Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

SRP
Subiect Autor

consum ? oare "mi-a luat-o razna?"

01 Dec 2008, 20:31

salut.

Sunt posesorul unui Seat leon , an 2002, 1.9 TDI ,110CP , tip motor ASV.
in ultimul timp am doua "nemultumiri"...poate imi dati careva niste sfaturi :)

1) Mentionez ca masina nu are computer de bord; iarna trecuta in decembrie imi consuma inainte sa vina zapada 5,7 in oras (in continoare cand precizez consumul ma refer doar in oras, pt ca in afara nu circul) ... dupa ce a cazut zapada si se circula mai anevoie, frig etc... imi lua maxim 8,5 , dar in miez de iarna.
Acum, cam deeee.... 2 luni ... am observat ca imi iese un consum mai mare. Avand in vedere ca nu am computer de bord, am facut plinul sa vad cati km fac ... In final... mi s-a aprins becu la rosu la 480 km. ceea ce e , umpic mai bine de 10 litri in oras.
Avand in vedere ca inca nici nu a venit frigul calumea, si cand am observat eu consumul mai mare nu era nici asa frig ca azi ... nu vi se pare cam mare consumul pt acest tip de motor?
am verificat la motor, toate cablurile sunt la locul lor, nu curge pe nicaieri ...si rezervorul nu e spart :lol:
fac aceleasi drumuri ca si anu trecut in perioada asta, acelasi stil de condus, aproximativ cam acelasi trafic sufocabil in centru...

Am inteles ca sunt ceva erori care pot fi depistate cu testere si scoase cu ceva programe etc...
Ce mai sfatuiti in aceasta problema?

2) cand am adus masina in tara.... acu 1 an ... era impecabila... nu batea nimic , nu suna nimic... Efectiv nu aveam ce "sa-i reprosez" . :)
Acum... :shock: cand merge pe drumuri ff rele imi scartaie parca de peste tot.... oricum , cel mai tare la usa din dreapta, suna de parca s-ar misca imbracamintea usii.
in cazul acesta, se poate face ceva? :)

ps : va rog... fara glume de prost gust :)

ms anticipat
Seat Leon 1.9 TDI , 110 CP - 2002

luci&dana
VIP

Re: consum ? oare "mi-a luat-o razna?"

01 Dec 2008, 20:37

P.S.:..nimeni de aici nu face glume de prost gust in ceea ce priveste nedumerirea unui membru ClubSeat. Fii sigur ca ti se va raspunde la orice intrebare de a ta
Seat Ibiza 1.4 16V 86 CP

În jurul nostru se afla unii oameni care îsi traiesc viata parca numai cu singurul scop de a ajunge la capatul ei.
NU Viteza ucide!!! INCONSTIENTA, PROSTIA, LIPSA DE EXPERIENTA, NEATENTIA, TERIBILISMUL ucide!

http://www.youtube.com/watch?v=m5fsEHeZ1I4

andrey1985

02 Dec 2008, 21:39

s-ar putea sa mergi foarte putin cu masina rece, si atunci motorul nu are timp sa ajunga la temperatura optima si automat consuma mai mult cand e rece.
parerea mea

ravemstr
Mediatorul

02 Dec 2008, 22:38

Si a mea consuma la fel(acelasi motor). A stat vreo 2 saptamani la 10.5, acum a scazut consumul la 9.7 pe computer.
Dar eu am un power-box pe masina. Initial am crezut ca e de la ala. O sa ma duc sa o pun pe un tester si sa vad ce are.
Si sa dau porcaria aia jos :D
OEM+ Leon FR, 1.4TSI

SRP
Subiect Autor

03 Dec 2008, 00:34

ravemstr scrie:
Si a mea consuma la fel(acelasi motor). A stat vreo 2 saptamani la 10.5, acum a scazut consumul la 9.7 pe computer.
Dar eu am un power-box pe masina. Initial am crezut ca e de la ala. O sa ma duc sa o pun pe un tester si sa vad ce are.
Si sa dau porcaria aia jos :D

eu nu am "nimic" pe masina :) ..
hai ca daca sarea consumul de la 7-8 la un 9-9,5 intelegeam ca e frig etc...ca poate am fost eu mai nervos :lol: ... dar facand niste calcule... 480 de km cu 55 de litri ... e aproape 11,5. :(

Nu cred ca e problema circulatul pe distante relativ mici si nu apuca sa se incalzeasca bine motorul. Fac acelasi drum in fiecare zi ... Acasa-Munca , Munca- Acasa,aproximativ 10 km dus intors si iarna trecuta nu mi-a trecut de 8 L si umpic la consum.
Seat Leon 1.9 TDI , 110 CP - 2002

ravemstr
Mediatorul

03 Dec 2008, 12:13

Eu am mers toata vara cu max 8. Si asta in conditii de trafic, mers nu chiar cuminte, AC...
Acum... nu stiu. Astept sa vad ce se intampla.
OEM+ Leon FR, 1.4TSI

Matrixu

03 Dec 2008, 15:01

Masina este servisata corect? Un filtru de aer imbacsit, un filtru de motorina murdar conduc la consum mai mare si putere mai mica. Eu imi schimb filtrul de aer pe la 8000km si il suflu cam la fiecare 3000.
Imi dau seama ca filtrul e murdar din cresterea combustibilului si usoara scadere a puterii.
Leon Mk2 BXE 1.9 tdi 105cp 2007 crono yellow
http://www.youtube.com/watch?v=GcfwBzFdRQ4

ravemstr
Mediatorul

03 Dec 2008, 15:19

Masina a primit o revizie completa(ulei, filtre, placute etc.) acum 5.000 si ceva de Km.
OEM+ Leon FR, 1.4TSI

Ciclistu
Rares

04 Dec 2008, 20:33

Vezi senzorul de temperatura al motorului, se poate sa fie dus si atuncea motorul iti merge tot timpul ca si cum ar fi rece, in consecinta cunsuma mai mult...
VW Bora 1.9 TDI 131 CP

vLLLad

12 Dec 2008, 17:54

Cel mai bine ar fi sa o pui pe tester , sa vezi daca apare vre-o eroare sau defectiune!
Seat Leon 1M, 2002, 1.9 TDI, 110 HP