Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

BogdanS
Subiect Autor

Becuri halogen albe cu intensitate 5000k

16 Mai 2014, 23:39

:lol: Salut,

Azi mi s-a ars un bec la masina si pentru ca am osram-uri cool blue intens si nu aveam de unde sa iau unele pe moment, am rugat un coleg de la munca sa imi caute in camera de mostre un bec de culoare albastra, ca sa nu stau intr-un bec pana cand imi voi lua altele noi.
A venit la mine cu un bec de o culoare albastra intens. initial am zis ca e nebun si ca nu o sa merg cu un far albastru la propriu :lol:
Dar am zis sa incerc macar sa vad cum se vede. Nu mica mi-a fost mirarea, sa vad o culoare superba, becul (osram cool blue intens ) nears parea unul standard, cu lumina galbena. Chiar ziceai ca am xenon pe masina.
Becul este de la Bottari model xtra super white h4.
Din nefericire nu am gasit pe nici un site becurile. Iar in supermarket-urile noastre doar Bottari super white,care e mult mai galben decat osram cool blue intens.
Am atasat si o poza cu becurile.
Daca cineva le gaseste, postati aici, pt ca si eu mai am nevoie de un bec :hi

Imagine

andreiberintan

Re: Becuri halogen albe cu intensitate 5000k

17 Mai 2014, 08:41

Osram Cool Blue Hyper e mai bun decat cool blue intens. Si e si mai usor de gasit pe net. Exista si un topic aici cu pareri despre aceste becuri. :P Ca o alternativa daca nu gasesti ceea ce cauti tu. Succes.

bertzi43
B-82-AJS

17 Mai 2014, 09:20

Sunt niste porcarii de becuri....sunt importate de lanturile de hypermarket(carrefour)seara nu ai deloc vizibilitate cu ele....e valabil pt toate becurile cu tenta albastra

Sent from my HTC One using Tapatalk

Seat Leon 1M Stella,1.6 16v,105 cp...
Imagine

BogdanS
Subiect Autor

17 Mai 2014, 10:25

Am inteles imagine a masini buna, vizibilitate 0 :))
In legatura cu Osram cool blue Hyper, sunt putin reticent in ceea ce le priveste. Pe cutie scrie k nu sunt pt drum, iar pe un site de unde am vrut sa cumpar au zis k nu se mai comercializeaza. Presupun k tot din acest motiv, k nu se pot folosii pe drumurile publice :(

cristimoise

17 Mai 2014, 10:37

BogdanS scrie:
Am inteles imagine a masini buna, vizibilitate 0 :))
In legatura cu Osram cool blue Hyper, sunt putin reticent in ceea ce le priveste. Pe cutie scrie k nu sunt pt drum, iar pe un site de unde am vrut sa cumpar au zis k nu se mai comercializeaza. Presupun k tot din acest motiv, k nu se pot folosii pe drumurile publice :(

confirm, am pe faza lunga h1 osram cool blue hyper, lumina este foarte foarte frumoasa, foarte estetica, dar bate vai de mama ei :)))

cand scrie imitatie xenon, se refera doar la aspect, nicidecum la puterea oferita de xenon. eu am pe faza scurta xenon.

am facut un experiment, pe e85, mergeam numai cu faza lunga, sa zic ca un sofer din 4 imi dadea flash, in rest nu suparam pe nimeni cu ele :yh :yh

florinsiminiuc

28 Iul 2014, 18:48

Am incercat si eu cateva tipuri de becuri,si de firma(osram philips) si no name..si inca mai caut. Nu sunt multumit de intensitatea luminii cu toate ca am faruri cu lupe. Lumina este slaba si noaptea e obositor.
Tot ma uit pe diverse site-uri dupa h1 halogen cu ~2800-3000 lumeni. Reglata bine,aceasta lumina ar fii ,cred eu ,multumitoare.
Am gasit ceva ccu led,si un mic ventilator in partea de jos,zic ei 3000 lm., dar nu am incredere
Atentie,inainte de a da drumul gurii..vezi daca si creierul a fost conectat
Toledo 1.9 ASV

mumus

28 Iul 2014, 21:24

Ptr mine cel mai bine au luminat in afara de xenon becurile philips x-treame power, dar au durata de viata 6 luni daca mergi cu ele mai tot timpul aprinse si sunt scumpe. Xenon am avut 8000k, aratau si luminau excelent, in comparatie cu orice halogen. nu ma luati cu povesti ca , cu 8000k nu se vede, nu este adevarat. As fi vrut 5000k dar nu am gasit atunci.

Seatul meu oare ce becuri are din fabrica?
Seat Toledo Tsi Imagine

BALTAZAR2003
Moderator

28 Iul 2014, 21:38

florinsiminiuc@ lupele sunt puse din fabrica/ ori o adaptare? ori poate faruri gen dectane ori alte balarii?
Pune masina in fata unui perete deschis la culoare si vezi ce forma au proiectiile pe lunga si scurta.
Apoi vezi pe un asfalt curat noaptea cum arata lumina proiectata. Trebuie sa plece din fata masinii uniform nu doua u-uri ori doua v-uri de lumina pe margini si in mijloc umbre...

mumus@ masina mea a venit din fabrica cu becuri ph. si maxim au tinut 8 luni in conditii de utilizare zilnica cate 2-4 ore depinde de trafic.
Asta-i durata de viata la halogen, nu ai ce-i face decat daca il aprinzi lent.
Nu te ia nimeni cu povesti, este dovedit prin numeroase teste si incercari facute de toti producatorii de becuri ca cea mai puternica emisie luminoasa este in jurul culorii galbene, la fel si sensibilitatea ochiului uman, tot pe acolo este cea mai buna. Pe masura ce urci in temperatura emisia ca intensitate scade, nu ma intreba de ce, asta declara producatorii in reclame si prospectele lumanarilor.
De ce crezi ca toti, dar toti producatorii de masini le echipeaza standard cu 3500-4700k?
:hi
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp, 2008, Rosu Emocion
Imagine

florinsiminiuc

29 Iul 2014, 00:54

Farurile sunt Sonar,modelul cu leduri si lupe.
Unui coleg care si are exact ca ale mele luate de la dezmembrari,parca sunt mai clare ,lumina mai buna,mai puternica.
Atentie,inainte de a da drumul gurii..vezi daca si creierul a fost conectat
Toledo 1.9 ASV

BogdanS
Subiect Autor

01 Aug 2014, 15:22

Eu dupa mai multe incercari, si cu becuri de firma si no name-uri, am ramas la clasicele osram cool blue :), asta cel putin pana cand voi schimba farurile cu unele cu lupa :hi si atunci trec la xenon :drive