Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

shorick
Subiect Autor

Problema ABS

18 Mai 2014, 09:46

Salutare tuturor.
Desi am zis ca nu mi-as dori vreodata sa fiu nevoit sa scriu in acest topic, iata ca acum o fac.
1. De vreo 1 saptamana mi s-a aprins martorul ABS in bord, iar martorul franei de mana se tot aprinde si bipaie cand fac franari mai bruste.
Am fost la un electrician, care mi-a diagnosticat problema: motoras abs ars. Mi-a recomandat sa caut prin dezmembrari alta pompa ABS intrucat motorasul nu vine separat de pompa. As vrea sa stiu de la dumneavoastra daca e adevarat? (nu de alta, dar nu prea-l cunosc pe om si nu vreau sa dau bani aiurea.)

2. O alta problema ce am luat seama de ea: de 2 zile am remarcat ca la viteze mici (pana in 30km/h) la roata stanga fata (nu stiu daca si la dreapta ca nu reuseam sa aud) se aude un scartait discontinuu, parca ar freca ceva. Ma gandeam sa fie de la placute, asa ca tineam foarte usor apasat de frana si sunetul disparea; daca iau piciorul de pe frana, iar scartaie.
Stie cineva ce ar putea sa faca asa?

Multumesc anticipat!
Seat Leon 1M 1.6 16v SIGNO AUS
BC 13 SRK

Raule

Re: Problema ABS

18 Mai 2014, 20:07

Nivelul lichidului de frana l-ai verificat?
Leon 1.6 16v 2004 BCB

dany19940
Moderator

18 Mai 2014, 20:09

Ce bine era daca puneai si diagnoza aici, nu crezi? Cam greu sa se duca motorasul. Ia verifica sigurantele de pe baterie, nu cele clasice, ci alea de tabla stranse cu piulite de M6. Posibil sa fie una dusa. Verifica asta mai intai si apoi discutam pasul urmator.
Scartaiala e de una din placute.

PS: Daca puneai diagnoza aici, stiam si ce modul de ABS ai.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

shorick
Subiect Autor

19 Mai 2014, 13:26

@dany: in legatura cu sigurantele de pe baterie, am avut probleme cu una din ele acum vreo 2 luni. Se arsese (topise) siguranta de 2 ori, le-am schimbat cu unele la fel. Siguranta care se tot ardea atunci era cea care venea de pe cablul de la alternator. Are legatura si cu ABS-ul?
Cand spui "diagnoza" te referi la codul de identificare inscriptionat pe ABS?

@raule: nu l-am verificat, urmeaza...
BC 13 SRK

Radu Tamas

19 Mai 2014, 13:51

Se refera la diagnoza cu TESTER sa VAG.com
Toledo 1M;Black Magic;105 CP;Normaly aspirated;LOVE IT!!

Soso-CKX

20 Mai 2014, 01:12

Cand mai mergi la diagnoza, roaga-l pe omu' cu laptop sa-ti salveze log-ul ca sa-l poti posta aici ca sa-si dea oamenii astia care stiu cu Vag-com-ul cu parerea despre ceea ce ai acolo si ca sa poti compara ce ti-a zis omu' cu laptop-ul cu adevarul adevarat.
2003 Leon 1M Black 1,6 16V BCB. 224.224 Km and rolling almost perfect :) Benzina buna si ulei bun sa fie!

shorick
Subiect Autor

26 Mai 2014, 05:08

@raule: cu nivelul lichidului de frana stau bine, placutele nu sunt uzate. Cineva mi-a spus sa nu ma ingrijorez. Dar totusi, e ceva ce nu ar trebui sa se auda si asta nu imi place. :?
BC 13 SRK