Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

Roger
Moderator

Re: Cumpar bara fara seat leon fr 1m

05 Iun 2014, 13:10

m-ai spart cu poza asta :yh
eu intrebam de poze cu piesele pe care le are la vanzare, demontate de pe masina

Leonte
Subiect Autor

05 Iun 2014, 13:57

Nu le are demontate, nu ar trebui sa aibe toate ghidajele dak e montat pe masina? Nu ma pricep , nu stiu exact de ce ghidaje am nevoie. Am vb cu el la telefon si mia zis k e complet. Nu stiu ce sa fac

Roger
Moderator

05 Iun 2014, 14:22

Teoretic da, ar trebui sa aiba tot.
In cazul asta, mergi acolo si demonteaza tu de pe masina barile, pragurile si eleronul.
La bara fata iei asa:
- bara cu toate grilele, ai grija la cea de sus sa nu rupi piciorusele
- coltarele de la aparatorile de noroi care fac legatura cu bara. Sunt 2 cate unul pe fieacare parte
- suportii/ ghidajele care sunt pe aripi, cate unul pe fiecare parte
- toate saibele si suruburile pe care le demontezi
- proiectoarele nu-ti trebuie ca ai deja si sunt la fel. Aici poate-ti mai face reducere

La bara spate iei asa:
- bara cu capacul de la carlig
- prelingirea de la interior, cate una pe fiecare parte. Sunt in forma de L
- ghidajele. Sii astea tot pe aripa sunt, cate unul pe fiecare parte
- toate saibele si clemele

La praguri, sa iei toate suruburile si eventual clemele de pe caroserie, chiar daca sunt nituite. Mai sunt niste prinderi de plastic pe sub masina, le iei si pe alea.
La eleron, il iei cu tot cu stop cu mufa si cu cele 3 piulite.

Leonte
Subiect Autor

05 Iun 2014, 15:57

mda... deocamdata dispun de 300 de euro ... vreau initial sa cumpar doar bara fata dar zice k nu da separat k dupaia numai cumpara nimeni bara spate si praguri..... roger eu am oglinzi manuale la masina aia din dreapta e mica ma gandeam si la un set de oglinzi lacrima am gasit pe net dar sunt electrice... merge facuta ajustarea de la electric la manual?

Roger
Moderator

05 Iun 2014, 16:52

Exista modelul lacrima si manuale.
Eventual vezi si aici un topic asemanator: viewtopic.php?f=44&t=18251

Leonte
Subiect Autor

23 Iun 2014, 14:49

Up

Leonte
Subiect Autor

26 Iun 2014, 11:52

Up

lokittofr

27 Iun 2014, 01:11

Leonte scrie:
mda... deocamdata dispun de 300 de euro ... vreau initial sa cumpar doar bara fata dar zice k nu da separat k dupaia numai cumpara nimeni bara spate si praguri..... roger eu am oglinzi manuale la masina aia din dreapta e mica ma gandeam si la un set de oglinzi lacrima am gasit pe net dar sunt electrice... merge facuta ajustarea de la electric la manual?

!!Daca pot sa te mai ajut cu o parere/experienta ajustarea de la manual la electric se poate face dar iti trebuie o multime de piese OEM ca sa lasi totul ok ca si cum ar fi din fabrica cu optiunea respectiva,din cate imi aduc aminte cand am facut la mine asa-zisa ajustare am schimbat urmatoarele:

Pentru masinile cu echipare comfort 1C0...(2002-2006)(in cazul meu)
-ambele oglinzi complete evident electrice si cu pliere tip lacrima sau dreptunghiulare
-motorasele de la geamurile din fata stanga-drapta sau modulele de la motorase cu codurile 1C0 959 801 B si 1C0 959 802 C.
-cablajul complet de la ambele portiere stanga-dreapta care au respectivele mufe pentru oglinzi si buton de pliere la cablajul din stanga
-butonul de pliere cu tot cu suport si butoanele de la cele 4 geamuri(chiar daca nu ai geamuri electrice spate)
-fata de portiera stanga cu decupajul mare pentru butoanele de 4 geamuri electrice.

Pentru masinile cu echipare comort 1J0.. (1999-2002)
-ambele oglinzi complete evident electrice si cu pliere tip lacrima sau dreptunghiulare
-motorasele de la geamurile din fata stanga-drapta sau modulele de la motorase cu codurile 1J0 959 801 B si 1J0 959 802 C.
-cablajul complet de la ambele portiere stanga-dreapta care au respectivele mufe pentru oglinzi si buton de pliere la cablajul din stanga
-butonul de pliere cu tot cu suport si butoanele de la cele 4 geamuri(chiar daca nu ai geamuri electrice spate)
-fata de portiera stanga cu decupajul mare pentru butoanele de 4 geamuri electrice.

Apoi totul este plug&play si functioneaza din prima fara nici un fel de activare sau vagcom
!Stima
Diferentele dintre un copil si un adult sunt jucariile si preturile lor.!!
No Turbo ..no party!!!!Imagine

dany19940
Moderator

27 Iun 2014, 07:00

Lokitto, el vrea de la electric la manual din ce-am inteles eu, nu de la manual la electric.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

Leonte
Subiect Autor

02 Iul 2014, 17:35

up