Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

saibot
Subiect Autor

Probleme pompa de motorina din rezervor.

29 Mai 2014, 08:08

In urma unor zgomote ciudate venite din zona rezervorului, un fasait similar cu o pana de cauciuc, am facut ceva cercetari si se pare ca problema o reperezinta pompa de motorina.
Sunt mai multi posesori de 2.0 TDI(Seat , Skoda, VW) care au reclamat problema si se pare ca este o problema cunoscuta, fiind un lot de pompe cu probleme. Acestea se schimba pe garantie existand se pare si o campanie in acest sens in tari ca Ungaria, Germania, Norvegia, Anglia...probabil si altele. Am sunat la reprezentanta si evident nu stiu nimic despre asta insa am programare pentru verificare si daca se constata defect inlocuire pe garantie.

Va recomand sa verificati daca aveti un zgomot similar venind din zona rezervorului si sa actionati preventiv, in caz contrar riscati sa ramaneti cu masina in drum. Zgomotul devinde mai intens dupa ce se merge o perioada cu masina.

Problema a fost identificata la modelele 2.0 TDI 150 si 184 cp de pe Seat Leon, Skoda Octavia si VW Tiguan
2015 Seat Leon Cupra 280

clinlin

Re: Probleme pompa de motorina din rezervor.

05 Iun 2014, 10:49

@saibot, in cazul tau ce au spus oamenii din service?
Seat Leon FR '14, 2.0TDI 184CP

saibot
Subiect Autor

07 Iun 2014, 09:43

Cei de la Pex Ploiesti au spus ca in opinia lor zgomotul nu e normal si trebuie schimbata pompa. Au facut un film cu masina pe elvator unde se auzea foarte clar zgomotul si l-au trimis la importator. Acesta fiind mai surd au spus ca in opinia lor cat timp merge motorul pompa nu are nimic, insa sa fac un film si din interior unde sa se auda doar pompa.
Am mai facut inca un film din interior si acum au sus sa verifice cu manometrul daca este corecta presiunea si nu cumva e infundata tragerea!!! care nu are cum ca are sorb, in fine...moduri diferite de a lungii rezolvarea
Nu am mai ajuns sa fac testul ca sunt f ocupat acum. Probabil ca va iesi ok presiunea si pe urma vedem ce mai inventeaza...
2015 Seat Leon Cupra 280

saibot
Subiect Autor

07 Iul 2014, 13:53

Azi s-a schimbat pompa pe garantie. Acum e liniste :)

Sunt foarte multumit de reprezentanta PEX din Ploiesti. Au fost foarte receptivi si s-au implicat in solutionarea problemei pe garantie desi nu am cumparat masina de la ei. Pe mine m-au castigat ca si client. Toata operatiunea de schimbare a pompei a durat 30 min :)
2015 Seat Leon Cupra 280

gamer555
ClubSEAT Admin

07 Iul 2014, 14:00

ai putea sa postezi un filmulet cu acel sunet ? chiar sunt curios despre ce e vorba, sa stiu ce sunet ar trebui sa ascult.
pt dealer :hi

saibot
Subiect Autor

07 Iul 2014, 14:25

Nu se auzea mereu la fel. In mare parte fasaia ca si cum ar fi fost pana de cauciuc. Cel mai bine se aude din afara, langa rotile din spate.
Cateodata insa se auzea ca un zdranganit, ca in filmulet : https://www.youtube.com/watch?v=ytLyDA8XBv8
2015 Seat Leon Cupra 280