Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

odor4fun
Subiect Autor

odor4fun

21 Apr 2014, 07:58

Bine v-am gasit si Hristos a inviat !

Sunt din Cluj si am achizitionat de curand un seat toledo 1M2 1.9tdi 110 cp asv, signo (2001)
Masina e dotata cu clima automata, geamuri electrice fata-spate, trapa panoramica electrica, abs, inchidere centralizata, oglinzi electrice pliabile electric, computer de bord, senzori de ploaie, senzori de lumini, alarma oem cu senzor de miscare.

Vreau sa complectez pachetul de siguranta cu tempomat, eds+esp.
Suplimentar vreau sa activez ridicarea geamurilor la inchiderea cu telecomanda cheii (apasare lunga pe butonul de inchidere)

Cred ca primul pas ar fi sa scanez modulul abs (care probabil v-a trebui upgradat pentru a suporta noile functii), sa achizitionez maneta cu butoane pentru tempomat, buton dezactivare esp, cablajele corespunzatoare.
Ce alte module trebuiesc montate/ inlocuite ?

Va cer sfatul celor care ati folosit interfete de diagnoza, vag com sau delphi 150 cu bluetoth (care e mai ieftin)?

Se pot afla km reali ai masinii cu testerul ?
Cel care a adus masina din Germania sustine ca distributia + pompa de apa, au fost schimbate in urma cu 30.k km, am verificat cureaua de distributie si rola superioara, e o curea bosch si pare aproape noua, fara crapaturi sau urme de uzura. Rola avea depuneri de mizerie (portiuni negre aderente) pe care le-am indepartat prin curatare cu o spatula din lemn.
Motorul merge rotund si e f. silentios.
La RAR, cei care au facut testul de gaze mi-au spus ca motorul si partea de injectie e intr-o conditie excelenta, indicele de fum e de 0,55 (din max. 3 pentru norma ei, euro3) si corespunde chiar si normelor euro 4. Dar e ... euro3, asta e.
Am cautat motorul asta, 1,9 tdi clasic.

Am citit forumul si am constatat ca sunt f multi colegi, care din hobby pentru masina lor au ajuns "profesionisti" si detin multe informatii.
Astept sfaturi din partea voastra si va mutumesc anticipat.

odor4fun
Subiect Autor

Re: Retrofits & upgrades pt. Seat, recodari si adaptari VCDS

03 Mai 2014, 11:37

During the summer 2000 range review as well as rationalising the range and cutting some prices, SEAT threw the options list at the Toledo range. The only item available on option was metallic paint. Even the entry-level 1.8 20V SE got the works. Forgive the indulgence, but for the bargain price the used buyer pays, the full equipment list must be mentioned, so take a deep breath. Four airbags, ABS with brake force distribution, EDS traction control and electrically adjustable and heated door mirrors were all standard.
(http://www.thestar.co.uk/motors/reviews ... -1-5147998)

Deci avem EDS :)
(ESP e prea complicat de montat si realmente nu am nevoie de el)
ramane doar CRUISE CONTROL

Vreau sa modific suportul de bicicleta de pe portbagaj, in sensul adaptarii pe carlig. (seatul meu e dotat cu carlig demontabil)
Caut inca un carlig (partea mobila) pe care voi suda suporti care-mi vor permite sa "transport" 2-3 biciclete. (Sau rotile de schimb iarna-vara :D )

Multumesc Cosmin pentru raspunsul tau prompt (telefonic), voi planifica o deplasare la Sibiu cu proxima ocazie.

P.S. Am verificat EGR-ul si nu are depuneri.

nmihai67
Michel-Angelo

04 Mai 2014, 22:03

odor4fun scrie:
Bine v-am gasit si Hristos a inviat !

Sunt din Cluj si am achizitionat de curand un seat toledo 1M2 1.9tdi 110 cp asv, signo (2001)
Masina e dotata cu clima automata, geamuri electrice fata-spate, trapa panoramica electrica, abs, inchidere centralizata, oglinzi electrice pliabile electric, computer de bord, senzori de ploaie, senzori de lumini, alarma oem cu senzor de miscare.

Vreau sa complectez pachetul de siguranta cu tempomat, eds+esp.
Suplimentar vreau sa activez ridicarea geamurilor la inchiderea cu telecomanda cheii (apasare lunga pe butonul de inchidere)

Cred ca primul pas ar fi sa scanez modulul abs (care probabil v-a trebui upgradat pentru a suporta noile functii), sa achizitionez maneta cu butoane pentru tempomat, buton dezactivare esp, cablajele corespunzatoare.
Ce alte module trebuiesc montate/ inlocuite ?

Va cer sfatul celor care ati folosit interfete de diagnoza, vag com sau delphi 150 cu bluetoth (care e mai ieftin)?

Se pot afla km reali ai masinii cu testerul ?
Cel care a adus masina din Germania sustine ca distributia + pompa de apa, au fost schimbate in urma cu 30.k km, am verificat cureaua de distributie si rola superioara, e o curea bosch si pare aproape noua, fara crapaturi sau urme de uzura. Rola avea depuneri de mizerie (portiuni negre aderente) pe care le-am indepartat prin curatare cu o spatula din lemn.
Motorul merge rotund si e f. silentios.
La RAR, cei care au facut testul de gaze mi-au spus ca motorul si partea de injectie e intr-o conditie excelenta, indicele de fum e de 0,55 (din max. 3 pentru norma ei, euro3) si corespunde chiar si normelor euro 4. Dar e ... euro3, asta e.
Am cautat motorul asta, 1,9 tdi clasic.

Am citit forumul si am constatat ca sunt f multi colegi, care din hobby pentru masina lor au ajuns "profesionisti" si detin multe informatii.
Astept sfaturi din partea voastra si va mutumesc anticipat.

Nu inteleg de ce ai postat aici pe acest topic?
Fa-ti propiul tau topic sau pune pe cineva sa-l mute.
Pune poze si altele despre masina.
Esp ? prea complicat.
Cruise 2-3 ore ! singurel
Bafta.

Ps Cosmin, sry de indicatii in topicul tau!
Daca ma rogi - o sa incerc !
Daca nu pot - o sa caut!

Seat Toledo 1.9 TDI Signo - ASV - 140 CP - ESP - 2002

odor4fun
Subiect Autor

06 Mai 2014, 19:16

Rog un moderator sa stearga mesajele mele de mai sus. (sorry !!)

BALTAZAR2003
Moderator

Re: odor4fun

06 Mai 2014, 20:15

Am mutat mesajele tale aici si te rog sa spui ce denumire sa-i dau noului topic. :)
Nu stergem decat daca scrii mascari ori chestii porcoase intrucat mai citesc si puradeii pe aici.
Altfel te rog sa te simti ca acasa :) Poti intreba tot ce nu intelegi ori crezi ca nu stii si ne poti impartasi tot ce doresti, de la masina pana la animalul de companie ori alte pasiuni daca ai.
Pentru fiecare este un topic deschis undeva :)
:yah :hi
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp, 2008, Rosu Emocion
Imagine

odor4fun
Subiect Autor

07 Iun 2014, 12:48

Multumesc BALTAZAR2003,

Despre TOLEDO mk2, ... sunt frumoase.
O sa pun si ceva poze insa e clasica, tot ce am adaugat e un detector antiradar.

Caut sa cumpar un set de jante de aliaj pe 15" 5x100 cod kba 43191 borbet, ca cele de pe masina si cauciucuri de iarna 195/65/15.

Imagine
Imagine

Imagine

odor4fun
Subiect Autor

07 Iun 2014, 14:05

Rog modificati titlul in:
"Cumpar jante de aliaj R15" 5x100 cod kba 43191 borbet"
Imagine

dany19940
Moderator

07 Iun 2014, 14:58

Baltazar, de ce l-ai mutat la Leon daca are Toledo? :lol: Macar Pune-l la prezentare Toledo cu un titlu reprezentativ " My odor4fun" ...de exemeplu, iar postul despre jenti separa-l la Bazar - Cumparari, doar ca mai trebuie sa dea o modalitate de contact - email sau telefon :hi
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

nmihai67
Michel-Angelo

07 Iun 2014, 22:24

odor4fun scrie:
Multumesc BALTAZAR2003,

O sa pun si ceva poze insa e clasica, tot ce am adaugat e un detector antiradar.

Ce naiba e ala detector antiradar? Detector radar?
Antiradarul ( aparat de bruiaj ) este interzis...din pacate :hi
Daca ma rogi - o sa incerc !
Daca nu pot - o sa caut!

Seat Toledo 1.9 TDI Signo - ASV - 140 CP - ESP - 2002

odor4fun
Subiect Autor

08 Iun 2014, 09:19

Am omis o virgula, dar parca nu stii ...
detector, antiradar

odor4fun
Subiect Autor

08 Iun 2014, 11:00

O sa incerc o comparatie intre autoturismele care le-am detinut de-a lungul timpului, in ordine invers cronologica:
(le voi cota cu max. 5 stele, performante, confort, ergonomie, tinuta de drum, calitatea constructiei, consum de combustibil)

Cu motorizare diesel:
-toledo 1.9 tdi ****
-focus 1,8 tddi ***
-mercedes 300 td ***/****

Pe benzina:
-mercedes 300E ***
-mitsubishi galant gti 16v ****/*****
-audi 80/90 ***/ ****

Poate e o clasificare mai mult din pc de vedere al satisfactiei detinatorului.
(si de ce nu, spre a ne mai descreti fruntile)

odor4fun
Subiect Autor

08 Iun 2014, 11:30

E vre-un coleg din Ploiesti, dispus sa verifice un set de jante borbet R15 5x100 cod kba43191 ?
( vanzatorul e din Ploiesti )

odor4fun
Subiect Autor

23 Noi 2014, 10:41

Am gasit in cele din urma, un set de jante identice cu cele cu care e echipata masina, am achizitionat in vara un set de anvelope de iarna GT Radial Champiro Winter Pro. Cumparate vara, pretul a fost mai mult decat acceptabil (buna e zicala "cumpara-ti vara sanie ..."). Am inlocuit cricul defect cu unul hidraulic de 3t certificat tuv (41ron la o firma de distributie din cluj ).
Am montat un suport pentru un tel. note3, folosit deseori ca gps si o priza dubla care permite inchiderea capacului scrumierei, fara sa modific instalatia electrica existenta.
Am intarit suportul de bicicleta original thule (folosind tabla zincata de 2,5 mm, suruburi groase). Sunt f. multumit de rezultat si am renuntat la suportul pe carlig.
Imagine
ImagineImagine

Imagine

Imagine

odor4fun
Subiect Autor

23 Noi 2014, 12:14

Sa va relatez patania cu schimbul anterior de ulei. Vechiul proprietar din Germania folosea ulei Aral iar motorul functiona foarte silentios.
In primavara, am efectuat schimbul de ulei, am spalat motorul inaintea schimbului cu lichidul de spalare al motorului recomandat de catre Liqui Moly, l-am turnat in uleiul uzat si am lasat motorul sa fc. la relanti cca 10 minute, dupa care am scurs tot uleiul uzat, inclusiv cel din zona filtrului de ulei. Am ales sa folosesc ca ulei de schimb, Liqui Moly Top Tec 4100 5w40. Am inlocuit si uleiul din cutia de viteze tot cu ulei Liqui Moly.
La scurta vreme motorul a devenit zgomotos, as spune ca mergea chiar neregulat. Dupa 4-5 zile a inceput sa-si revina, dar parca nu e chiar la fel de silentios ca inainte (poate e o parere, insa cu Aral mi se parea mai silentios). Am parcurs cca. 10.000 km si urmeaza sa schimb din nou uleiul. Mentionez ca nu a consumat ulei, sau nu semnificativ, nu am completat nivelul de ulei pe parcurs.
Cum se explica cele 4-5 zile cand a functionat vizibil mai prost ?
Ce ulei sa folosesc in continuare ? (motor diesel 1,9 tdi 110 cp)
Multumesc pentru orice sugestie.

odor4fun
Subiect Autor

23 Noi 2014, 12:37

Ar mai fi cutia de viteze, are un mic suierat la turatii ridicate (~3000 rpm) zgomot pe care nu l-am sesizat inaintea schimbului de ulei.

Ce ulei ati recomanda pentru cutia manuala cu 5 trepte ?