Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 14

CRyS`
Subiect Autor

Re: Seat Leon 1.M 1.6 16V - NERVOS -

01 Apr 2014, 09:17

Saaaluuutareee!!!

Sincer, nu ma asteptam la asa de multe mesaje dupa o zi de la postarea mea. Am ramas putin surprins :D ...

Masina, a fost adusa din DE prin 2008. Ea a venit asa cum se vede acum: cu praguri, toba, "csenoane" si surpriza - un kit de amortizoare si arcuri sport (ce au fost inlocuite de prietenul meu cu unele standard ca era prea joasa pt Iasi). Tind sa cred ca a avut si spoilere fata/spate de Cupra R sau FR pt ca pragurile nu au fost ele degeaba acolo (ea intai a fost in Cluj pt cateva zile). Evacuarea e facuta cu simt de raspundere, se vede in sudurile facute, undeva la 80 cm din teava este schimbata cu una din inox ... Si ma gandeam sa mai schimb "cativa cm" incepand de la catalizator in spate ...

@Roger, pt mine scuanele acestea "stock" sunt fenomenale, tinand cont ca inainte de Leon am avut Megane 2 cu "pele alba" - uite-le -

ImagineImagineImagine
... si spuneam ca sunt super OK dar cand m-am urcat in Leon a fost "WOW" ... As vrea sa le imbrac in "pele" si pe acestea dar ma mai gandesc. Poate doar niste huse facute la comanda.

@tekolinooo - iti multumesc ! Voi renunta la stopuri si "csenoane" ... sper sa gasesc niste faruri cu lupa AM cum are si Ionut BLV. Pragurile daca ii voi pune spoilere de Cupra R / FR le voi tine.

@raulraymond - iti multumesc !!!! Sper sa o alerg mult si bine.

@bgd_b92 - iti multumesc si tie. 3000 euro ... e putin tinand cont ca in fosta masina, Renault Megane 2 1.5 dCi am investit tot cu achizitie 12 000 euro (ea a costat 3700 euro) si am schimbat 2 motoare, nu stiu cate (22 de injectoare), 3 pompe de injectie, 2 casete de directie, 4 seturi de amortizoare, bla bla bla, soft ... si in final am vandut-o cu 1000 euro fara motor si turbina ... Ionut BLV stie tot istoricul meu :yh

@Tudor Anghel - Kilometri ... la urma urmei, ea arata bine si merge bine. In afara de uleiul consumat. Dar niste semeringuri la supape se pot schimba, nu e problema. Sunt obisnuit sa desfac motoarele ....

@Gaby_Fuk - trebuie sa ne vedem mai des, noi iesenii ca tot a dat caldura ...

@bobby_iacob2005 - iti multumesc de idee. Eu ma gandeam sa le las acolo, ca asa fac eu ... mai am acasa piese de la prima masina din 2002 ... :bounce:

@GLK27 - Iti multumesc si tieee.... Kilometri i-am verificat la Seat MoldoTrans Iasi si ... nu apare in baza de date a SEAT EU ... Doar livrarea apare. Atat. @dany19940 - asa e, dieselurile sunt alergate pentru ca nu consuma mult. Eu vin dupa un diesel ce consuma 3.6 pana la Bucuresti si o viteza medie de 110 km/h si 4.5 vara tot cu AC in oras si maxim 6.5 iarna in oras.

@mususk266 - crede-ma ca ma bucur zilnic ... 4000 rpm vede :D :D

Mylux - muuuuultu` - Sper sa reusesc sa o modific,ca nici o masina din garajul meu nu a ramas modificata :yh . Acum 2 zile am fost si am vazut filmul NFS ... imediat ce am iesit am dat search pe Goagle sa vad daca motorul de A5 3.2 FSI incape :yh

cristimoise - sa stii ca uzura la interior ... nu prea este. Volanul arata binisor. Chiar ma gandeam sa il schimb cu unul cu "pele" alaturi de "chestia" de la schimbatorul de viteze.

Undertacher - iti multumesc si tie.

Acum ... Eu am casetofon cu magazie de CD in torpedou. Am gasit CD PLAYER AURA si ma gandeam sa renunt la magazie de CD-uri din torpedou ... dar daca as pune un tun de bas in portbagaj si mentin actualul casetofon, nu e bine? ... nu ma pricep la electronica/electrica. Eu daca schimb o siguranta la masina sigur in casa nu mai am lumina :)) . As vrea si o NAVI dar ... nu prea se poate pune asa ceva pe 1M sau gresesc? Am gasit si aeratoarele de S3 cele cu lumina rosie la vreo 250 lei setul. Vin PLUG & PLAY?

Va multumesc tuturor de mesaje, de urari si de sustinere. Desi activez de 10 ani pe 4Tuning, am mai activat pe ClubOpel si Reno ... aici m-am simtit ca acasa dupa ce am citit mesajele de la voi. Va multumesc si va urez tuturor multi km fara incidente neplacute ... doar placute :D

Va salut !

Roger
Moderator

01 Apr 2014, 09:37

Pragurile de pe masina ta sunt de fibra, after market. Cele pem sunt de de plastic si arata foarte diferit. In plus, eu nu cred ca a avut kit de FR sau Cupra R pentru ca:
1 - nu se pupa cu design-ul pragurilor, absolut deloc
2 - barile normale au ghidaje/suporti de bara diferite fara de Cupra R sau FR

Nu ai pus poze de la interior, sa vad ce model de scaune ai. Pe 1M sunt vreo 4 modele, in functie de echipare.

Tudor Anghel

01 Apr 2014, 09:39

Salutare :hi ,

Se poate pune Navigatie pe 1M. Uite aici un topic deschis de prietenul nostru Roger cu tot ce-ti trebuie: viewtopic.php?f=138&t=11566&st=0&sk=t&sd=a&hilit=navi
Seat Leon 1M, 1.6 l, 16V, 105 CP AUS - The Black Mamba

CRyS`
Subiect Autor

01 Apr 2014, 10:00

@ Roger, cum parasesc biroul, fac cateva poze. Si totusi de ce a pus praguri ... in acest caz imi e frica sa le dau jos :bounce: sa nu gasesc rugina sau altele de genul...

@Tudor Anghel, a iesit FANTASTIC. Imi place ...

Roger
Moderator

01 Apr 2014, 10:04

Probabil a avut un kit tot de fibra. Sunt multi tuneri care au facut asa ceva.
Uite lista cu ei: http://www.leon-concept.com/Leon1M/Tuning/index.php

Undertacher

01 Apr 2014, 13:40

Aeratoarele iluminate sunt plug and play doar ca trebuie alimentate .

Sent by me.
Seat Leon 2005, 1.9 TDI ,74 KW,AXR
viewtopic.php?f=134&t=13781&start=0

CRyS`
Subiect Autor

01 Apr 2014, 14:59

Alimentate ... Ops ! Cum? :D E dificil? Si faruri OE cu lupa pt 1M nu prea am gasit nicaieri ... nu exista? Sau nu am stiut eu sa caut ...

Roger
Moderator

01 Apr 2014, 15:02

Adica tragi niste cabluri de la switch-ul de lumini de exemplu.
Nu exista faruri cu lupa OEM. Daca vrei neaparat cauta Dectane, dar iti iei probleme pe cap.

CRyS`
Subiect Autor

01 Apr 2014, 15:12

De ce? Ionut_BLV are cu dayline (am avut si eu pe Megane model de genu) si el spune ca vede bine ...

Roger
Moderator

01 Apr 2014, 15:20

Ia intreba-l cum schimba becul de faza scurta?
Intreaba-l si pe colegul Nitzu daca a rezolvat cu ledurile arse de pe partea dreapta sau cu reglajul de la faza scurta :(

bgd_b92
Bogdan

01 Apr 2014, 15:27

Cel mai bine iti pui lupe de calitate in farurile tale si sti ca ai facut o treaba ; multi zic ca vad bine, acum depinde si in comparatie cu ce..am vrut si eu sa imi iau chinezarii dastea la ibiza, si cand le-am vazut am renuntat la idee ; + ca toti colegii dau feedback negativ la farurile astea..ca sa numai zic ca le gasesti la pret de far normal SH ( pe mine ma costau 400 lei setul noi)

CRyS`
Subiect Autor

01 Apr 2014, 15:43

@Roger- la Megane dadeam jos bara fata si farurile ca sa schimb un bec (oricare era el :yh )

@bgd_b92-am un amic ce mi-a zis ca se baga la montat niste lupe gen cele de la BMW (BI) pt faza scurta.

andrei_xp

01 Apr 2014, 16:17

Salut si bine ai venit!

In ceea ce priveste farurile, poti arunca un ochi in topicul fostei mele masini: viewtopic.php?f=134&t=8110
Eu am avut faruri aftermarket insa nu beneficiau de reglaj electric, iar la ceva timp dupa ce le-am pus am fost nevoit sa le dau jos si sa le etansez din nou cu silicon. In plus, in timp plasticul se decoloreaza si este atacat de soare si praf.
Daca vrei sa faci o treaba cu farurile, poti foarte bine sa pui lupe bixenon de la MoriMoto. Costa cam 600RON cu tot cu xenon si manopera.
Stopurile "Lexus Style" trebuie neaparat date jos. Sunt complet din alt film.
Pragurile si ele, n-au nicio legatura cu restul masinii.

Ceea ce imi place e grila frontala fara semn, dar si acolo poti pune grile complete stil fagure de Cupra.

Iar daca vrei sa faci din masina asta una care sa aiba kit complet de Cupra, vei avea nevoie (pe langa bara fata, spate, praguri, grile, ghidaje, plastice, suruburi si surubele) neaparat si de niste arcuri sport. Poti lua de la H&R sau Eibach.
De asemenea, jante pe 16 cu buza?! Hai sa fim seriosi. Iti trebuie MINIM pe 17 ca sa produca o schimbare vizibila. Si referitor la asta te poti uita in topicul meu sau al lui Roger. Ba mai mult, la Roger in topic poti vedea exact, mura in gura, cum se pune kitul de FR; e profesor pe Leon 1M. :hi
Ex: Seat Leon 1.4 S

Roger
Moderator

01 Apr 2014, 17:11

Nu stiu cum se dadea bara jos la megane, dar la 1M iti ia ceva timp, nu e usor si ai nevoie de inca cineva. Minim o ora cu tot cu repus la loc.

Pt kit OEM de FR ai aici:
viewtopic.php?f=138&t=6511

Pt jante OEM te poti uita aici:
viewtopic.php?f=133&t=10049

CRyS`
Subiect Autor

25 Apr 2014, 14:23

Salut!

Am facut schimbul distributiei acum cateva zile si vreau sa schimb uleiul. Ea acum merge pe 10W40 dar deoarece si pentru ca vine caldura si am pedala grea de acceleratie ii voi pune un ulei mai altfel: Castrol Edge Professional TWS 10W60 ... ce parere aveti?

Si ... inca 2 intrebari:

1. Cum schimb si eu ora la ceas? :yh

2. Vreau sa trec in vara pe Leon 1M 1.8 T 4 Motion an 2003 - 2005 ... Pareri?
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 14