Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

GLK27
Subiect Autor

My M, Petronel

26 Apr 2014, 11:24

Dupa o lunga asteptare a momentului, a sosit in cele din urma! Sa va fac cunostinta cu el!

S-a nascut in '04, are la activ cam 233 K km, din care 15K ai mei (mai mult merg prin oras, vede cam rar exteriorul in ultima vreme).

Il conduc din vara, e (mai degraba a fost si va fi) masina fratelui meu. Eu doar ma bucur de ea cat mai trec cativa ani peste permis. Desi am insistat mult, nu renunta la el, vrea sa rugineasca in garajul lui, numai sa nu-l vanda. 1.9 tdi- consum de student zgarcit- mananca exact cat vrei sa te joci cu el. La drum intins si turatii normale (insa nici cele la care infunzi turbina) nu opresti in peco decat pentru cafea!

In oras e destul de distractiv (inca nu m-am urcat pe o benzinara ca sa vad cu adevarat distractia), sunt multumit de cum trage motorul si acei 90 de caluti (nu stiu cati au mai ramas) inca ma baga usor in scaun cand plec de pe loc.

Echiparea saracului- Stella (geamuri electrice fata, AC manual, nimic surprinzator). Nu am modificat cine stie ce la ea din motive financiare si ideea ca masina trebuie sa ramana cat mai stock. Adica nu as suferi sa o vad cu kit Cupra si in interior sa am manivele la usile spate. Ori suntem baieti, ori nu mai suntem! Am mai facut minuscule imbunatatiri la aspect- o vopsea pe etrieri, un stergator de skoda, am trecut inapoi la Aura, iar aux-ul e pe drum, urmeaza sa pun husa la schimbator a la Tibi (vreau sa imbrac si nuca fiindca arata dezastru). Oglinzile cred ca au fost schimbate de fostul proprietar, am mai vazut Leon uri cu alt tip de oglinzi, mai patratoase. Daca tot sunt la capitolul aspect- am schimbat bara fata + far stanga (avea doar clemele rupte si nu m-am complicat sa comand altele si sa bricolez), datorita unei bucurii din iarna. Am mai adaugat si pe lista achizitiilor slapi noi de vara.

Daca estetic Petronel nu ma surprinde (multe zgarieturi, echipare slaba), tehnic, la km lui, merge uns! Nu am schimbat decat consumabilele. Motorina si go, Petrica!

Imagine

Imagine

tekolinooo

Re: My M, Petronel

26 Apr 2014, 12:27

Merge merge!! E foarte bine, prima masina e cea mai importanta din viata unui sofer :))
P.s : ai discuri foarte bune :O si placutele lafel, ale mele nu calca pe toata suprafata , cred ca ai frane bune :d

P.s2 : nu a ajuns aux-ul? De miercuri trebuia sa ajunga :d sau nu ai apucat sa il ridici?

GLK27
Subiect Autor

26 Apr 2014, 12:32

ImagineImagineImagineImagineImagineImagineImagineImagineImagine

GLK27
Subiect Autor

26 Apr 2014, 12:39

Sa stii ca nu sunt multumit de frane. Cred ca sunt ovalizate discurile. De cand am luat-o-n primire trepideaza cand apas usor pedala. A devenit din ce in ce mai evident efectul, iar in situatii limita cam am avut probleme la capitolul franare. Discurile atunci erau proaspat schimbate, insa... nu stiu daca au fost de calitate ori daca mecanicul a tras teapa. Stiu ca a dat in jur de 1500 ron sa le schimbe (sper sa nu gresesc).

Ele probabil au ajuns, doar ca si mi-am luat si prietena in vacanta si nu a putut nici ea sa ridice pachetul! Scuze de intarziere, luni sunt in Iasi trec pe la Posta :hi

gamer555
ClubSEAT Admin

26 Apr 2014, 12:43

Simpatic petronel si frumoasa prezentarea :)
Cu mici upgradeuri - manson, nuca schimbator o sa arate altfel ;)

GLK27
Subiect Autor

26 Apr 2014, 13:03

Merci, merci! Husa o am deja, doar ca nu m-as baga sa demontez eu, mi-e teama sa nu-i rup vreo clema. Vreau sa imbrac nuca + carcasa la frana de mana.

Apropo de frana de mana. Cam lasa de dorit. Uneori tine foarte sus, alteori deloc. Exemplu: plec din parcare, frana trasa normal (cateva clicuri), ajung la destinatie, opresc, trag frana... ce sa vezi: mai, mai sa-mi lipeasca una peste ochi! Nu mai tinea deloc! Desfac scrumiera spate, ii prind sufele inapoi.. problema rezolvata. Insa acum tine foarte jos... la trei clicuri deja e "tapana". Ce-o fi cu ea?

HUNTER
HUNTER

26 Apr 2014, 13:22

misto prezentarea lui Petronel...
ai grija de ea din cate ai spus...si nu te ingrijora, toate vin la randul lor in functie de finante.
nuca la schimbator se imbraca dupa cum a fost cea originala, costul e unul redus. iar oglinzile, sunt originale, bucura-te ca le ai pt ca multi si le doresc.
:hi

Andrei
Admin / PR

26 Apr 2014, 14:11

Well, welcome oficial in club :tongue Sa ai grija de Petronel....poate poate ii gasesti o Petronica... :yh
SEAT Ibiza 6J SC Limited Edition

mususk266

26 Apr 2014, 14:14

bine ai venit. esti pasionat, se vede :hi
Altea Freetrack - viewtopic.php?f=79&t=12288"

Fii schimbarea pe care vrei s-o vezi în jur! (Mahatma Gandhi)

Mylux

26 Apr 2014, 17:49

Bun venit oficial si drumuri bune pentru Petronel pe oriunde ar umbla. :wink: :hi
LEON 1.4 16V Kit FR
MM 07 ZZR

''Life Is Not A Single Player Game''.

CristianACS

26 Apr 2014, 17:55

Bine ai venit în Clubseat. Frumoasă prezentarea, jantele SantaMonica au rolul lor. Bordul e înlocuit?
Seat Leon 1M Top Sport , ARL - 133kw
Ex: Seat Leon 1M Sport, ASV - 81kw

Gaby_Fuk

26 Apr 2014, 21:11

Salut si bine ai venit si aici ! :cheers
Cu husa si cu aux sa le montezi te ajut eu daca ai incredere sa le lasi pe mana mea ( aura sa fie la lucul lui ) :lol: avem treaba la urmatoare intalnire :yah

Sa-l porti multi km pe Petronel ! :hi
Seat Leon 1.6 16V Blue & Black
IS 09 LCK

Roger
Moderator

26 Apr 2014, 22:13

Bun venit si sa te bucuri la maxim de masina :hi
Chiar daca la baza este Stella, sticker-ul de pe spate zice ca ar fi editia speciala Pulsion (Franta)

Tudor Anghel

27 Apr 2014, 17:17

Îți spun și eu bun venit în mod oficial.
Să te țină cât mai mult mașina, fără probleme și drumuri bune. :cheers

Drăguță descriere. Câte "victime" face mașina asta, ceva de speriat. Când a pus Leon-ul mâna pe tine, e gata, nu mai scapi. :drive
Seat Leon 1M, 1.6 l, 16V, 105 CP AUS - The Black Mamba

ronnin

28 Apr 2014, 09:46

Bine ai venit si multi km fara probleme
Seat Leon 1M, 1.8T
My car - viewtopic.php?f=134&t=18076