Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

raulraymond
Subiect Autor

demontare broasca usa dreapta spate

10 Mai 2014, 14:11

SALUT. Imi zice si mie cineva cum scot tot ansamblul de metal (cel pe care e pus macaraua geamului) fara geam?

Am dat jos geamul, am o singura gaura de vizitare unde se vede cum e prins geamul, dar acolo, spre deosebire de usa fata, unde sunt 2 suruburi care tin geamul, aici am un nit sau asa ceva, oricum cred ca e cv plastic mai tare care tine geamul. Nu imi pot da seama cum sa las geamul sus

Merci
Seat Leon 1M 1.6 16V 105 Hp FR Look
"Oricat de putine activitati as avea, mi-ar ocupa tot timpul"
"The greatest pleasure in life is doing what people say you CANNOT DO"

dany19940
Moderator

Re: demontare broasca usa dreapta spate

10 Mai 2014, 17:36

Sunt 2 piese de fixare, una in alta. Sistemul e ca Daciile vechi la fixarea planetarelor. Mai intai bati pe cel interior sa iasa, apoi pe cel cu diametru mai mare. Nu conteaza ca se duc in usa, le recuperezi dupa ce dai tabla jos. La pus la loc va fi ceva mai greu, ca ai si sufa macaralei in fata. Eu le plantez cu un patent cu ciocuri lungi. Cand le scoti, foloseste ceva cilindric cu diametrul ceva mai mic decat a piesei pe care o scoti si ai grija sa nu strici marginile.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

raulraymond
Subiect Autor

Re: demontare broasca usa dreapta spate

10 Mai 2014, 18:55

pana la urma am insurubat un suru mai lung de 5 in piesa mai mica, apoi am tras de ea, dupa care in cealalta piesa am incercat cu un surub de 8, nu am reusit, in final am ajuns la un cleste cu cioc,am prins de el si incet l-am tras. Acum trebuie sa rezolv cu switch-ul si apoi urmeaza partea de pus inapoi.

Ms dany
Seat Leon 1M 1.6 16V 105 Hp FR Look
"Oricat de putine activitati as avea, mi-ar ocupa tot timpul"
"The greatest pleasure in life is doing what people say you CANNOT DO"