black Magic;105 CP;Normaly aspirated;LOVE IT!!

bgd_b92
Bogdan

03 Iun 2014, 16:22

Focusul e mai ok decat astra H din punctul meu de vedere ;acum depinde despre ce focus vorbim...focus2, focus2 facelift sau focus 3 ? cred ca e vorba de 2 facelift ?! e ok masina, motorul de 1.6 tdci e rafinat si fasnet pt 90 cp, foarte economic si are un cuplu bunicel ( 215nm / 1750 rpm ) ; pe la 2200 rpm simti ca incepe sa traga ok ; daca era cel de 110 cp era piesa ; acum depinde de de restul dotarilor pe care le are ; tinuta de drum este super ok

prapadila
Subiect Autor

03 Iun 2014, 17:33

Nu am vazut inca masina!
Eu la jumatatea lunii merg in tara, o sa duc Leonul si ma reintorc cu Fordul.
M-a sunat seful sa imi spuna ca a comandat-o, e la Bucuresti si ca daca pana la jumatatea lunii cand ajung eu in tara nu soseste masina La Maramures (de acolo e firma la care lucrez) va trebui sa merg eu dupa ea.
Acuma, ma gandesc ca e noua, ca e modelul nou (care nu mai e foarte nou)... Culoare nu stiu ce culoare este. Sper doar sa nu fie gri metalizat ca in rest accept orice.
Sunt curios despre ea. O sa va scriu impresiile.
Din start designul nu imi place, deloc chiar, atat la exterior cat si la interior. Aud insa ca are o tinuta de drum foarte buna... totul e de vazut.

prapadila
Subiect Autor

03 Iun 2014, 18:32

Ma uitam pe aici si vad ca la modelul nou nu este versiune de 1.6 TDCi 90CP si 5+1 viteze ci de 95CP.
Inseamna ca este modelul anterior... si jur! Spuneam ca nu as cumpara niciodata masina aia. Spatele zici ca ii este taiat cu drujba.
Sunt tare suparat!... S-ar putea sa imi dau demisia! :yh glumeam...
Dezamagit!... Si asa nu imi placea ideea de Ford Focus, mai e si versiunea anterioara ceea ce inseamna ca e la mana a doua.

gabriel-v

03 Iun 2014, 19:04

or mai exista moedele anterioare de masini prin reprezentante, cele care nu s-au cumparat, nu cred ca vreo firma serioasa ar cumpara masini la mana a doua :hi

prapadila
Subiect Autor

03 Iun 2014, 20:12

gabriel-v scrie:
or mai exista moedele anterioare de masini prin reprezentante, cele care nu s-au cumparat, nu cred ca vreo firma serioasa ar cumpara masini la mana a doua :hi

Asa ma gandesc si eu. Mai ales ca daca firma e din Maramures, cumpara o masina la mana a doua din Bucuresti?
Dar nah...nu poti stii pana nu vezi.

prapadila
Subiect Autor

07 Aug 2014, 23:39

Salutare prieteni!
Ce mai faceti?
Cu parere de rau va spun ca am vandut masina din semnatura. Sper ca cine a cumparat-o sa o ingrijeasca la fel cu am facut si eu.
Daca se poate, as vrea sa mai raman pe acest forum pentru a va putea urmari in continuare. Nu este exclus ca pe viitor sa cumpar din nou un seat.
Acum conduc un Ford Focus din 2010 motor 1.6 TDCI 90CP care e suficient de sprinten iar la consum e ok 5,9 mixt. Masina este a firmei, este luata prin leasing operational si pentru 2 ani va sta la mine...Dupa asta, daca o sa fim sanatosi, sper sa imi dea voie sa o aleg eu pe urmatoarea.
Impresii si comparatii nu stiu, ma plangeam de plasticele din interiorul Leonului insa nici Focusul nu sta mai bine la punctul asta. La motoare nu ma bag deoarece unul era un TSI rafinat iar altul un TDCI mai galagios. Ne-am imprietenit pot spune.

Va salut!

sebi_pop

08 Aug 2014, 22:42

Buna tuturor!

masina lui prapadila a ajuns la mine :cheers E onoare sa intru si eu in clubul vostru!

Si prapadila, poti sa fii sigur ca o sa am foarte mare grija de ea :wink:
Seat Leon Facelift 2011, 1.4 TSI Style -magico black BH 99 SBI

gamer555
ClubSEAT Admin

08 Aug 2014, 22:47

threadul este deschis gresit in aria 1M si se inchide. sebi, poti face un thread de prezentare pe aria 1P :wink: