Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

ady_r0
Subiect Autor

Sigurante sau altceva ?

26 Mai 2014, 20:25

Am un leon 1.9 TDi din 2008 si am urmatoarele probleme: becul de marsarier se aprinde doar cand vrea el, stergatorul spate merge doar cand vrea el, bricheta la fel, unul din becurile de la numar la fel, cand inchid masina din telecomanda avariile se aprinde doar cand au ele chef, chestia e ca atunci cand se intampla sa mearga una din ele, merg toate ( cand merge bricheta, merge si becul de la marsarier, stergator, etc ). Acum 2 sapt mi s-a ars acea rezistenta de la AC si mergea doar in treapta 4, am fost la cineva si mi-a schimbat-o iar ieri s-a ars iar si nu am dat drumu la aer decat de vreo 4 ori. Am verificat sigurantele si par toate ok, aveti idee de la ce poate fi si cam cat ar costa? O sa ma duc la service dar vroiam sa aflu cateva pareri inainte. Multumesc

BOGY26
Bogdan

Re: Sigurante sau altceva ?

26 Mai 2014, 21:21

Eu zic sa pui testerul si vezi ce erori da...

ady_r0
Subiect Autor

17 Dec 2014, 13:20

Am rezolvat problema. Era din cauza portbagajului care se inchide in 2 trepte, la mine se inchidea doar in prima si din aceasta cauZa nu mergea becul pe marsarier si stergatorul :D

ClotzA

17 Dec 2014, 14:46

Bun ca ai gasit rezolvarea.

Intradevar daca porbagajul nu e inchis bine nu merge stergatorul din spate.. si eu am tras o sperietura cand mi s-a intamplat prima oara :mrgreen:
Daca nu se inchid luminile de avarii cand incui masina, e un semn ca ai o portiera sau portbagajul deschis. Asa e comportamentul standard.

De faza cu bricheta nu stiam. E bine de retinut..

De curiozitate, cand aveai portbagajul semi-inchis, nu iti trancanea la hopuri ?

ady_r0
Subiect Autor

17 Dec 2014, 15:44

Nu stiu. Daca trancanea nu-l auzeam sau trancanea foarte incet pt ca de obicei merg cu muzica mai tare :D

ThunderAlex

26 Dec 2014, 17:11

apropo de bricheta....am umflat rotile cu un compresor conectat la bricheta si bricheta a facut scurt, am scos compresorul si am pus bricheta si a ramas blocata pe inchis si nu stiu care este siguranta ca sa o schimb, are cineva o schema de la sigurante pentru leon 1p CAYC ?