Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

GLK27
Subiect Autor

Curatare tapiterie aburi vs produse market/ pareri polish

24 Mar 2014, 19:32

Fiindca in masina persista un miros neplacut, a aer inchis... m-am gandit sa-mi curat interiorul cu aburi. Am intrebat astazi la o spalatorie cat costa procesul. Au spus ca ei nu fac spalare cu aburi, deoarece "afecteaza buretele banchetei care nu se usuca in totalitate si se imbacseste". Cu alte cuvinte, in loc sa scap de transpiratia din banchete, mai rau as face. Mi-au recomandat o curatare cu produse 'specializate' pentru tapiterie. Astfel de produse am si eu, iar dilema ramane: o spal cu aburi sau ma apuc eu de interior? Ati curatat interiorul cu aburi? Au baietii o oarecare dreptate sau doar isi vand marfa?

Si daca tot m-am incapatanat sa deschid un topic nou, vreau sa va intreb ce parere aveti de polish-ul oferit de spalatorii? Am destule imperfectiuni la vopsea, de la zgarieturi fine, pana la unele sanatoase. Are vreun rost sa aruncam banii? In ce consta un polish de minima calitate?

Toate bune! :hi

tekolinooo

Re: Curatare tapiterie aburi vs produse market/ pareri polish

24 Mar 2014, 20:55

Tapiteria o cureti foarte bine si de transpiratie,si de mizerie cu SONAX, un produs care costa aprox. 22 lei ( pe care il folosesc de 1 an ) pentru curatat interiorul. Un tob iti ajunge sa faci luna scaunele + bancheta. Lasa un miros frumos , le uda ( trebuie sa stai pe bara 2-3 ore pana se usuca ) deoarece are o spuma activa . Spuma o stergi cu o carpa sau laveta,burete etc.

Despre polish, iti recomand unul profesional, in care se da jos lacul, se polisheaza vopseaua integral, apoi se da un alt strat de lac. Adevarul este ca un astfel de polish te costa, dar este cel mai eficient daca chiar vrei sa scapi de zgarieturile maricele.

Eu o sa incerc un polish simplu ,am ceva zgarieturi dupa iarna grea de la Craiova, sper sa scap cu un polish simplu :D

GLK27
Subiect Autor

24 Mar 2014, 21:16

tekolinooo scrie:
Tapiteria o cureti foarte bine si de transpiratie,si de mizerie cu SONAX, un produs care costa aprox. 22 lei ( pe care il folosesc de 1 an ) pentru curatat interiorul. Un tob iti ajunge sa faci luna scaunele + bancheta. Lasa un miros frumos , le uda ( trebuie sa stai pe bara 2-3 ore pana se usuca ) deoarece are o spuma activa . Spuma o stergi cu o carpa sau laveta,burete etc.

Despre polish, iti recomand unul profesional, in care se da jos lacul, se polisheaza vopseaua integral, apoi se da un alt strat de lac. Adevarul este ca un astfel de polish te costa, dar este cel mai eficient daca chiar vrei sa scapi de zgarieturile maricele.

Eu o sa incerc un polish simplu ,am ceva zgarieturi dupa iarna grea de la Craiova, sper sa scap cu un polish simplu :D

Multumesc pentru sfaturi! Cat ar ajunge, estimativ, un astfel de polish? Sa ne tii la curent cu operatiunea ta! Ultima parere pe care am auzit-o despre polish-ul de la spalatorii a fost: daca vrei sa iesi la agatat o ora- doua si vrei sa-ti straluceasca masina, se merita, altfel... :glasses Lasand doza lui de ironie, o fi si'un sambure de adevar pe'acolo (ma gandesc) :lol:

bgd_b92
Bogdan

24 Mar 2014, 21:19

Iti recomand curatarea cu aer comprimat
https://www.youtube.com/watch?v=zFEWYFJ ... ata_player
Sau cu sonax daca vrei investitie minima si scaune curate.
Polishul normal (3m care costa ~300 lei toata masina ) ca scoate in principiu zgarieturile pe care le disting doar de aproape si pe care nu prea le bagi in seama.

spiri

24 Mar 2014, 21:31

eu am incercat spalarea cu aburi a interiorului, am fost foarte multumit asa ca recomand si aceasta..
polishul poate fi de umplere - temporar, arata cel mai bine dar nu e de lunga durata, sau abraziv, e permanent. si afecteaza lacul... asa ca inainte sa faci operatia la cineva intreaba ce fel de produse foloseste ca sa stii la ce sa te astepti oricum ei iti vor aplica o ceara apoi ca sa spuna ce frumos au aranjat-o.
la o firma de detailing auto un polish ajunge si 600 ron.
:cheers

GLK27
Subiect Autor

24 Mar 2014, 22:25

Buna ideea cu aerul comprimat, insa nu-i cazul la mine (inca). Cel mai probabil o sa incerc cu Sonax.. daca tot miroase, trec la aburi. :hi

GLK27
Subiect Autor

24 Mar 2014, 22:51

Ca tot vorbeam de polish-uri. De marker-e ce spuneti? Au vreo treaba cu subiectul?

tekolinooo

25 Mar 2014, 07:29

GLK27 scrie:
Ca tot vorbeam de polish-uri. De marker-e ce spuneti? Au vreo treaba cu subiectul?

Ce nu face polish-ul nu face nici un marker de pe piata :d . Pooti incerca pt zgarieturi mai adanci un polish mao abraziv, care ajunge mai adanc in vopsea. Cred ca face cam 5-600 lei pe toata masina, nu stiu sigur :d

bgd_b92
Bogdan

25 Mar 2014, 08:20

Masina mea a fost facuta cu un creion dala minune...ce sa zic, a dat un jegos cu cheia si vad ca cine a facut-o a iesit destul de ok, adica nu se mai vede deloc alb pe zgarietura..dar se vede ca a fost zgariata, sper sa ma intelegi

GLK27
Subiect Autor

25 Mar 2014, 10:57

:hi

O sa adun bani in perioada 'urmaritoare' pentru polish ca la carte. As incerca un marker pana atunci pentru zgarieturi mai superficiale. De la ce firma ati folosit? :study:

toni

25 Mar 2014, 11:18

Se poate folosi si abur pentru curatarea tapiteriei dar nu este o operatiune foarte comuna. Necesita multa atentie din cauza temperaturii mari a aburilor care pot topi tesatura, iar de obicei se pune o carpa de microfibre pe varful aparatului care sa adune mizeria.
Metoda comuna este de aspirare umeda si limpezire. Se pulverizeaza solutia de curatre, se freaca cu o perie apoi se face face limpezire cu aspirator cu injectie (injectand doar apa). In functie de gradul de mizerie, se repeta operatiunea.
Cel mai important este sa se limpezeasca bine si sa se scoata tot detergentul din tesatura, altfel la primele semne de uzeala vor aparea pete.

Legat de polish, iti recomand sa fugi de polish-ul facut de spalatorii ca dracul de tamaie. Majoritatea au oameni complet nepregatiti care fac mai mult rau decat bine. Cauta o firma specializata in detailing si cu referinte bune.
Mai bine iti cumperi tu un polish manual si o ceara si o faci singur decat sa o umple de holograme cei la spalatorie.
Un polish facut corect inlatura o parte foarte mica din lac astel incat sa ramana intacta protectia UV a acestuia (care se afla in partea superioara a lacului).
Zgarieturile gen cheie pot fi inlaturate doar prin revopsire. Regula este ca daca le simtiti cu unghia sunt prea adanci pentru a putea fi polish-ate.
Leon 20VT 1M - topic prezentare
VW Golf VII GTI
My detailing blog

spiri

25 Mar 2014, 12:18

poti folosi un marker la culoarea vopselei, se vand la mai toate magazinele de vopsele auto. ai nevoie de codul de culoare al masinii tale.. poti folosi markerul a acesta pe punctele cu vopsea sarita, chiar si pe zgarieturi adanci - dar se va cunoaste diferenta. pretul unui astfel de marker e ~ 60 lei. asa nu risti sa polishezi zona zgariata pana o matuiesti.
:cheers