Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

KatanaShin
Subiect Autor

Folie geamuri

07 Apr 2014, 16:18

Salutare,
Am intampinat o problema recent la ITP, ca nu am folia de geamuri omologata.
Nu eram in cunostinta de cauza, si nu am vrut sa o dau jos, si nici sa dau spaga asa cum isi dorea Dorel de acolo.
Problema este in felul urmator, dupa cautari pe net am vazut ca orice firma care monteaza folie omologata, pune un sticker la ele, pe masina mea apare un sticker cu seat si saint-gobain, si un numar de serie, cumva gravat in geam. Problema este ca nu am nici un document pentru ele.
Stickerele cu numerele de serie, puse pe fiecare geam, reprezinta marcarea pentru folie? Daca da, mai trebuie si documentatie din moment ce sunt inscriptionate din fabrica?
Multumesc.

ovydyu4all

Re: Folie geamuri

07 Apr 2014, 16:43

Cred ca tu ai inscriptia de pe geam, care nu are legatura cu folia. Oricum ar fi, trebuie sa ai acte doveditoare: timbru pe geam, declaratie de conformitate si autorizatia, de la cel care ti-a montat folia(firma in cauza). In alta ordine de idei, daca nu detii acte doveditoare ca esti in regula cu folia, trebuie sa o dai jos ca sa treci itp-ul fara sa dai spaga.

cristimoise

07 Apr 2014, 17:35

Eu la fel am sticker cu sun nush ce, si cat de inchise sunt, 5% spate, fata 70%, bine de fapt pe fata este 30% :yh dar in certificat apare altceva :glasses

KatanaShin
Subiect Autor

07 Apr 2014, 21:14

Salutare,
M-am uitat mai bine, este si inscriptia de la geam, ca este geamul in sine conform standardelor in vigoare. Dar are si inscriptie cu un numar de serie pentru folie, si un site cu terminatie .it (e din italia adusa masina). In orice caz, se vede clar ca nu e nimic "ilegal" se vede foarte bine prin ea, e conforma prevederilor legale si nu mi-ar place sa o dau jos ... eventual sa dau 200 ron sa pun alta doar ca are o bucata de hartie in plus ....
Regulile care reglementeaza foliile astea sunt extrem de "gri" si fiecare le interpreteaza cum vrea, ba e certificat separat ba trebuie scris in talon ba alba ba neagra ....
Ma gandesc sa ii contactez pe cei din italia, sa imi emita o copie dupa certificatul lor de conformitate (avand in vedere ca are un numar de serie), daca reusesc asa, o fi legal?

cristimoise

07 Apr 2014, 21:24

daca nu ai certificat, poti sa ai ce serie vrei tu, adica poate sa fie o serie de identificare doar a firmei care ti a pus o, atat, iti trebuie certificat in momentul cand te intreaba de folii. :hi

bertzi43
B-82-AJS

07 Apr 2014, 21:59

Din moment ce ai inscris masina in romania te supui regulilor de aici.nu te ajuta cu nimic certificatul de acolo

Sent from my iPhone using Tapatalk

Seat Leon 1M Stella,1.6 16v,105 cp...
Imagine