Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

zapacit
Subiect Autor

Probleme oglinda dreapta

30 Apr 2014, 16:18

Salut,

Din pacate, revin cu un nou topic la sectiunea "Probleme 1P" :|. Acum 2 zile am avut, din nou, "norocul" sa gasesc masina avariata. De data asta un dobitoc ( nu pot sa ii spun altfel ) s`a gandit sa loveasca oglinda din dreapta, si nu cu masina...pur si simplu a lovit`o cu pumnul, cu piciorul, nu stiu cu ce astfel incat a intors oglinda in jos :| ( erau initial rabatate). Cu chiu cu vai am reusit sa o aduc la pozitia initiala, dar acum este desprinsa de usa, adica nu mai etanseaza bine pe usa ( acolo unde e prinsa ea). Imi poate spune cineva cum ajung sa dau oglinda jos de tot? si daca pot sa o fac cumva sa o prind etans, cum a fost..A , si nici nu se mai incalzeste. Are vreo rezistenta, ceva?

Multumesc frumos!

nmihai67
Michel-Angelo

Re: Probleme oglinda dreapta

30 Apr 2014, 18:15

Dupa cum observi, oglinda este atasata pe usa.Prin urmare trebuie sa dai jos interiorul de pe usa, apoi o sa ai acces la suruburile oglinzii. Acestea probabil sunt acum cumva indoite sau cine stie cum.
Oricum acolo drebuie sa fie si o intaritura a tablei, acolo trebuie sa vezi sa o aduci acolo unde trebuie. Probabil mai spre interior ca sa tina oglinda mai aproape de usa.
Partea cu incalzirea este mai simpla daca doar au iesit cele 2 cabluri care sunt prinse pe niste pini ai oglinzii. Direct pe 12v, oglinda trebuie sa se incalzeasca.
Bafta.

Nu ai scris, dar vopseaua usii nu a patit nimic?
Niste poze cate-odata ne ajuta sa ne imaginam ceea ce tu descrii :cheers
Daca ma rogi - o sa incerc !
Daca nu pot - o sa caut!

Seat Toledo 1.9 TDI Signo - ASV - 140 CP - ESP - 2002

TIBI

01 Mai 2014, 21:14

Ai piulita slabita.
Dai jos fata de usa si o strangi.E cam migalos daca nu ai mai facut asta.
Cauta un diy despre cum se schimba macaraua geamului pt a sti unde sunt pozitionate suruburile fetei de usa
SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator

zapacit
Subiect Autor

02 Mai 2014, 15:19

multumesc frumos de raspunsuri.. intamplator mi`a dat cineva fata de la usa jos pentru ba umbla la inchidere si, in mare, am vazut cum se face. sper sa reusesc. Nu, vopseaua de pe usa nu a patit nimic, din fericire. In schimb am gasit`o lovita in parcare, dar asta este o cu totul alta poveste. O sa incerc sa dau fata jos sa vad ce pot rezolva..

aalleexx

02 Mai 2014, 18:43

Iti recomand sa mai fi cu cineva langa tine cand dai fata de usa jos, aceasta operatiune am facut eu azi si a durat 5 ore. Daca vrei sa te ajut cu poze anunta-ma. Aceeasi problema o aveam si eu cu oglinda, trebuie sa o dai jos dupa ce demontezi fata de usa si desfaci piulita cu o tubulara de 13, apoi de pe exteriorul usi va trebuie sa lovesti cu doua ciocane in cazul meu de plastic pana se indreapta intaritura in care vine prinsa oglinda. In mare cam asta este, cu aceasta ocazie eu am desfacut si oglinda si am gresat-o. Atentie ca va trebui sa dai jos si macaralele pe care culiseaza geamul si aici iti recomand sa pui scoci pe geam sa nu fie nevoie sa dai geamul jos. Sper ca am fost pe intelesul tau daca nu iti stau la dispozitie si cu alte detalii.
Ai atasat si DIY
Leon Style 1P FL 2010
BXE 1.9 140cp

Passat B8 2016
Mercedes ML 350CDI
------------------
Ex: Opel Kadett GSI, vw Golf 2 GTI, Bmw x3 sd, Skoda Fabia

zapacit
Subiect Autor

04 Mai 2014, 23:18

Merci frumos alex. Inca nu m`am apucat sa dau fata jos pentru ca a fost vremea urata. daca o sa am probleme, o sa iti cer ajutorul. Merci inca o data.

famagusta

21 Iul 2014, 10:13

Tot referitor la oglinzile electrice,se pot rabata si cu mana sau doar electric?Nu de alta, dar mi se par sensibile totusi la atatea plieri-deplieri automate!Multumesc!