Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

Cum procedezi cand observi o coloana in fata ta ?

a) te asezi frumusel in coloana si mergi in ritmul ei
62 (70%)
b) o iei pe linia de tramvai
4 (4%)
c) o iei pe linia de tramvai, dar nu si prin refugii (incerci sa intrii inapoi in coloana)
17 (19%)
d) depasesti prin orice modalitate coloana si te postezi primul in "pole-position"
1 (1%)
e) depasesti prin orice modalitate coloana, si daca totusi e blocaj in fata ta, treci un pic pe contrasens.
5 (6%)

Voturi totale: 89

gzhazh
Bihoreanu
Subiect Autor

Re: Depasesti coloana ?

28 Noi 2008, 07:34

razmih aici te inteleg si nu am nicio problema cu persoanele care procedeasa asa.
corsi te inteleg ca nu ti-ai termina treburile. Si apreciez si sinceritatea cu care ai raspuns chestionarului. Dar ce s-ar intampla daca toti am proceda asa ? Am treburi de rezolvat, rapid o tai pe linia de tramvai. Iti spun eu, haos total in trafic, iar cei care oricum "indoaie" legea, vor profita si mai mult pentru a nu acorda prioritate, a trece pe rosu a incalca legea flagrant adica!

Mie sincer tot nu mi se par indeajuns de mari amenzile. Ai trecut pe linia de tramvai prin refugiu ? Suspendarea permisului pentru un an + o amenda cat 3-4 rate la masina. Trebuie sa inteleaga lumea ca refugiile alea de pietoni nu sunt tocmai safe, ca avem si batranei pe care nu ii duce capu si stau pe linia de tramvai. Ca mai sunt copii de scoala primara care se harjonesc si se imping, cum te-ai simti daca treci peste unu ? (valabil pentru orice posesor de permis care trece prin refugiu).

Mai adaug o idee: stati la coada in hypermarket (de sarbatori sa spunem, ca atunci se fac cozi imense). Va grabiti, va asteapta nevasta, copilu acasa urla de foame. Cum va simtiti daca cineva se baga in fata voastra caci "ma grabesc / am 3 produse / era locul meu etc." ? Nu va vine sa il linsati pe respectivul ? Si atunci va intreb din nou, de ce depasiti coloana ?

Nu vreau sa fiu inteles gresit, nu am ceva personal cu cei care au raspuns sincer ca asa procedeaza. E doar o invitatie la o discutie zic eu interesanta, si eventual la o constientizare a faptului "ca asa nu e bine". Ca sa nu va mai spun ca ma uit dupa fiecare seat pe strada, poate ii cunosc numerele, poate are sticker al clubului. Si cand vad ca o ia pe linia de tramvai fara nicio jena de a depasi coloana, incep sa ma intreb daca fac parte din comunitatea care trebuie....
Challenge the races that the others can't win...
R.I.P. Seat Leon 1.6 16v (1M)
Renault Laguna 1.8 16v Mk2
http://vreausaplec.wordpress.com

Flory
Albertina

28 Noi 2008, 08:27

Sunt total de accord cu razmih.
In fiecareseara cand pleca acasa de la munca o iau pe o strada cu o singura banda pe sens care se intersecteaza cu 2 linii de tren. Cam o data la 2 seri prin bariera si astept in rand cu ceilalti sa treaca trenul.
Nu de putine ori au fost marmote care s-au bagat pe contrasens sa fie primii la bariera si nu de putine ori am stat cu totii acolo cel putin 10 min in plus din aceasta cauza. Unii se baga.... ceilalti nu-i lasa ... si tot asa....

Am votat A

Consider ca daca s-ar respecta regulile timpul petrecut in trafic ar fi mult mai placut.
Orice solutie genereaza noi probleme.

PapaGiorgio
D U D U

28 Noi 2008, 08:37

Am votat "A". Pentru ca in 90% din cazuri asa procedez. Recunosc ca au mai fost si momente in care am procedat si altfel, insa aveam motive serioase.
Si eu sunt de acord ca daca lumea n-ar mai fi asa nervoasa si grabita, haosul ar fi mai mic si consecintele altele...si era sa uit...daca infrastructura ar fi asa cum ar trebui sa fie dupa 20 de ani de la Revolutie, poate lumea n-ar mai fi asa de nervoasa...si ar fi mai placut in trafic.
:wink:
Seat Leon Reference, 1.4/85 CP, 2008, Galben, PH-78-RDC

marian_iam
V.I.P.

28 Noi 2008, 10:26

Flory scrie:
Nu de putine ori au fost marmote care s-au bagat pe contrasens sa fie primii la bariera

Giboni, Flory nu marmote!
GIBONI!!! :lol:
hoo cu tata!
Si nu caut sa-ti demonstrez, era o simpla figura, deci nu ma lua-n nume de rau ca te iau in ..... brate!!!
Noi ... Bem, Fumam, Tusim, Ranjim ... asta facem pana murim ...
Opel Astra GSI
Ceasuri Barbatesti de de Dama http://www.casaceasurilor.ro

Soche
E L F

28 Noi 2008, 14:36

Conduc sportiv. Sunt genul de sofer mai apucat, iau curbele asa mai special, conduc cu manusi, mai ales iarna :) dar totusi fac asta doar cand drumul permite in rest conduc cum trebuie. Asa ca am ales "ma pun la coada si merg in ritmul coloanei" Daca asta face referire la situatia cand este blocaj in fata sau doar coloana e singura modalitate de a iesi din acel loc. Normal ca daca in fata mea se misca 2-3 masini ca melcu iar in fata lor e drum liber nu stau si depasesc daca circulatia si drumul permite asta.
Seat Ibiza 1.4 TDI 70 cp, emocion red -> viewtopic.php?f=33&t=671&start=0

corsi

28 Noi 2008, 18:43

vad ca s-a inteles putin gresit.
daca am votat "b" nu inseamna ca tot timpul sunt pe linii sau pe dupa refugiu.
altii au scris ca merg corect dar cand e aglomerat o mai iau si pe dupa.pai doar n-o sa o iei pe linii daca e liber.despre asta era vorba in topic.si vad ca sunt singurul care am curajul sa recunosc.
si in alta ordine de idei niciodata cand trec de refugiu nu merg mai tare de 10km/h si sunt cu ochii in patru.nu am pus niciodata in pericol pe nimeni,nu ma bag in fata la coada,nu ma bag in fata la bariera si nici in alte locuri dar da,in BUCURESTI ma bag pe linii si peste refugiu pt. ca nu am alta solutie.
aaaa...si nu am blocat niciodata o intersectie....intersectiile daca ati observat de obicei le blocheaza cei care nu ar trebui sa se urce la volan.
momentan skoda o3 184cp 4x4

Puffy

08 Dec 2008, 19:48

Nu stiu ce ati postat mai sus, dar va spun ca sunteti, marea majoritate MINCINOSII!!!!

Adica vreiti sa imi spuneti voi mie,ca din 27 de votanti, numai eu am votat "e" ????

Eu am recunoscut, aveti si voi puterea si faceti la fel....

Puteti sa imi ziceti cum vreti voi, bizon, gibon, etc... consider ca viata e mult prea scurta ca sa mi-o pierd asteptand la coada....

razmih

08 Dec 2008, 21:02

Ce treaba are viata scurta si statul in coloana?
Lasa Puffy nu ne mai fa mincinosi si gandeste-te ca unii se gandesc si la reguli.
Eu unul mi-am pierdut o singura data permisul si asta pentru o interpretare subiectiva a regulamentului de catre nenea cu cap de creta. Iar daca va mai fi a doua oara va fi pentru un mers cu mult peste limita legala undeva la munte (asta asa pentru ca viata este scurta), nu pentru un cacat de oras precum Bucurestiul.
Deci eu imi mentin votul, restul tine de respectul in trafic. :thumbright:

BALTAZAR2003
Moderator

08 Dec 2008, 21:04

Eu am votat ca astept la rand, legea este lege, mai mult, nu am 3 bile sa o iau in fata celorlalti care asteapta la rand. De obicei plec mai devreme de acasa cand stiu ca trebuie sa ajung undeva la o anumita ora.
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp, 2008, Rosu Emocion
Imagine

Puffy

08 Dec 2008, 22:22

@raznith: Nu ma intelege gresit, si eu respect pe ceilalti participanti la trafic, atat cat ma respecta si ei pe mine. Nu sunt genul care sa stea lipit de fundul celui din fata si sa nu il las pe cel care iese de pe o strada sa intre in coloana, nu sunt genul de om care ii taie calea unei femei, numai pe ca locul ei este la cratita. Sunt genul de om care acorda prioritate pietonilor pe trecerea de pietoni chiar daca sunt pe banda a2a si pietonul abia pune piciorul pe trecere, sunt genul de om care are rabdare cu incepatorii, sunt genul de om care respecta femeile la volan.
Imi pare rau ca te consideri unul din cei vizati. Sper ca ai observat ca am zis "marea majoritate"...

In speranta ca nu ma veti injura prea tare cand va voi face cu mana din pole-pozition, va doresc strazi cat mai libere :alien: :alien:

marian_iam
V.I.P.

09 Dec 2008, 07:01

bai pufulete ... eu nu fac ceea ce faci tu!
drept urmare ... Gibonule! :lol:
Si nu caut sa-ti demonstrez, era o simpla figura, deci nu ma lua-n nume de rau ca te iau in ..... brate!!!
Noi ... Bem, Fumam, Tusim, Ranjim ... asta facem pana murim ...
Opel Astra GSI
Ceasuri Barbatesti de de Dama http://www.casaceasurilor.ro

Puffy

09 Dec 2008, 08:53

Sti bancul ala cu Stefan cel Mare si cu turcii?? ... In fine, morala este: MI SE FALFAIE!!! :bootyshake: :bootyshake:

razmih

09 Dec 2008, 09:07

Bine, dar cu username-ul meu ce ai? :(

razmih, nu raznith
Dai o bere, ca miel nu imi place :occasion5:

Puffy

09 Dec 2008, 09:32

Scuze, scuze :notworthy: :notworthy: Ne vedem miercuri la spontana si reglam conturile :alien:

kristina

16 Dec 2008, 11:02

hei, ce mai faceti?
vad ca v-ati inmultit considerabil, vad multe seaturi in trafic cu stickere si mai dau un flash dar...uit ca numai sunt in ibiza si nu ma recunoaste nimeni deja.
puffy, :) am raspuns si eu cu e), desi as fi votat un "f)toate cele de mai sus"
poate imi fac timp sa mai trec si eu pe la o spontana la CP.
Numai bine! Trafic lejer!
Kristina - Tigra