Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

jorjan
Subiect Autor

Sincronizare telecomanda seat toledo 1l

17 Mai 2014, 18:34

Salut baieti iar va bat la cap am un seat toledo 1L 1.9 TDI 110 HP 1998 si nu pot sincroniza cheia originala pe centralizata am incercat tot felul de variante dar fara succes ma puteti ajuta cu un sfat ?

Multumesc.

nmihai67
Michel-Angelo

Re: Sincronizare telecomanda seat toledo 1l

18 Mai 2014, 07:55

Pe Toledo 1L au fost puse 2 feluri de chei( telecomenzi)
Cu infrarosu !
Cu Radio !
Nu ai specificat ce ai pe masina. Esti zgarcit in informatii , nu ai cum sa primesti ajutor :(.
Nu ai scris ce anume ai probat :(

Fie....

1L mit Infrarot-Fernbedienung :
Telecomanda cu Infrarosu

Schlüssel in das Schloss der Fahrertür stecken
Introduceți cheia în încuietoarea portierei șoferului

Schlüssel in Verschliessstellung drehen und min 0,5sec halten
Rotiți cheia în poziția de închidere și țineți apăsat, min 0.5 sec

Dasselbe 3mal in Aufschließstellung wiederholen. Das darf nicht mehr als 5sec dauern. Danach hast Du 20sec Zeit zu programmieren
Același lucru este repetat de 3 ori in pozitia deschis. Acest lucru nu ar trebui să ia mai mult de 5 secunde. După, aveți timp 20sec pentru a programa.

Schlüssel abziehen und Schaft auf Innenspiegel richten
Scoateti cheia si tintiti catre oglinda interioara!
acolo este senzorul de receptie infrarosu!

Verschließknopf drücken und gleichzeitig 3mal Aufschließknopf drücken.
Apasati pe butonul de inchidere ( tineti apasat!) si simultan apasati de 3 ori pe butonul deschidere.

Verschließknopf loslassen
Eliberati butonul de inchidere!

Die Kontrolllampe vom Schlüssel blinkt 5mal. Wenn die Programmierung akzeptiert wurde werden die Türen verschlossen
Ledul de control de pe cheie o sa semnalizeze de 5 ori. Daca programarea a fost acceptata, portierele vor fi inchise!

De retinut: uneori trebuie repetata operatiune de invatare,sau chiar schimbata locatia! soare , etc !!
Daca dupa mai multe incercari de programare nu reusesti , atunci trebuie sa relipesti punctele transponderului de pe telecomanda! si mai toate lipiturile !!

BAfta ! :hi :drive
Daca ma rogi - o sa incerc !
Daca nu pot - o sa caut!

Seat Toledo 1.9 TDI Signo - ASV - 140 CP - ESP - 2002

jorjan
Subiect Autor

19 Mai 2014, 16:17

nmihai67 imi cer scuze ca nu am dat prea multe informatii deoarece nu prea ma pricep ma gandesc ca este prin inflarosu inchiderea centralizata deoarece la golf-ul 3 al tatalui meu are un cablu scos deci e pe radio ca e o simpla centralizata care am montat-o acum 5 ani a lui dar la cea de la inflarosu nu ar trebui sa vezi un punct pe oglinda?Eu nu am asa ceva,plus ca la mine inchiderea este cam ciudata in sensul ca de la sofer daca descui masina doar ea se descuie iar daca ma duc la pasager dreapta fata si descui mi se deblochez toate portierele cred ca sunt ori firele inversate ori nu stiu.
iar la partea cu sincronizatul http://www.e-bookspdf.org/view/aHR0cDov ... BDaGluYQ== aici a fost ultimul site de unde m-am luat sa vad daca sau nu reusesc.

nmihai67
Michel-Angelo

20 Mai 2014, 01:06

Cel mai la indemana este o poza, telecomenzile sunt diferite.
Punctul de receptie infrarosu, nu este vizibil. Cel mult un fel de plastic/gemulet colorat pe oglinda.
Telecomanda infrarosu ( transmitatorul), poate fi testat foarte usor daca emite:
Deschizi camera foto la telefon, apesi pe buton fie continuu sau pulsat, tinta fiind obiectivul camerei foto din telefon. Daca functioneaza, o sa vezi o lumina alba gen led. Testeaza mai intai cu o telecomanda TV, ca sa stii ce trebuie sa vezi.
Descrierea din linkul acela este pentru telecomanda radio. Eu o am altfel putin !
Fara foto de la oglinda/cheie ramane un mister ce anume ai pe masina. :hi

IAr aici procedura pentru radio:

1M mit Funk-Fernbedienung :

Mit dem Zweitschlüssel (also der, der NICHT angelernt werden soll!) rein ins Auto und Zündung einschalten
Cu alta cheie, alta pe care nu o programam, bagi in contact si pui contact. O lasi asa!

Dann raus ausm Auto, Tür zu und mit dem anzulernenden Schlüssel mechanisch zusperren und dabei mind. 2 Sekunden die Schließtaste drücken
Iesi afara din masina, inchizi usa si inchizi cu cheia manual si apesi minimum 2 secunde butonul "inchidere".

Dann mechanisch aufsperren und dabei mind. 2 Sekunden die Öffnungstaste drücken
Apoi deschizi cu cheia tot manual, si apesi minim 2 secunde pe butonul " deschidere".

Anschließend Zündung aus und schon ist der Schlüssel angelernt
Intri in masina si inchizi contactul, scoti cheia, si acum telecomanda ar trebuii sa functioneze.

Ps. O centrala noua este ca 90 ron aftermarket! O pui in paralel si gata, pastrezi si originalul.
Daca ma rogi - o sa incerc !
Daca nu pot - o sa caut!

Seat Toledo 1.9 TDI Signo - ASV - 140 CP - ESP - 2002

jorjan
Subiect Autor

23 Iul 2014, 15:13

nmihai67 sincer nu i-am dat de capat dar daca se poate sa te mai intreb ceva? eu acum caut modulul de comanda pentru centralizata,am gasit motorasul care imi face vacum-ul in portbagaj partea stanga iar modului nu stiu unde este pozitionat am deschis capota si nu era cam nimic ceea ce sa indice ca ar fi modulul de centralizata si nici la sigurante ar putea fi in portiera sofer ca nu m-am gandit putin sa verific putin tensiunea de pe modul cand apas un buton de pe cheie . Multumesc si o zi buna!