Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

bgd_b92
Bogdan
Subiect Autor

Cip tuning / resoftare printr-un soft copiat ?!

02 Apr 2014, 16:04

Salut baieti, am o intrebare la voi ; stiu ca in principiu cip tuningul la benzinare aspirate este apa de ploaie si bani aruncati ( m-am convins pe pielea mea pe vechea ybz ) ; dar totusi, mi-a propus un baiat o "oferta" de cip tuning cam ciudata ; el are masina remapata la EDS ( special opel ) si softul la EDS este ~250 euro ; eu am 1.6 16v 103 cp twinport din 2006 hatchback si el un bertone 1.6 103 cp twinport din 2004, tara de origine angloa cred, a fost cu volan pe dreapta acum multi ani ; tipul se ocupa cu multe, se pricepe practic la orice inseamna electrica/mecanica pe opel astra/ bertone ; mi-a zis ca pt 300 lei imi poate cipa masina cu softul de la EDS, pt ca il are copiat ; stiu ca fiecare masina se cipeaza in parte, dar daca sunt aceleasi motorizari, ar fi vreo problema..? Astept rasp voastre..mi s-ar parea prea " simplu " si asa ar putea face oricine zic eu, sa fure softurile muncite de altii, sa isi softeze ei masinile si apoi sa il vanda mai departe ; bineinteles, iti trebuie si sculele dedicate ( interfata +laptopul )

andrei.toledo

Re: Cip tuning / resoftare printr-un soft copiat ?!

02 Apr 2014, 16:12

Depinde de cine a facut softul la masina lui.Daca a pus o parola la soft nu va putea sa il copie la tine.
Si eu am soft la TCM Turbo insa nu merge pus pe o alta masina.Are protectie la citire/deschidere/scriere. :)
2008 Seat Leon Cupra 2.0 TFSI BWJ
ex 2001 Seat Leon Sport 1.8 20vT AUQ Alor Blue Metallic
ex 1993 Volkswagen Corrado 53i ex 2.0 16v 9A / 1.8 20vT AEB
ex Seat Toledo 1.6 16v 2002 AZD

bgd_b92
Bogdan
Subiect Autor

02 Apr 2014, 16:16

Aham, el zice ca softul este de la EDS...deci se poate bloca..interesant ; el zice ca s-ar simti ( si altii care l-au facut ) insa chiar daca as da o tura cu masina lui nu am cum sa-mi dau seama..el are bertone, eu astra g ; sunt doua masini diferite..oricum nu voi face soft fiindca sunt multumit de cum trage masina dar vreau sa stiu pt cultura mea cum sta treaba cu softul copiat si pus pe alta masina

Roger
Moderator

02 Apr 2014, 16:19

Eu cred ca s-a referit ca-ti pune un soft standard, nepersonalizat.
De exmplu eu am tot de la TCM si Dragos mi-a pus unul gata facut si nu am mai stat sa optimizez ceva gen sa traga mai mult acolo, sau acolo etc.
NU cred ca softurile astea se fac cu copy-paste, cat ai bate din palme.
Adica ma imbat la petrecerea de 7 ani club seat, imi ciordeste cheile bgd, se suie cu laptop-ul lui in masina mea si gata, imi ia softul, iar a 2-a zi il vinde pe mercador :shock: :shock: :shock:

bgd_b92
Bogdan
Subiect Autor

02 Apr 2014, 16:24

Pai da bre de asta nu ma contrazic ca nu stiu cum e posibil..si asta vreau sa aflu ; baiatu a foat foarte clar : softul este facit de EDS cu 250e si pt 300 el il pune si altora ; nu stiu cum l-a copiat si cum mi-l pune mie...

Roger
Moderator

02 Apr 2014, 16:27

In niciun caz cu copy-paste ;)
Pe forumul OPEL ce zicea lumea?

bgd_b92
Bogdan
Subiect Autor

02 Apr 2014, 16:33

Nu stiu ; nu prea am texte cu aia din diverse motive...unul din ele ar fi ca n-ai cu cine...ca sa fiu subtil, opăl = masina taranului in unele situatii :wink:

flo04

02 Apr 2014, 17:04

bgd_b92 scrie:
Nu stiu ; nu prea am texte cu aia din diverse motive...unul din ele ar fi ca n-ai cu cine...ca sa fiu subtil, opăl = masina taranului in unele situatii :wink:

Aceeasi oferta am vazut si eu undeva... 250lei cu proba... :D Dar de frica sa nu se intample altceva (la banii astia) nu am avut curajul pana acum sa merg la baiat ! :D Banuiesc, ca si oferta pe care am vazut-o este aceeasi pe care o exprimi si tu, o copiere a unui soft facut pe o alta masina cu aceeasi motorizare ca a mea ! Din cate stiu eu un soft(chip, etc.) ti-l poti cumpara singur si instala , dupa net(de la firme in domeniu) si costa in jur de 600lei... In concluzie cam asta s-ar face, copy-paste! :D Daca ai vrea sa incerci poti sa ii propui la baiat sa ti-l faca de test , sa vezi cum sta treaba si daca accepta si esti multumit sa imi spui si mie ! :)) :P Bafta !
Seat Leon, 1M, 1.8, 20v, 92 kw. :D

bgd_b92
Bogdan
Subiect Autor

02 Apr 2014, 17:48

Nu nu..las masina asa cum e ; atata timp cat nu are turbo e la mintea cocosului ca nu au ce parametrii sa se modifice, m-am convins pe pielea mea ; nici gratis daca mi-l face n-am nevoie ; plus ca nimeni nu iti da cu proba, pt ca sunt si ei constienti ca nu ai ce sa simti..decat sa fi putin cam prost sa nu iti cunosti masina ; cred ca cel mai sigur vorbesc testele dyno care l-a aspirate e fas...dar eram curios daca e safe ce face celor pe care ii minte frumos

catalinutzu

03 Apr 2014, 16:11

Mai Bogdane crezi ca softurile astea sunt facute asa sa mearga de la o masina la alta?
Iti zic eu ce are tipul in cap(parerea mea)
Zice ca iti pune softul ,baga laptopul,mufa se face ca iti copiaza cine stie ce soft,dar el nu ti face nimic,iti ia banii si apoi iti zice...eee vezi ce bine trage,pe cand tu ai mintea derutata ca ai ceva cai in plus,si chiar ti se pare asta :))da doar te a usurat cu 300 de lei din buzunar
Ia gandeste-te ce firma de tuning nu si-ar pune protectie pe softuri
Imagine
1,4 16 valve 86 de magari in calduri :))

bgd_b92
Bogdan
Subiect Autor

03 Apr 2014, 18:59

Pai da cata, softurile sunt la fel pt masini / motoare identice ; sunt curios daca ar merge deblocate / manarite cumva..ideea e ca baiatul se pricepe bine la orice, am numai cuvinte de lauda ; am cumparat si montat de la el o gramda si voi mai face upgraderui ; softul oricum nu il fac si nu voi mai face decat pe masina cu turbo, dar sunt curios, atat..

Andrei
Admin / PR

03 Apr 2014, 20:16

Roger scrie:
Eu cred ca s-a referit ca-ti pune un soft standard, nepersonalizat.
De exmplu eu am tot de la TCM si Dragos mi-a pus unul gata facut si nu am mai stat sa optimizez ceva gen sa traga mai mult acolo, sau acolo etc.
NU cred ca softurile astea se fac cu copy-paste, cat ai bate din palme.
Adica ma imbat la petrecerea de 7 ani club seat, imi ciordeste cheile bgd, se suie cu laptop-ul lui in masina mea si gata, imi ia softul, iar a 2-a zi il vinde pe mercador :shock: :shock: :shock:

Good point, astept sa te vad la CS 7 ani dar inainte ne mai vedem odata poate de doua ori :cheers :cheers
SEAT Ibiza 6J SC Limited Edition

bertzi43
B-82-AJS

03 Apr 2014, 20:30

:yh :yh :yh
B daca se pricepe sa instaleze beculete,csenoane sau alte gadgeturi nu inseamna ca si inteleg parametrii de functionare al unui motor.multi destepti care au inceput sa faca diagnoze(apasa butonul scan)nu stiu sa intepreteze o eroare dar sau facut ''mari tuneri''.....probabil ai citit pe alte forumuri ca mai mult au stricat decat au cipuit
tu si acum crezi ca gasesti ceva ieftin si bun :tongue :twisted: :blackeye:

Seat Leon 1M Stella,1.6 16v,105 cp...
Imagine

bgd_b92
Bogdan
Subiect Autor

04 Apr 2014, 06:51

demonteaza si repara motoare de la zero, cutii, orice..de asta am zis la absolut orice ; ma, ieftin si bun am cam avut noroc si tot ce tine pe masina asta am facut ieftin si bun
Masina -2800e, fara probleme, n-am schimbat 1 bucsa sau uleiul, interiorul recaro 300lei, cd player oem 100 lei, volan cu comenzi 100 lei si pe cel vechi l-am vandt cu 80, pilot la pret bun ( 250lei), roti complete vara aliaj originale 750 lei, etc ; daca le cauti le gasesti ; si acum sincer, nu mi se pare deloc scump 300 lei un soft pt benzinara aspirata...cam asta ar fi un pret normal ; nicidecum 250euro...dar deh, la noi majoritatea preturilor sunt ca in occident, inclusvi benzina, deci....

flo04

04 Apr 2014, 11:50

; si acum sincer, nu mi se pare deloc scump 300 lei un soft pt benzinara aspirata...cam asta ar fi un pret normal ; nicidecum 250euro...dar deh, la noi majoritatea preturilor sunt ca in occident, inclusvi benzina, deci....[/quote]

Bine punctat aici !!! Conceptie de "romanache", in loc sa scada pretul si sa vanda mai mult, sta cu pretul ala de 200-250-300 euro si pun... Aici ma refer strict la softu-urile ptr masinile aspirate !!! Asta doar in cazul in care se poate pune un singur soft la mai multe masini ! Daca e cineva in domeniu si stie poate sa ne dea detalii concrete de ce este pretul asta ptr aspirate ! :D
Seat Leon, 1M, 1.8, 20v, 92 kw. :D