Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

wheeler
Subiect Autor

informatii leon FR - vreau sa o cumpar

31 Mar 2014, 15:52

salutare.
vreau sa cumpar masina asta.
am verificat-o si la al bundy la electrica, a trecut testul, a trecut si testul mecanic.
Problema:
o neconcordanta intre niste intamplari aparute intre mine si vanzator.
o alta neconcordanta intre km masinii, cei ce apar la dealer si cei de pe bord. adica vanzatorul spune ca masina are ASTAZI aproximativ 110000 pe bord iar la service ultima intrare apare in Ianuarie cu 117522.. ok, in 3 luni de zile nu putea sa faca 100 k, trecem peste
Stie cineva masina ? ceva informatii despre ea are cineva ?
nu sunt samsar, o iau pentru mine si.. na, nu caut sa o "combin" vraeu o masina buna.. nu noua, sunt constient de anumite lucruri.

Imagine

Imagine
Va multumesc anticipat.

gamer555
ClubSEAT Admin

Re: informatii leon FR - vreau sa o cumpar

31 Mar 2014, 16:11

e cam aiurea sa nu stii cati km are masina "ta", zic eu. nu poti fi sigur, dar sa stii ca mai exista si metoda cu datul km inapoi si apoi se face o intrare in service pentru ceva banal si ieftin, ca sa apara in sistem numarul mic de km ;)
asa ca mai bine verifici istoricul lung daca exista (de la 0 km cel mai sigur)

floryn_99

31 Mar 2014, 16:14

Salut
Daca ai verificat masina la Alex si totul e ok, iar mecanica la fel, asta e un lucru bun.
La reprezentanta ai verificat doar nr de km, sau ai mers si cu masina? Nu ai idee cate poti afla, daca gasesti oameni interesati sa te ajute.
Eu am fost aici la Constanta sa verific o masina, si desi banuiam ca nu e totul tocmai ok, am aflat o gramada in plus.
Treaba cu km..nu stiu de unde ai scos 100k in plus. Daca in Ianuarie avea 117522 iar in prezent are aproximativ 110000 e o diferenta de 7520 km, si nu 100k, si exista doua variante: ori i-a dat inapoi, ori a schimbat ceasurile.
Acelasi lucru l-am patit si eu, doar ca avea inainte...in Septembrie avea 60k iar in Decembrie 160k si s-a constatat ca a fost schimbat interiorul complet, cu bord si cu alte ceasuri. Bine, masina fusese si lovita, dar e alta poveste....

Daca nu ai mers la reprezentanta, sfatul meu este sa mergi. Te costa 120-160 lei.

Succes!
Seat Toledo Stella 2003 1.6 16v 105 HP (BCB)
EX: Vw Bora 1.9 TDI 90HP (ALH)

wheeler
Subiect Autor

31 Mar 2014, 17:09

deja apar exagerat de multe semne de intrebare.
sa va explic mai pe-ndelete.
Am sunat cand am vazut anuntul masinii de pe 1 nr (am 2 telefoane, nu ma laud, doar sa intelegeti) l-am intrebat care e situatia si i-am cerut seria de sasiu.. spunandu-mi ca imi trimite mai tarziu... nu s-a intamplat nimic 3 zile. Am sunat a 4-a zi de pe al doilea nr, ne mai cerand seria.. direct la Al Bundy la verificare am cazut de acord sa ne vedem apoi direct pe rampa.
am verificat masina, am cazut de acord la suma de bani pe care sa i-o platesc dupa ce scoatem fiscalul, se intampla Miercuri seara. Joi ramanand sa ne intalnim sa imi dea copie de pe carte si talon sa merg eu sa-i scot dovada de plata a timbrului vietii... a fost el joi la anaf sunandu-ma dupa un alt nr de telefon ne rezolvand nimic.
Joi imi spune ca imi trimite seara tarziu pe mail (i-am dat eu pe email ce sa trimita) copii ale actelor in sine ca vineri dimineata sa merg la anaf.
Nu am primit nimic pana acum 2 ore cand m-a sunat invocand ca vineri si-a uitat telefonul la munca. M-a sunat dupa un al 3-lea numar de telefon.. al unui coleg de munca
Acum intrebarea mea, daca si-a uitat telefonul vineri la munca, pe timpul zilei incepand de joi seara de ce nu a dat vreun semn?

Inca ceva si inchei sa nu va plictisesc: am bold-uit numere de telefon si adresa de email deoarece, cumulat la toate cele 3 numere de telefon + adresa de email se regasesc nu mai putin de 7 masini la vanzare, toate inmatriculate, toate impecabile, toate cu toate dotarile posibile si toate... sub 100k km.

Sa aveti bafta la achizitionarea unei masini, daca o veti face si cand o veti face.

gamer555
ClubSEAT Admin

31 Mar 2014, 17:50

atunci iti spun sa-ti vezi de treaba ta. si cu dovada aia daca o obtii, iti garantez ca omul isi face cerere de recuperare a taxei daca a fost platita de el. poate sa o faca ulterior chiar daca nu mai e proprietar, ii trebuiesc doar copii dupa acte si chitanta originala ;)

asta pe langa faptul ca masina poate e manarita, te mai trezesti ca tre sa o vinzi la pret de nimic cu taxa recuperata de el ulterior...

Cosmin
Admin

31 Mar 2014, 17:53

Probabil masina are un numar impresionat de km la bord. Insa asta nu ar trebui sa te sperie, daca totul functioneaza ok si poti obtine un pret mult mai mic.

Daca nu, cauta altceva. Daca are multe masini la vanzare, sigur e samsar.

Succes!
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini

GLK27

01 Apr 2014, 22:16

Nu m-as incurca cu asa oameni din principiu, chiar sa fie masina noua! :glasses

E clar ca n-are ce iesi bun!

Bafta la gasit un vanzator pasionat de masina lui, dar in situatia in care e nevoit sa o vanda! (suna rautacios)

:hi

wheeler
Subiect Autor

12 Mai 2014, 11:33

nu m-am oprit din cautari
am gasit un fr diesel 170cp din 2010 si nu stiu sigur daca motorizarea e PD sau CR. va rog ajutor cu un raspuns
Va multumesc.

gamer555
ClubSEAT Admin

12 Mai 2014, 12:03

probabil e CR, dar poti cere detalii de la proprietar (cod motor)