Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

andrey1985
Subiect Autor

problema la temperatura apei

27 Noi 2008, 20:03

Asa cum am spus si in titlu, de vreo 2 zile mi se ridica temperatura de la indicatorul de apa peste 90 inspre 100 de grade, dar asta numai in panta si cand trec de 3500 de turatii pe minut.
dar asta ar fi o problema, numai in cazul in care am fost cu ea la diagnoza la dona craiova si au verificat-o baietii si la diagnoza si daca nu cumva am garnitura de chiulasa arsa si la termostat si la tot. Nu s-a gasit nici o defectiune la ea si indicatorul de apa tot imi creste peste 90 de grade. ma exaspereaza aceasta treaba, cu toate ca a trecut deja prin 2 diagnoze si verificari si mi se spune ca nu are nimik. Astept un sfat de la voi. Mersi

BALTAZAR2003
Moderator

Re: problema la temperatura apei

27 Noi 2008, 20:22

Salut.
Inteleg din ce ai scris ca se incalzeste rau la coborarea unei pante?, ciudat.
Vad ca nu ai trecut la semnatura ce masina ai, in general daca se constata o crestere a temperaturii agentului de racire, pate fi din cauza nefunctionarii ventilatorului de racire, ori a defectarii termocuplei care il actioneaza.
Daca se defecteaza termostatul se poate verifica relativ simplu, il dai afara, il bagi in apa fierbinte unde ai si un termometru si vezi la ce temperatura se deschide, daca se deschide.
Poate fi si sonda de temperatura defecta, in cazul asta ai o temperatura normala a agentului de racire dar este afisata eronat mai mare.
In cazul in care cele de mai sus sunt functionale, se poate supraincalzi motorul atunci cand avansul la aprindere nu este reglat corespunzator, ori in cazul unui combustibil necorespunzator, a amestecului introdus in cilindrii foarte sarac.
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp, 2008, Rosu Emocion
Imagine

andrey1985
Subiect Autor

27 Noi 2008, 22:59

Masina este o ibiza de 1.4 85 caluti din noiembrie 2006, care tocmai iesita din garantie.
Masina se incalzeste la urcarea unei pante si la o viteza mai mare de 110 mergand intins.
Pe diagnoza nu a dat ca are nici o defectiune: s-au testat si senzorii si termocupla( pleaca), si sonda( aceasta se aprinde martorul de motor in bord), de la carburant nu este sigur ca din acelasi loc alimentez de cand am luat-o de 2 ani. Si pe ceasurile din bord au pus diagnoza ni nimik. Masina nu are nimik, dar creste temperatura la ceas, nu stiu daca si in realiate.
Multumesc.

BALTAZAR2003
Moderator

28 Noi 2008, 00:02

Faptul ca alimentezi de la aceeasi pompa de 2 ani nu inseamna nimic, benzina vine cu cisterne de la rafinarie asta cand baga benzina si nu diluanti, reziduuri toxice ori alte mizerii pe care le aditiveaza sa arda bine. :twisted:
Nu se poate ca in service sa nu depisteze ce provoaca supraincalzirea motorului, cred ca ai vrut sa spui la urcarea unei rampe, panta se coboara. :D
Sunt testere care se cupleaza direct pe senzorii masinii, fara a mai trece prin calculatorul acesteia si in felul asta datele sunt mult mai precise, pote ar fi bine sa schimbi service-ul.
Primele suspectate sunt avansul, aprinderea, amestecul de aer benzina, care daca este saracit mult provoaca incalzirea rapida a motorului si chiar deteriorarea anumitor piese. :)
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp, 2008, Rosu Emocion
Imagine

Bamse
Moderator

28 Noi 2008, 09:45

da la ce service ai fost?
Ibiza, FR. Black, TDI, Chiptuned
Canalul Clubseat.eu pe Youtube