Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

tekolinooo
Subiect Autor

Demontare bord Leon 1m

14 Apr 2014, 22:30

Deschid acest topic pentru a discuta pe tema desfacerii bordului. Cred ca multi dintre noi se confrunta cu problema greierasilor din bord, din zona aeratoarelor fixe, din montantii A (stalpii fata) etc. Asa ca eu m-as incumeta la o izolare cu burete a acestor zone, si as vrea sa stiu cam cat de complicat ar trebui sa fie acest proces.

Cam cum se desface bordul, stalpii fata au doar clips-uri?

Voi cum ati scapat de greierasi? Pe mine ma deprima :)))

bertzi43
B-82-AJS

Re: Demontare bord Leon 1m

14 Apr 2014, 22:34

Ai incercat sa dai muzica mai tare?:))efect garantat

Sent from my iPhone using Tapatalk

Seat Leon 1M Stella,1.6 16v,105 cp...
Imagine

tekolinooo
Subiect Autor

14 Apr 2014, 22:41

bertzi43 scrie:
Ai incercat sa dai muzica mai tare?:))efect garantat

Sent from my iPhone using Tapatalk

:))))) stiu, asa fac mereu, dar ma gandesc asa ca pe liniste sa fie foarte silentioasa, ma gandeam serios la un moment sat sa o antifonez , la viteza face ceva zgomot :-??

Oricum, greierasii sunt mici , sunt defapt mici vibratii la mine, dar ma gandeam asa, ca chestie, daca s-a incumetat cineva :))

P.s: cu o dezinsectie cred ca reusesc :)))

GLK27

14 Apr 2014, 22:47

Bun raspunsul cu muzica :)) Am si eu cateva scartaieli, apar destul de rar. La mine in schimb mai " baraie" portiera fata stanga, ca i-a placut bass-ul la sofer. Cu cat dau muzica mai tare, cu atat mai urat face. Nu stiu daca difuzorul e de vina, fiindca sunetul pare a fi a plastic. Any ideas? :hi

tekolinooo
Subiect Autor

15 Apr 2014, 09:36

Poate e chiar manerul, scoate-l si vezi ce vrea :)h

TuPeU

15 Apr 2014, 10:53

daca vibreaza tabla de la portiera ( la mine asa era), vibra si se auzea urat si cand inchideam protiera, am desfacut portiera, am bagat silicon mult intre bara de protectie si tabla, acum liniste totala, se mai aude cate odata cand fac abuz cu bass-ul :))
Seat toledo 1.9 tdi 110 cp AHF GL-31-MAT

tekolinooo
Subiect Autor

24 Iul 2014, 10:49

Salut baieti! Mai are cineva vre-un sfat legat de cum sa desfac plansa de la bord? As vrea sa izolez peste tot cu burete adeziv sa asigur linistea si confortul in masina.
P.S: Despre antifonari ce parere aveti? Merita stresul? M-ar tenta sa o fac :)

andimiroiu
Andrei

24 Iul 2014, 22:13

tekolinooo scrie:
Salut baieti! Mai are cineva vre-un sfat legat de cum sa desfac plansa de la bord? As vrea sa izolez peste tot cu burete adeziv sa asigur linistea si confortul in masina.
P.S: Despre antifonari ce parere aveti? Merita stresul? M-ar tenta sa o fac :)

Eu pana acum am desfacut asa: mijlocul bordului cu aura, clima si butoanele de sus, scrumiera de jos, tot plasticul de pe mijloc de la schimbator si frana de mana pana la scrumiera in spate (ca tot mi-am pus cablu AUX am zis sa-l trag frumos pe la frana de mana) si torpedoul cu totul. Se desface foarte simplu. La bord nu m-am bagat inca, nu am "greierasi".

In schimb ma tenteaza antifonarea si pe mine. Atat pentru zgomotul la rulat cu viteze de peste 100 la ora cat si pentru muzica. A facut cineva antifonare?

nmihai67
Michel-Angelo

24 Iul 2014, 22:44

Cei cu diesel - ca mine - au o izolare mai buna din fabrica. Dar la seria 1M nu am auzit de greierasi, asa ca raman surprins. Stalpi A se dau usor jos, Ridici usor spre tavan si tragi, sunt clipsati defapt.
Bordul/plansa este destul de complicat mai ales la partea centrala unde dai totjos ca sa poti ajunge la anumite suruburi. Bafta.
Daca ma rogi - o sa incerc !
Daca nu pot - o sa caut!

Seat Toledo 1.9 TDI Signo - ASV - 140 CP - ESP - 2002

Ianevil13

26 Iul 2014, 16:36

am demontat eu bordul. daca vrei detalii da-mi un reply si discutam
Seat leon 1m, 1,9 Tdi, 2000, AHF
0726434279

tekolinooo
Subiect Autor

26 Iul 2014, 21:45

M-ar interesa :d . Trebuie demontata si plansa de la ceasurile de bord?

Ianevil13

28 Iul 2014, 15:59

da. altfel nu poti scoate bordul. Si mai trebuie demontat volanul. Eu am incercat fara a-l demonta, dar m-am chinuit ingrozitor pentru ca are 2 suruburi care sunt aproape imposibil de desfacut. Am reusit cu multe improvizatii, trusa competenta si 2 ore de injuraturi.
Seat leon 1m, 1,9 Tdi, 2000, AHF
0726434279

Soso-CKX

31 Iul 2014, 10:20

La capitolul reducerii vantului la viteze de peste 100 de km/h, eu am bagat un cablul de curent subtire, nush exact diametrul, dar cred ca e pana-n 1mm, in chederul in care intra geamul sus:) initial pusesem pe toate partile, dar acum am lasat doar jos si sus pentru ca tragea prea greu motorasul cu toate chederele umflate. Acum nu se mai aude ca ar trage greu, asa ca o sa fac operatiunea asta si pe partea dreapta.

A se lua in considerare faptul ca eu am facut asta pe riscul meu si altii daca vor alege aceasta cale o vor face tot cu riscul de a li se arde motorasele sau de a se rupe cablul sau clemele.

Pentru sceptici: -Am facut treaba asta de prin februarie si pana acum nu s-a intamplat nimic rau.
- Sunt fumator si fumez cam mult in masina, asa ca geamul asta cu modificarea se tot inchide si deschide destul de des.

Ca idee de upgrade: caut un cauciuc cilindric gol pe mijloc(gen teava) tot asa cu diametrul de pana-n 1mm ca sa reduc riscul fortarii motorasului. Daca ar fi gol pe jumatate s-ar mai aplatiza cand impinge geamul in el, dar probabil si efectul o sa fie ceva mai redus.

Am mai incercat cu niste sfoara de-aia cum sunt la demaroarele de drujbe(cred ca e facuta din poliester), dar era prea groasa. Probabil ca putin cautat prin magazinele de bricolaj ar scoate la iveala un material mai potrivit pentru asta.

Pentru cei care n-au inteles unde am bagat cablul, el e ascuns asa ca nu se vede nimic. Chederele alea sunt ca un fel de burlan pus invers si acolo am varat si eu cablul. Nicio sansa sa iasa sau ceva.

Mai ales acum dupa ce-am dat Leutzul cu ceara solida, geamul aluneca si mai usor. :)
2003 Leon 1M Black 1,6 16V BCB. 224.224 Km and rolling almost perfect :) Benzina buna si ulei bun sa fie!

tekolinooo
Subiect Autor

01 Aug 2014, 10:01

Am inteles , insa eu am 2 greierasi. Unul in zoan parbrizului in partea dreapta jos, mai in fata de airbag. Si inca unul pe partea soferului, in stanga, la arratorul rotund de dezaburire. As vrea sa scap de ele, insa e mult de desfacut la bord si ma cam chinui degeaba...

Stie cineva care e treaba cu antifonatul? Can cat costa si care este procedura? Cam cat ingreuneaza masina? Etc?

dany19940
Moderator

01 Aug 2014, 10:16

Masina nu se ingreuneaza prea mult, 3-4 kg, depinde ce material bagi. La fel e si pretul, logic, tot functie de material. Cand am pus clima la mine doar am invelit in banda de cauciuc auto-vulcanizanta partile din bara dintre stalpi unde se sprijina bordul, unde vazusem niste urme de frecare. Asta inseamna 2 zone de vreo 10 cm in fiecare laterala. Bordul a intrat chiar fest de data asta si urmarea e ca pare mult mai teapan acum, poate confirma si Samson asta. Nici inainte nu prea scotea zgomote, dar, pentru mine, obisnuit cu ea, a aparut o diferenta in bine dupa operatia asta. Am mai organizat putin si hatisul de fire de sub bord, aparut in urma multelor add-on-uri. Nu am pus nimic pe firewall, ca nu e nevoie:este deja un izolator destul de gros cauciucat la mine din fabrica. Banuiesc ca este acelasi si la diesel. Alta antifonare nu necesita. Daca vrei sa antifonezi ceva, poti face asta pe panourile usilor, interioare si exterioare. Materiale sunt destule, nu am acum la dispozitie laptopul, unde am ceva salvat despre asta.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...