Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

MarinMihai
Subiect Autor

Recomandare suport transmisie + ulei cutie

22 Mai 2014, 18:30

Salut tuturor, va rog frumos sa-mi recomandati ce suport de cutie sa cumpar pentru ca mi s-a manacat foarte tare acel cauciuc, si nu vreau sa cumpar unu si sa ma tina 3 luni apoi sa fie la fel. Si vreau sa schimb si uleiul din cutie pentru ca imi agata putin cand schimb si ma gandesc sa nu fie si de la ulei. Voi ce fel de ulei ati bagat? si sunteti multumiti. Multumesc
Seat leon 1M 1.6 16V AUS 77KW BV-91-MMC. Oras Zarnesti, Jud. Brasov

nmihai67
Michel-Angelo

Re: Recomandare suport transmisie + ulei cutie

23 Mai 2014, 18:40

Nu reiese din postul tau , sau din semnatura ce fel de masina detii.
Eu zic sa te mai gandesti cand folosesti forumul, fara suparare, dar ghicitul este destul de greu.
Motorizare, litera motor, kilometraj, etc, etc. :hi
Daca ma rogi - o sa incerc !
Daca nu pot - o sa caut!

Seat Toledo 1.9 TDI Signo - ASV - 140 CP - ESP - 2002

HUNTER
HUNTER

23 Mai 2014, 19:35

colegul nostru are Leon 1M, din ce am vazut la profilul sau.
suporti de cutie gasesti mai buni, Lemforder, si mai scumpi, sau gasesti mai ieftini Delphi. de tinut nu stiu cat tin, oricum, tin mai mult de 3 luni. nu am inteles nici eu la care suport te referi: sunt 3 bucati, unul in partea stanga a motorului, unul in partea dreapta, sub baterie si dogbone-ul sub masina.
ulei de cutie, eu zic sa mergi pe cel OEM, la cutia ta trebuiesc 2 litri si costa 100 de lei aproximativ ( 2 litri). codul uleiului este:
G 060 762 A2
:hi

Soso-CKX

25 Mai 2014, 00:32

Cred ca se refera la suportul de deasupra cutiei, ala de pe partea soferului ca am vazut ca ala pica mai repede decat restul din motive greu de inteles. Desi mie mi se pare ca dogbone-ul lucreaza cel mai mult dintre toate.

Eu am pus acum vreo 2 ani un suport la vreo 250 de lei, nu stiu daca e Lemforder, dar tind sa cred ca da. Intr-adevar tine mai mult decat unul turcesc.

Cu ulei te-a lamurit colegul mai sus. Neaparat sa schimbi si suruburile cand schimbi suportul. Eu ti-as recomanda sa le cauti la reprezentanta p-astea ca nu cred ca pot fi prea scumpe si oricum de-acolo o sa cumperi si uleiul...si ar fi bine si suportul ca sa fii sigur pe ce dai banii. Suportul mai poate fi cumparat si de pe autokarma.ro, am vazut ca au preturi bunicele.

P.S. Esti sigur ca trebuie schimbat suportul ala? Are joc motorul pe partea aia? Partea cu agatatul poate fi si de la timonerie daca ai joc in ea, dar poate fi sarita putin de la punct.

Daca schimbi suportul singur, ai grija cum il pui la loc ca se aliniaza intr-un anume fel corpul de pe cutie cu suportul.
2003 Leon 1M Black 1,6 16V BCB. 224.224 Km and rolling almost perfect :) Benzina buna si ulei bun sa fie!

MarinMihai
Subiect Autor

27 Mai 2014, 14:52

Salut. Ma scuzati ca nu am specificat ce fel de masina am. Am seat leon 1m 1.6 16v 2001 AUS si 125.000 km pe ceas, in realitate cred ca vreo 210.000...Despre suport cutie este vorba de cel din partea soferului. Cauciucul din suport s-a mancat foarte mult si are joc foarte mare... Multumesc pentru raspunsuri :)
Seat leon 1M 1.6 16V AUS 77KW BV-91-MMC. Oras Zarnesti, Jud. Brasov